Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

Carrie_3 

všechny recenze uživatele

Jakým způsobem funguje dnešní bankovnictví vysvětlí jednoduše tento dokument. Diváci mají možnost poznat a pochopit, kde se berou peníze, jak vznikají, čím jsou kryty apod. Snímek by měl být povinně pouštěn na základních, ale i středních školách, protože si troufám říci, že i zde existuje mnoho studentů, kteří tomuto systému vůbec nerozumí nebo mají jen základní informace. Lidé uvažující o tom, že si půjčí peníze a tedy jim i vznikne dluh, by si měli v první chvíli uvědomit, jaké jejich jednání může mít v budoucnu důsledky - a to především v případě, že nebudou schopni půjčku plně splatit. Dokument mnohdy zábavnou, ale především jasnou a zcela zřejmou formou (většinou animovaně) seznámí diváky o fungování peněz a celého systému. Při sledováním "Peníze jako dluh" jsem si připadala, že nepatřím mezi cílovou skupinu diváků, na mě byl dokument příliš animovaný a vše dosti zjednodušené (i když k pochopení je to potřeba) vysvětloval. Věřím ale, že svou diváckou základnu si jistojistě najde. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Druhá polovina docela ušla a označil bych ji snad i za zajímavou, ale za tu první bych nejraději panu Paulovi Grignonovi utrh hlavu. Styl vysvětlování jak ve zvláštní škole a navíc celé prezentováno opravdu ošklivým stylem animace. Opět mi nezbývá než odkázat na poutavější Zeitgeisty. 50 % ()

Reklama

Goopy 

všechny recenze uživatele

hodnotný komentář - Angelino - 1*... Dokument důležitě objevuje něco, co je popsáno v základních ekonomických učebnicích. Druhá půlka se pak snaží příjit s novou myšlenkou finančního řádu - nutno podotkonout, že ultra děravou. Současný finanční systém není dokonalý, ale než nadšeně zbaštíte obsah tohoto filmu, tak zkuste popřemýšlet nad návrhy, které přináší. Jsou o dost horší než je současná situace. Jeslti půjdete do tohoto dokumentu, tak hlavně myslete a nepodléhejte zjednodušení a destruktivní kritice bez vyjádření LEPŠÍ alternativy. ()

Gwin 

všechny recenze uživatele

Po faktické stránce není co vytknout, peníze jsou v podstatě vytvářeny z ničeho a proto je jen otázkou času, než se zhroutí světová ekonomika (pokud se výrazně nezmění). Otázkou je, kdy se tak stane a jak tomu zabránit. Pokud se podíváme na zadluženosti jednotlivých států, zatím to vypadá, že první domino spadne v Americe a postupně popadá každá (globalizovaná) ekonomika. Audiovizuální podání těchto informací je ale dost špatné, řekl bych až otřesné. Nepěkné animace, které v první části vzbuzují dojem výukového dokumentu pro 1. stupeň ZŠ (nebo zvláštní školy?), jsou v druhé části dokumentu naštěstí nahrazeny zajímavějšími úvahami na téma co s tím a jak odvrátit katastrofu. Docela mě udivuje komentář od studenta VŠE, který o vzniku peněz nikdy neslyšel. To jste nebrali např. peněžní multiplikátory nebo jak vznikla hypotekární krize? To se učí v 1. semestru na bakalářském stupni... ()

GMVajgl 

všechny recenze uživatele

Když jsem byl hodně malý, tak se ve školce hrála hra "o poslední židli" (anglicky game of musical chairs). Dlouho mě nenapadlo, jak symbolická / určující / vystihující je tahle hra pro celou dnešní společnost. Tenhle dokument to výstižně, stručně a polopaticky vysvětluje. A proč je možná lepší být outsider a tuhle hru nehrát. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama