Optimista

Optimista /Winter/

Dokumentární / Životopisný

Slovensko, 2006, 55 min

Ján Meliš

Piešťany by bez Wintera neboli tým, čím dnes. Všetky hlavné znaky a symboly mesta stelesnené v zaujímavých liečebných domoch, reštauráciách, hoteloch a barlolamačovi vyšli z jeho podnetu. Našťastie myšlienka vzniku moderných kúpeľov bola prevažne realizovaná za Uhorska a prvej ČSR. Kolektivistické ideológie výnimočnosť neuznávajú. A tak to podnikavému maďarskému Židovi klérofašisti aj boľševici pekne spočítali. Jedni ho poslali do Terezína a druhí ho nechali živoriť v biede a nepovolili mu vstup na Kúpeľný ostrov. Vydarený dokument o životnej dráhe muža, potvrdzujúci teóriu, že trvalejšie hodnoty sú vždy výsledkom myslenia silných individualít.(20.11.2008)

Ozivit klasicky dokument "dobovymi vsuvkami" (grof, manzelka) je zaujimavy napad, ale nezda sa mi, ze by to v tomto pripade prinieslo nieco pozitivne. Podla mna to posobilo dost rusivo. Ak by film zostal v cisto dokumentarnej rovine, mohol dopadnut ovela lepsie. (MFF Bratislava 2008)(5.12.2008)

Ak by tento dokument bol tvorený len spomienkami ľudí, ktorí sa s Winterom stretli, fotkami a videami, bol by aj za 4*. Avšak scénky s akože jeho rodinou boli podľa mňa viac než zbytočné, len to kazilo výsledný dojem.(2.5.2010)

• hygienik

Dokumentárna polovica filmu sa dá na slovenské pomery označiť za "ľahko nadpriemernú" - dostatočne výpovedná a zaujímavá, Ale tie hrané scénky, ktoré mali dokument obohatiť, boli tak zúfalo zahrané, až ma rozčúlili. Celý dokument bol nimi rozkúskovaný, znehodnotený a zmenil sa tým na treťotriednu frašku. Neviem odkiaľ tých ľudí zobrali, ale hrali tak zle, že aj keby to boli amatéri z ulice, museli by to vedieť zahrať lepšie.(3.12.2008)

• - Cena: Igric 2008: nejlepší televizní film. [LFŠ 2010] (Jeremy.jk)

• - Lajoša Wintera mal hrať Lotar Radványi, ktorý však počas natáčania v roku 2006 zomrel. (corona)