Optimista

• Slovensko Optimista /Winter/ (více)

Polohraný dokumentárny film, ktorý vyrozpráva divákovi životný údel Lajoša Wintera, zakladateľa svetoznámych kúpeľov v Piešťanoch. Film nás zavedie do 19. storočia, keď sa v hlave židovského chlapca Lajoša Vintera zrodila myšlienka premeniť minerálne pramene v Piešťanoch na svetoznáme kúpele s patričnou mondénnosťou, eleganciou, ktoré boli známe už z čias príchodu rímskych légií na územie Slovenska, teda Horného Uhorska, a boli miestnymi obyvateľmi využívané len ako pomocná liečba. Ústrednými postavami filmu sú Lajoš Winter a gróf Erdédy. Osudy mladého Wintera sú plné fatálnych dramatických zvratov. Ako Žid neváhal sa vzdať svojho vierovyznania a konvertovať na katolicizmus - len aby dokázal realizovať svoj projekt. V jednom smere sa mu tento ťah podaril, avšak v osobnom živote zažil veľa trpkosti a tragédií. Napriek tomu, že sa stal katolíkom, nastupujúci totalitný režim v 30-tych rokoch neobišiel ani jeho rodinu. Ľahké to nemal ani po skončení 2. svetovej vojny. Piešťanom zostal však verný napriek príkoriam, ktoré tu zažil až do svojho skonu. Film sa vyznačuje mnohými dramatickými zvratmi, ale tiež vykresľuje Lajoša Wintera ako veľkého nadšenca, ktorého pri realizácii jeho sna nevie nič a nedokáže nič odradiť. (oficiální text distributora)

hygienik

Dokumentárna polovica filmu sa dá na slovenské pomery označiť za "ľahko nadpriemernú" - dostatočne výpovedná a zaujímavá, Ale tie hrané scénky, ktoré mali dokument obohatiť, boli tak zúfalo zahrané, až ma rozčúlili. Celý dokument bol nimi rozkúskovaný, znehodnotený a zmenil sa tým na treťotriednu frašku. Neviem odkiaľ tých ľudí zobrali, ale hrali tak zle, že aj keby to boli amatéri z ulice, museli by to vedieť zahrať lepšie. ()

Radko

Piešťany by bez Wintera neboli tým, čím dnes. Všetky hlavné znaky a symboly mesta stelesnené v zaujímavých liečebných domoch, reštauráciách, hoteloch a barlolamačovi vyšli z jeho podnetu. Našťastie myšlienka vzniku moderných kúpeľov bola prevažne realizovaná za Uhorska a prvej ČSR. Kolektivistické ideológie výnimočnosť neuznávajú. A tak to podnikavému maďarskému Židovi klérofašisti aj boľševici pekne spočítali. Jedni ho poslali do Terezína a druhí ho nechali živoriť v biede a nepovolili mu vstup na Kúpeľný ostrov. Vydarený dokument o životnej dráhe muža, potvrdzujúci teóriu, že trvalejšie hodnoty sú vždy výsledkom myslenia silných individualít. ()

Colour

Ak by tento dokument bol tvorený len spomienkami ľudí, ktorí sa s Winterom stretli, fotkami a videami, bol by aj za 4*. Avšak scénky s akože jeho rodinou boli podľa mňa viac než zbytočné, len to kazilo výsledný dojem. ()

guri

Ozivit klasicky dokument "dobovymi vsuvkami" (grof, manzelka) je zaujimavy napad, ale nezda sa mi, ze by to v tomto pripade prinieslo nieco pozitivne. Podla mna to posobilo dost rusivo. Ak by film zostal v cisto dokumentarnej rovine, mohol dopadnut ovela lepsie. (MFF Bratislava 2008) ()

• Lajoša Wintera mal hrať Lotar Radványi, ktorý však počas natáčania v roku 2006 zomrel. (corona)
  • Cena: Igric 2008: nejlepší televizní film. [LFŠ 2010] (Krouťák)