Na cestě - Série 6 (2008) (série)

Na cestě po Golanských výšinách (S06E16)

(epizoda)
  • Slovensko Na ceste po Golanských výšinách
Česko, 2008, 26 min

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za svérázným národem Drúzů, centra kabalistické mystiky a na místa, kde Ježíš konal zázraky. Golanské výšiny jsou v očích Evropanů opředeny mnoha tajemstvími. I přesto, že jsou neodmyslitelně spojeny s válečnými konflikty mezi Izraelem a Sýrií, jedná se o místo s bohatou historií a překrásnou přírodou. Četné megalitické památky dokazují, že kořeny lidského osídlení sahají hluboko do minulosti. Své stopy zde zanechali i Římané, první křesťané a křižáci. Současné Golany jsou místem, kde se skvěle daří vínům, zemědělství a v neposlední řadě turistice. Volný čas zde s oblibou tráví hlavně Izraelci, kteří sem jezdí obdivovat neporušenou přírodu nebo lyžovat na nejvyšší Izraelskou horu Hermon s nadmořskou výškou 2224 metrů. Místo ale přitahuje také křesťanské poutníky, jež láká Galilejské jezero opředené biblickou mytologií. Neodmyslitelnou součástí Golan jsou také Drúzové – svérázné etnikum, které tvoří velkou část zdejšího obyvatelstva. (Česká televize)

Marek1991

Golanské výšiny nie sú nejak rozľahlé územie a to sa potvrdilo aj tu, že sa mi zdalo, že sem tam ubiehali aj do miest, ktoré sa ich netýkali, no krajinu tu rozobrali a myslím, že tu sa nedá veľmi kritizovať, ale aj tak si myslím, že mohli toho ukázať viac. ()