Zatopené osudy (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2008, 13x18 min

Jiří Bura

Moc pěkný dokumentární seriál o lidech, kterým přehrady vzaly domov a zbyly jim jen vzpomínky... Poutavě o přehradách vypráví Miroslav Vladyka a o každé stavbě se dozvíme plno zajímavých informací.(18.3.2009)

Velice povedený a zajímavý dokumentární seriál! Pocházím od přehrady Vír, takže k tomuto tématu mám blízko! Nyní bydlím kousek od Mušova, takže i velice zajímavý díl o tamější přehradě sem sledoval! Karfiol jako průvodce nenudí a hodí se do pojetí, které je vkusné, což se, bohužel, nedá říct o jiných podobných projektech!(21.4.2016)

Téma, které se velmi dotýká mé rodiny ( přehrada Šance, tj. Staré Hamry ), tudíž nemůžu pod **** :-). Ale i tak je to docela slušně zpracovaný a narozdíl od jiných si myslím, že právě to jsou projekty, za které by ČT utrácet měla....(22.5.2010)

Miroslav Vladyka rozhodně není rušivým elementem tohoto záslužného počinu, který mapuje osudy zatopených osad kvůli různým vodním dílům. Velká spokojenost.(23.3.2016)

Tento dokumentární cyklus také to hodnotím jako skvělý projekt, a člověk snadno získá přehled o tom co způsobila výstavba přehrad v mém okolí (Šance, Stanovnice, Žermanická přehrada). U Orlické zapomněli nebo spíš nechtěli se zmínit o Orlických vraždách. U Slezské Harty aspoň vzpomněli na natáčení Bessnovy Johanky z Arku, škoda, že ty kulisy jsou minulostí. Je zvláštní sledovat osudy těch co museli ustoupit vodním dílům, ale většina těch míst aspoň žije z turistického ruchu, kde jezdí pracující za rekreací.(13.5.2011)

• - Nejvyšší přehradou v ČR jsou Dalešice, které mají zároveň druhou nejvyšší sypanou hráz v Evropě (výška 100 metrů). (Stocki)

• - Nejmladší přehradou je Slezská Harta, dokončena byla v roce 1997. (Stocki)

• - Největší přehrada u nás je Lipno, které má rozlohu 4870 ha, tj. 48,7 km². (Stocki)