Fallout - Začátek (2024) (epizoda)

Nelibi se mi, ze to podkopava originalni kanon trosku zvlastnim zpusobem (Vault Tec odpalil prvni atomovku). Na druhou stranu v prvnich hrach se zminuje, ze se nevi, kdo valku vlastne zacal. Co se mi libilo, opet, je pomrkavani na fanousky, level mastery. Napriklad dulezity kod v tomto dile je vlastne datum vydani prvniho Fallouta v USA, tedy 101097

Fallout - Ghúlové (2024) (epizoda)

Solidni dil s mnoha Fallout prvky. Mr Handy robot na harvestovani organu s nazvem Smik Smik, praci prasek Abraxo, Super Duper supermarket, normalni a feral ghulove (kenkaku - je pravda, ze serial moc nevysvetlil puvod ghulu, ale uz z hlavni ghuli postavy, ktera pamatuje normalni svet pred 200+ lety je zrejme, ze ziji dlouho. Jsou to proste lidi, kteri nebyli v zadnem krytu a kombinace radiace a dalsich veci z nich udelala dlouho zijici mutanty, kterym se rozpada maso, ale ziji pomerne normalne a maji imunitu vuci radiaci (proto tam Goggins bez problemu chlasta kontaminovanou vodu). U nekterych ghulu ale ta kombinace nahodnych ingredienci nebyla vydarena a zbavila je lidskosti - to jsou ty divoci ghulove, kteri proste utoci. V serialu Goggins konzumuje nejakou drogu, ktera mu udrzuje lidskost, coz presne nevim co je. Co si vzpominam, v hrach nic podobneho neni.) Za me spokojenost a solidni fan service.

Hrozba smrti (2024)

Velmi mi to sedlo. Skvely eye candy vizual, Jake vybornej, jako vzdycky, prostredi Key West, kde jsem byl osobne, takze mi to jeste pridalo na zazitku, skvele bitky a pohodovy primocary pribeh. Co se mi zdalo trosku slabsi byl ohromny kontrast mezi uveritelnymi bitkami v prvnich dvou tretinach filmu, vse zasazene do realneho sveta a umocnene flashbacky ze skutecneho UFC a brutalne prepalenou over the top akci v posledni tretine jak z komiksoveho filmu. Ale ve vysledku spokojenost a skoda, ze takovy filmy uz se ani nedostavaj do kin, protoze ovce chteji videt po tricate bukanyry v elastickych kostymech.

Nabídka (2022) (seriál)

Nejlepsi audiovizualni dilo, ktere jsem videl od Big Short a Mad Max Fury Road (coz je rok 2015, cili za dlouhych osm let). Pokud mate radi filmy, budete mit radi The Offer. Velmi inspirativni podivana, ktera ve vas probudi chut si taky natocit film, i presto, ze je to evidentne tvurci peklo.

Operace Fortune: Ruse de guerre (2023)

Svizne natocena spionazni jednohubka, kterou si v nejblizsi dobe asi znova nepustim, ale potesila me v dnesni dobe nudne zapletky a nevkusnych digitalnich efektu. Nechapu tak nizke hodnoceni, asi se meni doba. Ja vsak v teto dobe pridam v hodnoceni originalnim filmum s absenci jakekoliv zname francizy, u kterych jsem se pobavil i bez barvicek a padajicich mrakodrapu. A tento film jim je. Nema temer zadne hluche misto.

Král Tulsy (2022) (seriál)

Stallone vali v remeslne solidne odvedenem serialu. Klidne bych se nezlobil, kdyby to bylo jeste serioznejsi a drsnejsi bez takovych tech odlehcenych komedialnich scen s hulici travy, dialogy o hackovani bitcoinovych penezenek a podobne. Po poslednim dile a scenach s hudbou od Phila Collinse - In the air tonight - kde si pametnici vzpomenou na podobne ladenou scenu z Miami Vice, v kombinaci se Stallonem, slusnou prestrelkou a emocemi nabitym koncem, jsem si pohraval i s myslenkou dat tomu plny pocet. Solidni zabavna jizda, ktera behem deviti dilu nemela mnoho hluchych mist.

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Velmi nekonzistentni. Skvele kulisy (zakladny imperia s lesklejma podlahama) a slusne vizualni momenty (hra modre a cervene barvy pri sermovackach svetelnymi meci) se stridaji s naprosto prisernou choreografii bojovych scen, at uz se strili blastery, nebo se mecuje. Pripominalo mi to svou topornosti a zastaralosti prvni Star Wars. I nova trilogie s profi tanecnikem Darth Maulem byla uz nekde jinde a v nejnovejsich filmech nebo treba videohre od EA byl Darth Vader zmodernizovanej badass, ze kteryho sel strach a nikoliv nechtena smesnost jako v nejstarsim filmu. Ja netusim, jestli byl zamer kopirovat estetiku souboju puvodnich Star Wars, vcetne toporne choreografie ve stylu sedmdesatych let (napr. zlej a hodnej zaklenuti svetelnymi meci hraji trapnou pretahovanou), nebo slo ciste o neumetelstvi, ale po moderni tvorbe z tohoto universa, at uz se bavime treba o Rogue One nebo Mandalorianovi, pusobi zdejsi akce jako pest na oko a krok zpatky. Jak jsem psal ma zacatku. Chybi tomu konzistence. Obi Wan hezky vypada a ma oku lahodici kompozice scen, solidno triky, ale horsi pribeh, nic moc herecke vykony a fakt nehezke akcni sceny bez napadu, napeti a akce. Podobnou nemoci nyni trpi i Marvelovky, kde kvalita jednotlivych del znacne kolisa, strida se tam mnoho reziseru, kteri tam protlacuji ruzne sve uchylky, a tvurci vizualnich efektu jsou hodne vytizeni na mnoha ruznych projektech, takze v nekterych novych Marvelovkach jsou triky horsi nez v prvnim Iron Manovi z pred patnacti lety. Driv se snazili mit kazdej jednotlivej film nejlepsi ve vsech ohledech, ted vzdy neco chybi, viz napriklad Thor - po netradicnim prvnim dilu a solidnim navazujicim dilu se to transformovalo do pocte osmdesatkovym sci-fi, coz bylo sice nekonzistentni ve svem stylu, ale furt koukatelne, az to skoncilo loni otresnou a nudnou slataninou s nehezkymi vizualnimi efekty, papundeklovymi superhrdinskymi oblecky, prisernym pribehem a naprosto nepochopitelnym chovanim hlavniho hrdiny, ktery se tak dementne predtim nechoval. Obi-Wan tedy dopadl podstatne lepe. Pokud ale zase nekdy vytahnou Obi-Wana z jeho jeskyne, aby se zjistilo, co delal zrovna v letech X az Y, tak uz se to pod tihou der v jeho pribehu totalne zhrouti. Tam by uz to zachranil maximalne tvurci tym Johna Wicka, ktery by z Obi-Wana udelal akcniho frajera, ktery by pro koseni nepratel pouzival parkour a jine vychytavky z modernich akcnich filmu. Proc ne? Konzistence univerza uz je stejne mrtva, pribeh zamotany, takto by to byla alespon poradna zabava. No, ale zpet ze sneni do reality. Serial hodnotim jako lehky nadprumer.

Avatar: The Way of Water (2022)

Lehce nadprumerne XXL menu z fastfoodu, ktere vas nasyti az k prasknuti pupku, ale tak nejak na tuto hostinu nebudete nijak extra vzpominat jinak, nez ze jste se za malo penez hodne najedli, bylo to barevny, plne efektu. Ale tak nejak nebude chut do toho jit v neblizsi dobe znova. Cili presne jako Avatar jednicka, ktery jsem, ne nahodou, videl v kine jednou v roce 2009 a od ty doby ani jednou. Co rict ke dvojce? Dostanete vlastne to same, akorat s delsi stopazi. Prvni hodina filmu je vlastne takovej remake jednicky. Svitici strom, letajici meduzky a podobne. To vse se vraci. S posunem filmu pod vodu konecne prichazi neokoukana vizualni krasa a pasaze pod vodou rozhodne jsou duvodem, proc tento lunapark navstivit. Ke konci uz to ale zacne vsechno trochu nudit, zacina to pusobit, jako kdyby Cameron udelal seznam vsech svych hobby (ponorky, potapeni, lode, morssti zivocichove) a vsech svych filmu a uplacal to dohromady - najdem tu exoskeletony jak z Alienu, komando jak z Alienu, potapejici se lode jak z Titaniku, vybuch se spalujici tlakovou vlnou jak z Terminatora, dokonce i hudebni motivy obcas pripominaj Cameronovy starsi filmy. Nejak nevim, co bude chtit nabidnout v dalsich dvou nebo trech dilech. Namet uz je vycerpanej a tema ozivovani a ukladani pameti na USB klicenku je sice rozhodne zajimavej s ohromnym potencialem (zahrajte si treba pocitacovou hru s nazvem SOMA), ale film uz se do toho zacal zamotavat v tomto dile, pritom se to problematiky smrti a ozivovani pustil (zatim) jen velmi povrchne na zacatku stopaze. S timto "ukladanim pameti" navic miti strach o postavy, pricemz kdyz k nejakemu tomu umrti dojde a vsichni jsou z toho smutni, postrada to logiku. Ale logikou si Cameron nikdy nelamal moc hlavu, protoze napriklad Terminatori jsou postaveni od zacatku na story, ktery je casovym paradoxem a nikdo to moc neresi. Mno, uvidime, co se v serii stane dal. Moc optimistickej ale nejsem.

Cobra Kai - Série 5 (2022) (série)

Pro deti osmdesatek, ktere videly Karate Kid 1, 2, 3 vice nez jednou je tento serial naprosta povinnost a pata serie zatim vrchol. Autori sikovne davkuji nostalgii postupne a s patou serii uz byly v serialu vsechny hlavni postavy hlavni trilogie (jen vybocujici ctvrty dil porad neni zakomponovan), vcetne byvalek Daniela. Serial sikovne udelal z hlavnich filmovych rivalu Daniela jeho kamarady, kteri interaguji i mezi sebou vzajemne ve skvele napsanych a vtipnych dialozich (Chozen a Johnny vzpominajici na udalosti s Danielem nebo Chozen, Johnny, Mike Barnes a jejich spontanni rozhodnuti jit dat do drzky Terry Silverovi i pres nesouhlas Daniela, cimz ukazali, ze jsou porad karate bad boys a Daniel porad ten good guy) a v dojemnych dialozich (Daniel happy ze Mike vede sporadany zivot, napravovani krivd Daniela s Chozenem a Johnnym z minulosti, Johnny, Daniel a Chozen probirajici Chozenovu lasku ke Kumiko). Ta linka s teenagerama take neni vubec spatna. Je to fakt dobre napsany a naprosto ultimatni rozsireny verse puvodniho Karate Kid, ktery naprosto dokonale navazuje ma filmy (fakt si nedovedu predstavit, aby to bylo lepsi). Tento serial ukazuje, jak se ma pracovat s nostalgii, jak se ma delat reboot neceho kultovniho (se zachovanim puvodnich postav) a jak ma vypadat propojeni postav z ruznych filmu. Serial se dost libi i lidem, kteri Karate Kid nikdy nevideli, ale pokud jste, jako ja, vyrustali v osmdesatkach/devadesatkach, Karate Kid znate, tak proste ocenite vsechny ty odkazy na Rocky, Terminatory, Kickboxery a pri nekterych scenach tam budete mit pridanou hodnotu a hrejivy pocit - napriklad kdyz Johnny, Chozen, Daniel pari a chlastaji pod neonovym osvetlenim a do toho hraje Eye of the Tiger, pripadne high tech telocvicna v neonech versus trenovani v prirode (i s primym odkazem na Rockyho, o kterem se postavi pri teto scene bavi a smeji se, jak je to stejne)  - kdyz ty postavy znate z filmu, vite cim si tam prosly a je proste skvele videt, jak se jejich vztah vyvinul do pratelstvi po tom vsem. Tesim se na dalsi serii, ale podle me uz by mela byt posledni. Krome Hillary Swank si uz autori vystrileli vsechny nostalgicke naboje a pribeh uz by mel byt nejak zavrsen - Miyagi-do bude super slavna svetova znacka, Daniel, Chozen, Johnny a Mike bohati, John Kreese si projde vyvojem a stane se z nej kladas a nazdar. Mozna nejakej spin-off by byl jeste fajn, ale hlavni serie uz by pomalu mela byt zakoncena, nez zacnou varit z vody.

Síla psa (2021)

Je zajimave, ze kdyz toci film zena, temer vzdy tam musi byt nejaci latentni buzici a zzenstili roznezneli typci. Kdo homosexualitu skryva bylo pritom dost citelne uz od prvnich minut. Obrazky jsou ale moc hezke, je to fajnove zahrane a homonadech tomu jiste nejakeho toho Oscara prihraje, protoze tam to tak maji radi.