Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Dokumentární
  • Sci-Fi
  • Krimi

plakát

Hanebný pancharti (2009) odpad!

Už jsem viděl (většinou přetrpěl) hodně filmů od Tarantina, ale tento byl snad nejhorší. Po první hodině, která byla absolutně nanicovatá, jsem ho chtěl vypnout, ale hned následující scéna s jakýmsi zvratem mě nahlodala, že by film mohl přece jen o něčem být. Bohužel se ale dostavilo jen zklamání, absolutně k ničemu to nevedlo. Pokud se zpětně zamýšlím nad tím, jestli ve filmu byl alespoň náznak nějaké kvality (za který bych mohl dát alespoň tu jednu hvězdičku), vůbec nic mě nenapadá. Scénář, který by napsal student prvního ročníku filmařiny (dialogy mizerné, příběh žádný, postavy ploché, včetně alespoň trochu zajímavé postavy Landy, jehož zvrat ale také není podpořen žádným vývojem), a režie nevýrazná (herecké výkony v pohodě, ale nevytěžené, kamera zcela obyčejná, o budování napětí ani mluvit netřeba). Jde zkrátka jen o velmi násilné blikající obrázky, které masu neunaví potřebou přemýšlet (zkrátka to, co vzhledem k vysokému hodnocení od Tarantina nejspíš všichni očekávají)... od režiséra, který podle mého názoru nemá absolutně co říct.

plakát

Gebrian: PLUS/MINUS (2018) (pořad)

Adam Genrian má skvělý postřeh, výborné názory a dokáže věci říkat zcela jasně a otevřeně. To samozřejmě vede k tomu, že se především nad jeho pořadem Plus Mínus, který má výhradně tento formát, spousta lidí pozastavuje. A to je dobře. Ačkoli nemusím se vším stoprocentně souhlasit, vždy je to naprostá vlna pozitivní inspirace. Skvěle to ukazuje díl o Smetanově nábřeží, který mě nadchl jak názory autora, tak tím, jak dokázal všechno říct dokonale přímočaře: https://www.mall.tv/gebrian-plus-minus/smetanovo-nabrezi-nejdiskutovanejsi-misto-v-praze-v-souvislosti-s-dopravni-situaci

plakát

Gebrian: Překvapivé stavby (2018) (pořad)

Skvěle natočený a inspirativní pořad o výborné architektuře v Česku, který je podkreslen perfektní hudbou dokonale sedící ke krásné kameře. Adam Gebrian je výborný průvodce, který dokáže skvěle vypíchnout důležité věci a poutavě okomentovat krásné stavby. Spousta dílů mě nadchla, spousta mi vyrazila dech svou krásou, ale stejně mě jako patriota nejvíc potěšil tento díl... https://www.mall.tv/gebrian-prekvapive-stavby/poutni-kostel-sv-jana-nepomuckeho-na-zelene-hore :-)

plakát

Šťastné pondělí (2016) (pořad)

Šťastné pondělí představuje jeden z mála příkladů výborného politického humoru, který má příjemný nadhled, je zároveň trefný (i do vlastních řad) a stále i dost originální. Co mě ale definitivně přesvědčilo o kvalitě tohoto pořadu, je nadšení Jindřicha Šídla pro devadesátkovou hudbu... kdo ví, tomu netřeba víc dodávat :-) I když k výběru konkrétních kapel bych asi měl co říct, ale nebudeme si to kazit, že ano :-))

plakát

Tři tygři (2019) (seriál)

https://youtu.be/CmFQqVIGniw Už první skeče mi připadaly dobré, ale pak jsem narazil na vpravdě přelomové video... které jsem si musel pustit dvakrát, protože jsem od jeho poloviny už přes slzy smíchu spíš jen tušil, co se v něm děje... https://youtu.be/wEwKiVbg-tA Něco takového jsem už dlouho nezažil. V tu chvíli jsem definitivně pochopil, že jsem narazil na něco hodně výjimečného... https://youtu.be/H21lIZkIzsY Na výborný improvizovaný situační a absurdní humor Tří tygrů z divadla Mír... které mi připadá jako výborný důvod, proč začít přemýšlet o přestěhování do Ostravy :-) https://youtu.be/e4V_HlegSDs Ze všech čtyř výborných herců tvořících toto uskupení pak musím vyzvednout především Vladimíra Poláka, který má výborné nápady, skvělý herecký projev i promyšlený styl humoru... https://youtu.be/nKpBUZeUmeA "Na tu prezentaci jsem si připravil tyhlety malé papírky... ale nic jsem si na ně nenapsal." :-D A samozřejmě dodávám i Štěpána Kozuba, který je neskutečně talentovaný "tahoun" každého vystoupení a který mě dost zaujal i svými názory a postoji v několika rozhovorech. Z hostů ve skečích i na vystoupeních mě pak vždy dokáže pobavit především výborný Michal Sedláček... https://youtu.be/gbNICti1n7A

plakát

Osudy dobrého vojáka Švejka (1954)

Překvapilo mě, že jde jen o tři krátké a v kontextu celého příběhu ne až tak rozsáhlé epizody, které podle mě jen velmi zlehka naznačují smysl postavy samotného Švejka. První díl dokonce začíná víceméně bez jakéhokoli kontextu, že jsem v prvních minutách zapochyboval, zda jde opravdu o první díl... člověk vlastně ani moc neví, co se to děje, působí to jako nějaké již načaté pokračování. Jinak je to Jiřím Trnkou natočené dobře a Jan Werich k tomu sedí výborně... ale čekal jsem něco jiného. I když film mi (hlavně v zobrazení postavy Švejka) nepřipadá ideální, líbil se mi v tomto srovnání o chlup více.

Atentát (1964)

Nebylo to úplně špatné, film uběhl překvapivě rychle, ale naprosto mi v něm chybělo nějaké větší napětí. Třeba samotný atentát byl vyloženě odbytý... vševypovídající je to, že klíčovou scénu celého filmu se autorům povedlo zvládnout za necelé tři minuty. Přitom právě na tomto místě mohl film zpomalit, věnovat té tísni klidně i čtvrt hodiny a divák by ani nedýchal. Navíc mi naprosto chyběla příprava před atentátem, jak se parašutisté dostali na místo, a především pak dramatický útěk z místa činu. Když se tak koukám na ostatní díla režiséra, ve vší úctě mi to připadalo jako jeden z příběhů Hříšných lidí města pražského... taková sekvence klíčových okamžiků, pár rozhovorů v bytech a navíc několik stříleček. Finále v kostele nebylo vůbec špatné, ale chyběla mi tam ta slavná věta, že Češi se nevzdávají... kdepak, i Britové ve svém filmu dokázali mnohem lépe využít sílu vyprávění tohoto hrdinského příběhu.

Krysař (2003)

Aha a tohle má s Dykovým Krysařem společného co? Podobně jako u Brabcova Máje... výběr předlohy výborný (jedny z nejgeniálnějších českých literárních děl), prvotní nápad režiséra určitě dost zajímavý s velkým potenciálem, který ale není ani v nejmenším naplněn. Je to škoda, nějaké osobitější zpracování by jim určitě slušelo... i to natáčení Krysaře během jediné silvestrovské noci mohlo přinést hodně zajímavého (vedle toho rekordu, který autorům ze srdce přeju, ale asi to není to hlavní, o co by měl film usilovat). Co naopak považuji za největší průšvih a co nedokážu vůbec pochopit, jsou ty Brabcovy úpravy předloh (ostatně stejně jako u zmíněného Máje), díky kterým z filmových zpracování mizí všechno, co dělá z původních textů tak neskutečně strhující literární díla. Pak už z toho nezbyde nic jiného než tohle...

Mrtví neumírají (2019)

Škoda nevyužitého potenciálu. Film mohl být zajímavým "pokračováním" či protiváhou předchozího nestvůrného filmu Only Lovers Left Alive, který by přišel s jednoduchým, přístupným a zábavným příběhem. Nápad to byl skvělý... natočit zombie film v pomalém Jarmuschově tempu (které prostě s tímto protikladným tématem nutně muselo vytvořit zajímavý náboj) a s jeho neopakovatelným stylem humoru (jak ho známe třeba z Coffee and Cigarettes). Ale přitom se z toho nepovedlo takřka nic vytěžit, jako by snad ani režisér nevěděl, co vlastně chce, a neudržel se v kolejích dalšího geniálního počinu... výsledkem je film s ne moc dobrou osou příběhu a s mnoha nezajímavými jednotlivostmi. Tak například zombíky mohl režisér klidně držet v omezeném počtu, který by dovolil přidat další komediální scény typu nadšení Iggyho Popa pro kávu, i to flegmatické sledování zombíků z policejní stanice nebo ocenění roztomilé tenistky jedním z policistů. Naopak by se vyhnul klasickým (někdy i nechutným) hromadným zombie scénám, které upřímně moc zajímavé nejsou (a ani nedokážou nic zajímavého vybudovat). Zapojení postavy Tildy Swinton bylo vcelku bizarní, ale proč ne. Postava lesního muže Toma Waitse mohla naopak mít mnohem víc důležitosti (i když samozřejmě chápu tu ekologickou myšlenku, kterou do značné míry buduje tato postava, i to zlomení hole nad lidstvem žijícím mimo přírodu, ale i toto mohlo být zajímavější). Vystupování herců z rolí a komentování scénáře bylo sice vtipné, ale na můj vkus do filmu vůbec nezapadalo... jen ten Bill Murray byl zase geniální. Nechápu proč mu Jim nedal přečíst celý scénář po tom, co pro něj všechno udělal :-)

plakát

Černé zrcadlo - Železná vůle (2017) (epizoda)

Zřejmě nejhorší epizoda Black Mirror, jakou jsem dosud viděl (kterou musím popsat včetně děje až do závěru, tak pozor na SPOILER). Její obrazové zpracování není špatné, ale obsah jako by snad ani do tohoto (jinak geniálního) seriálu nezapadal. Apokalyptická vize byla natočena vcelku napínavě a uvěřitelně, ale námět nebyl nijak originální. Je to, už by se dalo říct, klasická hrozba robotické technologie, která se vymkne lidstvu z rukou a dostane ho na pokraj vyhynutí. Ale to by nebylo to nejhorší, i tak by to určitě mohlo být natočeno zajímavě. Bohužel byl ale tento díl založen hlavně na nechutných záběrech rozstřílených hlav, kterým se dosud díkybohu tento seriál úspěšně vyhýbal. Navíc snad poprvé u Black Mirror se mi stalo, že mé hodnocení snížila pointa celého příběhu (tak bacha na ten spoiler, byla by škoda, kdyby toho byl někdo ušetřen :-D )... sice chápu, že chtěli autoři poukázat na určitou mechaničnost technologií, která útočí na lidi bez většího důvodu, ale už si asi neuvědomili tu neskutečnou absurditu jejich nápadu... lidé se zřejmě někde skrývají, nejspíš budou mít problémy se zásobami, aby vůbec přežili, když v tom se chrabrá trojice vydá na sebevražednou misi do opuštěného skladu... ne aby doplnili životně důležité suroviny, léky nebo jiný materiál, ale aby přivezli dítěti náhradního plyšového medvídka... ach jo :-D