Tajomstvo podzemia

Dokumentární / Krátkometrážní

Slovensko, 2009, 15 min

Pavol Barabáš

Súlad protikladov. Dobro a zlo, pohyb a statickosť, hlasné a tiché, život a smrť, hore a dole. Barabáša poznáme predovšetkým ako človeka, ktorý miluje hory, divokú prírodu a neúnavný boj medzi ňou a človekom. Tajomstvo podzemia je ďalší zo sekcie Slovenských dokumentárnych filmov, ktoré oslavujú a poeticky zobrazujú krásy Slovenska. Jeho kultúrne dedičstvo, zvyky, prírodu. Tajomstvo podzemia rozpráva o 12 jaskyniach, ktoré sú sprístupnené a o 6, ktoré sú pod ochranou UNESCO. Využitie jimmy jibu, umožňuje kamere plávať v podzemných kráľovstvách v sprievode MAOK-ovej hudby, ktorá znova dotvára a umocňuje emocionálnu a poetickú zložku filmu. Film, ktorý ako podobne ladené a predsa rozdielne Ticho nad oblakmi skôr privádza k otázkam a k myšlienkam, než ku komentovaniu toho čo vidíme. Vidíme reálne prostredie a scenérie, v tomto prípade umocnené otázkami meditatívneho charakteru, ktoré sú Gainšbergom hovorené do ticha, ale všetko ostatné je súlad obrazov, ktoré v nás majú vzbudiť pocit krásy a pokoja. A ako obvykle sa to Barabášovi podarilo aj v tomto prípade. Jednoducho mám chuť po zhliadnutí tohto filmu navštíviť Slovenské jaskyne.(15.1.2012)

Tu krásne vidieť, že nie len okolo nás je nádherne, ale aj vytvorená príroda v zemy je unikátna. Stojí to za to sa predierať rozkladajúcim skalnatým tunelom a pozorovať 100 000 ročnú prácu prírody. Kvaple a iné skalné útvary prikrášlené farebnými svetlami dodalo jaskyniam troška umelý nádych, ale to vôbec nevadí a človek si tak či tak uvedomí tu genialitu hry vodou a skalného masívu. Opäť ma ďalšia Barabášovka chytila za srdce a klaniam sa hlboko k pätám celému štábu za dokonalosť projektu o dokonalej prírody.(20.1.2011)

‎"Čo sme schopný pochopiť, snažme se chápať. A čo nevieme, nechajme na pokoji." nádherný dokument, výprava za bohatstvom pod zemou v našej malej ale dokonalej krajine...ja som to pozerala zo zatajeným dychom a veľmi sa mi to páčilo som veľká obdivovateľka nášho slovenského prírodného kráľovstva a hlavne obdivujem jaskyňe :)(28.2.2012)

Film jako takový docela zklamání, duchaplným větám jsem za mák nerozuměl, věčně plující kamera nedala lidskému oku spočinout a pokochat se, což je myslím u útvarů v jeskyních nezbytné. Poměrně málo času se tráví v jeskyních. Jako poznávačka o ničem a jako meditačka taky nic, tak já už tedy nevím co tímto filmem chtěl skvělý dokumentarista říct. Hodnocení zlepšuje fotografická příloha na DVD, která je výtečná.(8.5.2010)

Plávajúca kamera a sprievodné vety akejsi všeprírodnej filozofie. Kvaple, stalagmity, brčká, aragonity, voda a kamzíky. Klasicky meditatívna obrazová barabášovčina, tentoraz svetom podzemných krás. Pri Barabášovi preferujem skôr zdokumentovanie konkrétnej výpravy. Avšak aj posolstvá o krásach hôr, či jaskýň ako pekný videokalendár dokážu upokojiť zhonom dňa rozbúrenú myseľ.(2.11.2012)