Klášter Shaolin

Mladý Yuan aj zo svojím otcom žije ako otrok v krajine, kde vládne samozvaný krutovládca. V jeden deň je však jeho otec zavraždený pred jeho vlastnými očami. Yuanovi sa podarí utiecť a útočisko najde v shaolinskom chráme, kde sa ho ujmú mnísi. Yuan sa rozhodne stať mníchom, aby sa naučil kung fu. Avšak aj napriek tomu, že mnísi môžu svoje umenie použit len na obranu, a zabíjať majú striktne zakázané, Yuan neustále myslí na postu svojho otca. Námetom filmu je čínska ľudová legenda, ktorá hovorí o tom, ako shaolinský mnísi zachránili cisára dynastie Tang.

Denný zárobok Jeta Li v jeho debute bol 1 RMB (čínska mena) za deň. Film v kinách zarobil 10 miliónov RMB, keď jeden lístok stál od 0,1 do 0,75 RMB. (kitano)

agassi68

Prakticky prvé kung-fu od čias Bruce Leeho, ktoré som mal možnosť vidieť ako študent na VŠ. Už 30 min pred začiatkom premietania /vhs na tv/ sme sa tlačili ako haringy, ale stálo to za to! Doteraz nechápem ako to tí číňania urobili bez digitálnych efektov.. ()

tequilla

Pro mě je to pořádná pecka. Ty bitky jsou tak hustý, že jsem si to musel pustit ten konec 3 krát za sebou. A mladý Jet Li vstupuje mezi hvězdami. ()

bif

Znělka, která film načíná i ukončuje jen otevírá a zavírá tento Kung Fu skvost, 16 letý (!!!!!) Jet Li je nepopsatelně dokonalý a jeho výkon je MINIMÁLNĚ nadlidský, když zvážím co jsem já dělal ve svých 16ti (diskotéky, holky..) ale to sem nepatří :-D, film je plný úžasně nádherných scenérii, krásné panoráma Číny je zde zobrazeno při tréningu kung fu. Velice sympatická je Jetova láska, která je úžasně roztomilá a kope jako ve hře Tekken Lin Xiaou, při každém souboji (a že jich je požehnaně) je slyšet typické "Hai", ze kterého někoho až může rozbolet hlava, ale mě to osobně nevadí, také jsem se zde setkal s mým milovaným "opilým" uměním kung fu, kterým fascinoval Jackie Chan, který byl pro mne dosud jasnou kung fu jedničkou (např. Bruce Lee mne nikdy neuchvátil jako Jet nebo Jackie), také se neubráním srovnání s mnohem novějším snímkem "Fearless", který jakoby opisoval (naštěstí úspěšně) krásné a již zmiňované scenérie Číny, ale je vidět hlavně to že už ve svých 16ti byl opravdový mistr, kterým zůstal a před jeho výkony já smekám a davám 100%. ()

john.h

Nad některými kousky frajerů z kláštera zůstával rozum stát. Například přemety přes hlavu jsem lehce nepochopil. V závěrečných soubojích jsou pak tyto triky skěle zakomponovány. Vůbec každý souboj v tomto snímku je pastva pro oči. O ničem jiném to snad ani není. A právě proto jen tři hvězdičky. ()

HKstars

Milník čínských bojových filmů. V roce 1979 konečně čínská vláda trochu popustila uzdu a dala svolení k natočení film s prvky bojových umění. Z celé Číny se tedy seběhli mistři bojových umění (resp. byli pochytáni producenty) a natočili jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Ačkoliv má Klášter Shaolin velice slabý příběh (typická zrada/pomsta je tu sice obalena vládními intrikami a výcvikem v Shaolinu, nicméně se jedná jen o prachbídné berličky ;) a filmový štáb tenkrát točil spíš metodou pokus-omyl, jsou tu věci, které snímku neodpářete a které z něho činí naprostou klasiku. Ať už jsou to báječné lokace nebo důvěryhodní mistři bojových umění (aby taky ne, když jde o pravé mistry... v tomto filmu nebylo použito kaskadérů ani choreografů... všechno zvládli herci sami, měli k tomu ty nejlepší dispozice), předvádějící neuvěřitelné kousky nad kterými se i dnes tají dech. Film se točil téměř dva roky (!) a bojové scény byly dovedeny do naprosté dokonalosti. Ve filmu nenajdete "herce", který by nedokázal zlikvidovat dveře od latríny pouhým pohledem, ovšem byl tu jeden, který nezůstal u meditací a po úspěchu Kláštera Shaolin se u filmu uchytil. Tedy přesněji řečeno, stal se jednou z největších filmových hvězd současnosti. Mluvím samozřejmě o akční ikoně jménem Jet Li. Produkce ho vybrala jako talentovaného mladíka a obsadila ho do hlavní role - Jet prokázal nejen herecké schopnosti (i když těch pár scén, ve kterých bylo vyžadováno "hraní", je dnes spíš pro smích), ale hlavně neuvěřitelnou fyzickou připravenost - bez drátů, speciálních efektů a kaskadérů, tu Jet předvádí to nejlepší ze své výbavy a samotný jeho výkon je dostatečnou pozvánkou ke shlédnutí tohoto filmu, který následovaly ještě dvě pokračování. 100% ()

DonParegio

Konečne niaka kung fu pecka.Tie herecké výkoni pri umierani neboli vôbec presvečivé no natom nezáleži. Poznám len málo kung fu filmov kde sa tolko bojuje .Mladí herci Jet Li a Hu Jian Qiang ukázali prvotriedne kung fu. Za to si zaslúžia plný počet podov. ()