Spartakus (TV film)

• Česko

Spartakus: Pravda o mýtu

Spartacus: Behind the Myth

Spartakus: čo sa skrýva za mýtom

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 51 min

Ten dokument tak úplně nesplnil, co sliboval podle názvu. Nic, co by bořilo mýty o Spartakovi, jsem tu nenašel. Údajně tradované nepravdy jsem v životě neslyšel (snad jen tu, že se narodil jako otrok) a celkově jsem se nic moc nového nedozvěděl. Ale je to pěkně natočeno, na dokument to má pěknou výpravu a Spartakův příběh mě celkem dojal (opět).(24.5.2009)

Kdybych měl hodnotit informce a vyprávění tak bych dal 5*, protože jsem velký fanda Spartacuse (hlavně teda seriálu) byli tyto informace pro mně dost užitečné a zajímavé. Ale filmové podání těch scén se mi moc nelíbilo a myslím tím jak jednotlivé scény tak i herce (například jak Crixuse může hrát nějaký tlusťoch co by měl problém uběhnout 200 metrů). Jelikož to je ale dokument, tak se přikláním spíš k té informační stránce, takže 4* zaslouženě.(26.3.2012)

Viac-menej štardatný dokument uvádzajúci len veci na pravú mieru a tým vykreslujúc ,,najslávnejšieho gladiátora" v tom pravom svetle. Pri jeho sledovaní ma zaujali predovšetkým dve veci. Jednak, že vzhľadom na televízny produkt disponuje omnoho lepšími vizuálnymi efektami ako nejaký veľkofilm od Hallmarku čo mu len pridáva na pôsobivosti a tiež ako výrazne sa odlyšuje Kubrickova verzia od skutočnosti, no i tak patrí medzi najlepšie ,,sandálové" eposy.(27.1.2009)

To má být fór takhle vysoké hodnocení od ostatních? Ty tři hvězdy jsou spíše za slušnou výpravu a dobrou vizuální stránku, nejen, že jsem se nedozvěděl prakticky nic nového, ale je to pojato dosti zkratkovitě a jsou vynechány zatraceně důležité události to nejen bitvy! Zapomeněte na tento dokument, stará nebo i nová verze Spartaka vám dá mnohem více, za předpokladu, že jste četli Plútarcha a jiné historiky starověku. Rámec vědomostí a komentářů v tomto dokumentu totiž nepřekračuje tyto zdroje a zůstává divákovi dost dlužen. Pche, já sám bych do té samé stopáže dokázal narvat zajímavější obsah a nemusel bych se přitom ani moc opírat o spekulace.....(15.4.2009)

Bezvadný dokument BBC. Mě úžasně zaujal historický fakt, že Spartakovo tělo nebylo nikdy nalezeno. Fikce pánů režisérů v různých celovečerních filmech (že byl jako poslední ukřižován, že byl na místě boje rozštvrcen atd.) se tedy nezakládají na pravdě. Římský velitel Crassus, který Spartakovo tělo chtěl ať mrtvé nebo živé to napsal ve svých pamětech. Zajímavý dokument, téměř jako hraný film.(12.12.2008)