FC Barcelona - víc než jen klub

• Francie FC Barcelona
všechny plakáty
Dokumentární / Sportovní
Francie, 2006, 69 min

Herní pojetí, tradice, divácké zázemí i peníze přitahují nejzářivější fotbalové hvězdy z celého světa. Nic to ale nebrání pečlivému zachovávání národní katalánské identity.

Získání nejcennějšího poháru v roce 1992 odstartovalo další zlatou éru klubu. Barca se díky moderní fotbalové tváři, ovlivněné volným pohybem hráčů a zároveň díky pečlivému zachovávání národní katalánské identity, vyhoupla na přední pozice mezi evropskými fotbalovými kluby. Následovalo šest vítězství ve Španělské lize během deseti let, z toho čtyři tituly získala Barca za sebou v letech 1990 až 1994 a dva v letech 1997 až 1999. Klub začal ještě intenzivněji přitahovat pozornost špičkových hráčů. V roce 1993 sem přestupuje Brazilec Romario a po něm následují Argentinec Saviola, Brazilci Rivaldo a Španěl Luis Enrique, který přišel z Realu Madrid, Holanďan Patrick Kluivert, Katalánec Guardiola, Portugalec Figo a obrovská brazilská hvězda Ronaldo, který přestoupil z PSV Eindhoven. S takovými hráči se Barca stala královnou fotbalových stadionů. V následujících letech získala kromě ligových titulů Španělský superpohár a Evropský superpohár. V roce 1994 se opět dostala do finále poháru Ligy Mistrů, kde utrpěla potupnou porážku od AC Milán 0:4. O rok později zvítězila v Lize mistrů nad svým odvěkým soupeřem Realem Madrid pět nula a dostala se do čtvrtfinále. V roce 1996 prohrála v semifinále Poháru UEFA s Bayernem Mnichov a v roce 1997 získala Pohár vítězů pohárů. Následně se zmocnila opět Superpoháru, když ve finálovém zápase porazila vítěze Ligy mistrů Borussii Dortmund. (oficiální text distributora)

Moni33

Barcelona, més que un club! Nejsem žádný velký fanoušek fotbalu. Jediné, co ve fotbalu sleduji, je právě FC Barcelona. Z dokumentu se člověk doví spoustu zajímavých informací o svém oblíbeném týmu, ať už se jedná o informace z historie klubu nebo třeba jen o tom proč zrovna Barcelona, tolik láká všechny hráče, a proč pro každého malého fotbalistu je snem hrát za ní. Škoda, že dokument je z roku 2006 a proto tu nejsou ty nejnovější úspěchy klubu. Možná mě toto tak zaujalo už jen proto, že jsem před čtyřmi měsíci mohla na vlastní oči spatřit Nou Camp, projít si celým muzeum, kde jsem spatřila všechny ty poháry, sáhnout si na ten zelený trávniček, podívat se do šatny a poté navštívit i ten obrovský fanshop, kde se dalo koupit opravdu cokoliv!! ()

dom1niq

MÉS QUE UN CLUB !!! FC Barcelona je viac než len futbalový klub. Pre niektorích je to možno až náboženstvo. Za tento tým hrali také hviezdy ako Guardiola, Cruyff, Christo Stoičkov, Romário, Ronaldinho, Eto´o, či momentálne asi najlepšie trio na svete Messi, Xavi a Iniesta. Barcelona sa može pochvaliť aj najlepšou futbalovou akadémiou, v ktorej si vypiplali množstvo hráčov svetového rangu. Nezabudnuteľný je aj domovský stánok blaugranas NOU CAMP, na ktorý sa vmestí takmer 100 000 fanúšikov. Rád by som už videl aj nejaký novší dokument o Barcelone, lebo práve v posledných rokoch Barca získala nespočet trofejí a mala asi zatiaľ svoje najlepšie mužstvo na čele s Pepom Guardiolom a hrou tiki taka. Visca el Barca :) ()

Kašák

Skvělé zpracováno dokumentu o FC Barcelona. Od historie klubu, stadionu, přes slavné hráče až k dobám současným. ()

Kivis

Po pár letech jsem si připomněl tenhle fotbalový dokument. Je to kvalitně odvedená dokumentární dělničina. Promlouvá jak prezident klubu, tak legendy i hráči aktuálního kádru. Pro českého fanouška ještě zpestřené tím, kolik prostoru je věnováno Ladislavu Kubalovi. Jeho jméno jsem už kdysi zaregistroval, ale že byl pro Barcu opravdu tak zásadní postavou a dokonce zvolen v anketě jako hráč století, jsem neměl tušení. Další zajímavostí jsou třeba záběry na malého Messiho, který se tehdy teprve pomalu prosazoval do základní sestavy, zatímco na hřišti zářil Ronaldinho. Skvěle natočené, pro mě mnohem atraktivnější než docu-movie o Realu. A to nejsem fanoušek Barcelony. Jediné, co mi lehce kazilo dojem, je hlas legendárního Pavla Čapka, kterému se vloudila špatná výslovnost i do dokumentárního filmu, u něhož by měl mít snad možnost opravy. Ale asi to natáčeli na první dobrou. ()