Mussoliniho kariéra: Vzestup a pád (TV film)

• Česko

Benito Mussolini - O posledním diktátorovi Říma

Benito Mussolini - Dux, The

Dokumentární

USA, 2002, 60 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (6)

• Subjektiv

Mussoliniho kariéra předkládá informace pravdivé, ověřené, nezkreslené a v poměrně velkém množství, přesto jeho vzdělávací hodnota pokulhává za vyučovací hodinou schopnějšího středoškolského profesora, který dostal na Mussoliniho dostatek času v osnovách. Předčítání jakýchsi, do značné míry náhodně seřazených informací o Ducem, beztak opsaných ze sekundárních pramenů, a jejich podkládání tu vhodnými, tu méně vhodnými a někdy zcela nevhodnými dobovými filmovými materiály nenazveme asi tvůrčím přístupem. V některých případech jsou dokonce fašistické týdeníky převzaty i se zvukovou stopou a tu aby člověk neustále rozvažoval, kdy k nám promlouvá dokument sám a kdy použitý zdroj. Pečlivost, s jakou autoři obrazový materiál vybrali, lze demostrovat sledováním Benita na koni, ač se hovoří o někom docela jiném, případně záběry na Židy v koncentračních táborech, které se sice tematicky hodí, neb se zrovna hovoří o Židech, leč dokument poněkud pozapomíná na to, že, cituji Wikipedii: "Velmi vlažný přístup k pronásledování Židů měla Itálie, byť i ona přijala protižidovské zákony." Ten vlažný přístup jsem tam nějak nepostřehl. Pokud tedy nemáme na mysli vlažný přístup k natáčení... DVD vydané Midofilmem je doplněné bonusem Historie fašismu a považuji za vyloženě nefér, je-li s tímto 2x delším dokumentem zacházeno jako s jakýmsi přívažkem. Je totiž i přes opětovně lehce mechanický přístup lepší. Stačilo málo, prostě události chronologicky a logicky seřadit.(6.12.2010)

Radostný je fakt, že je k dispozici "filmový" Mussolini se svou nenadobitelnou rétorskou gestikulací i se základními fakty o jeho životě a neblahém konci. Méně radostný je nepříliš kvalitní dabing, ne vyvážený výběr střihů z dokumentů Mussoliniho doby a jejich kvalita i z toho plynoucí ne příliš vábný dojem. I tak se ovšem jedná o chvályhodný čin (v českém prostředí je poprvé ucelenější informace o protagonistovi nejstaršího fašistického státu planety) pod jednou podmínkou. Že za prvním spíše nesmělým než cílevědomým krokem bude následovat další. Zralý a konečně i skutečně profesionální.(10.6.2008)

• bassator

Na DVD můžete shlédnout i pod názvem - Benito Mussolini - o posledním diktátorovi Říma s bonusy v podobě dvoudílného dokumentu Historie fašismu(14.8.2010)

Benito Mussolini je pro mě největším šaškem dvacátého století. Vůbec nechápu, jak se někdo jako on může dostat k moci v zemi. Nejvíce směšné jsou ty je trapné gesta u jeho proslovů a vůbec jeho nulové válečné úspěchy. Všude ho musel z problému vysekávat Hitler, viz Řecko... Z dokumentu jsem se úplně vše co jsem chtěl nedozvěděl a některé záběry byly fakt nepovedené...6/10.(25.6.2009)

• Riddick77

Velké množství informací podané ovšem vskutku nešťastnou formou, kdy jsou nám 50 minut monotónně předčítána vybraná fakta, což je doprovázeno někdy více, někdy méně vhodnými obrázky. Z mého pohledu chybí hlubší vhled do dobových mezinárodních vztahů, podrobnější popis vzniku fašistického hnutí a celkově ucelenější koncepce celého dokumentu. Cenné se jeví původní nahrávky Mussoliniho projevů. Výpovědní hodnota průměrná + zpracování spíše špatné. 4/10!(29.11.2011)

"Konečně" první dokument o fašistickém diktátorovi Benito Musolinim. Od jeho vzestupu v roce 1922 až po jeho konec v roce 1945, kdy byl při svém útěku chycen a popraven partazány.(30.6.2008)