Zatopené osudy (TV seriál)

Dokumentární

Česko, 2008, 13x18 min

Jiří Bura

Tento dokumentární cyklus také to hodnotím jako skvělý projekt, a člověk snadno získá přehled o tom co způsobila výstavba přehrad v mém okolí (Šance, Stanovnice, Žermanická přehrada). U Orlické zapomněli nebo spíš nechtěli se zmínit o Orlických vraždách. U Slezské Harty aspoň vzpomněli na natáčení Bessnovy Johanky z Arku, škoda, že ty kulisy jsou minulostí. Je zvláštní sledovat osudy těch co museli ustoupit vodním dílům, ale většina těch míst aspoň žije z turistického ruchu, kde jezdí pracující za rekreací.(13.5.2011)

Zajímavý dokumnet o vesnicíh co zanikly díky vzniku přehrad. Najednu stranu je to smutné ,ale zase položme si otázku co je důležitější několik vesnic a nebo voda? Odpověd je jasná. Přesto z toho na člověka dýchne minulost né zase až tak letitá. Prostě doba si žádá své.(6.9.2008)

Moc pěkný dokumentární seriál o lidech, kterým přehrady vzaly domov a zbyly jim jen vzpomínky... Poutavě o přehradách vypráví Miroslav Vladyka a o každé stavbě se dozvíme plno zajímavých informací.(18.3.2009)

Velice povedený a zajímavý dokumentární seriál! Pocházím od přehrady Vír, takže k tomuto tématu mám blízko! Nyní bydlím kousek od Mušova, takže i velice zajímavý díl o tamější přehradě sem sledoval! Karfiol jako průvodce nenudí a hodí se do pojetí, které je vkusné, což se, bohužel, nedá říct o jiných podobných projektech!(21.4.2016)

Téma, které se velmi dotýká mé rodiny ( přehrada Šance, tj. Staré Hamry ), tudíž nemůžu pod **** :-). Ale i tak je to docela slušně zpracovaný a narozdíl od jiných si myslím, že právě to jsou projekty, za které by ČT utrácet měla....(22.5.2010)

• - Nejvýkonnější přehradou v České republice je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně. (Stocki)

• - V České republice je celkem 142 přehrad z toho 123 jich je zaregistrováno v Mezinárodní přehradní komisi – ICOLD (International Comission on Large Dams). (Stocki)

• - Největší přehrada u nás je Lipno, které má rozlohu 4870 ha, tj. 48,7 km². (Stocki)