Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (49)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Člověk už leccos předtím věděl, ale i přesto se vždy najde něco nového a zajímavého. Nikdy však nezasvěcenému a neznalému člověku nebude všechno jasné, přeci jen každý z nás není ekonom, bankéř, fin. poradce apod. Podle mnohých šizunkové:-) Každopádně je to děsivá představa, kam až tohle vše povede, nikdo to neví, ale konec jednoho dnes musí přijít (půjčka s úrokem-dluh, půjčka s úrokem-vyšší dluh, společně s tisknutím pěnez nejde do nekonečna), nejlepší a nejpravdivější jednoznačně citáty slavných osobností (třeba ten Wilsonův tři roky po založení centrální banky FED), některých později zabitých (podle konspirátorů, právě proto že chtěly změnit peněžní pravidla, viz třeba Kennedy nebo Lincoln, presidenti s jasnou vizí). Přesto tohle všechno ví jen malé procento lidí, nevědí to ani lidé kteří v bankách pracují, ve školách se to záměrně neučí, lidé se "učí" pouze a jen, jak pracovat pro peníze, ale nikdy se nenaučí, aby peníze pracovaly pro ně. Ze všeho pak pochopitelně profitují jen vyvolení, ať už z naší práce, daní, inflace (která byla ještě v 60 letech min. století neznámým pojmem!), dluhů, byznysu, podílových fondů, akcií atd. Velmi přínosný dokument, pojatý zajímavou formou, který tu určitě chyběl, jen houšť dalších takových a hlavně šířit mezi lidi (kteří žijí v bludu, dokonce pak i někteří vysokoškoláci) a to by bylo, aby jedoho dne, ten podělaný Rockeffelerovsko/Rotchildovský peněžní systém nepadl, otázkou však je, jak toho docílit a pokud se tak stane, kdo natom vydělá a naopak. ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Pouštěl nám to profesor na zemáku... prej se budeme děsně divit. No, tak já to vzala s poklidem; konečně mi bylo leccos jasné a zopákla si dějepis. Bohužel, několik mých spolužáků tomu nerozumnělo, několik u toho spalo, několik se u toho živě bavilo o tom, jaké je děsné počasí, že se mu snad ani jídlo ve školní jídelně vyrovná, což znamená, že jsem z toho moc neměla. Přesto to, co jsem si z toho odnesla, můžu považovat za dostačující a určitě poučné. ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Aké "jednoduché" (!). Prídete do banky aby ste si požičali peniaze. Podpisom pôžičky sa banka zaručí, že vám dá peniaze, ktoré ale v skutočnosti nemá. Bohužiaľ, faktom zostáva, že vlády všetkých štátov v rámci zákona umožnili, aby sa dlh banky voči človeku, premenil na zákonnú plnohodnotnú menu (dolár, euro, libra ..), ktorú musí každý akceptovať ako reálne peniaze. Takže. Keď do banky nevstúpi človek, aby si požičal peniaze, banka nebude mať čo požičať, čiže reálne nebudú vytvorené žiadne peniaze. Laicky povedané, nebude úver, dlžník - nebudú peniaze. Banky peniaze nepožičiavajú, oni ich vytvárajú z dlhu. Takže pokiaľ chceme aby ekonomika fungovala, potrebujeme, aby si ľudia požičiavali peniaze. Splatenie všetkých dlhov by malo opačný efekt, ktorý by zapríčinil hlbokú krizu. Bez dlhu, totiž nie sú peniaze. "Som vďačný Washington Post, NY Times, časopisu Time a množstvu iným veľkým publikáciam, ktoré viac ako 40 rokov dodržiavali sľub diskrétnosti. Bez nich by totiž  nebolo možné vytvoriť tento plán a systém. Ale svet je už dnes iný, pripravený vstúpiť do sveta ovládaného bankérmi". Rockefeller (1991) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Peníze jsou dluh, to je smutné a zarážející zároveň. Avšak tohle není první ani poslední dokument, který tuhle pravdu, jakou si málokdo dokáže připustit, představuje. Nejen Zeitgeist, ale i jiní představují myšlenku dnešní ekonomiky, která staví na penězích, které nejsou a jsou bráni odnikud (viz státní dluh). Co s tím? My s tím nic moc nezmůžeme, dokud společnost takto funguje těžko to dokážeme změnit, ale je pravda, že peníze nejen jako symbol dluhu, ale i jako symbol nutného otroctví jsou při dnešních konstelacích poměrně diskutabilní... Platit však budeme muset stále a tento dokument vše jen příjemně, i když "animačně" představuje neznalému divákovi. ()

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Nemám kapacity, aby som filmu argumentačne niečo vytkol a naopak film nemá kapacity, aby vo mne vzbudil o tému hlbší záujem (47 minút som zápasil s ťažkými viečkami). Je fajn, že okrem kvalitného a zrozumiteľného vysvetlenia fungovania bankovníctva a popisu situácie, ponúka aj riešenie. Otázka či je správne. Neviem a neviem či ma to vôbec zaujíma. Každopádne prvú štvrťhodinu by som púšťal v školách ako povinnosť. 50% ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama