Nejenom na nohou, ale i na zadních. (Milan Balabán)

(studentský film)
  • USA Not just standing, but rising up. (Milan Balabán)
Dokumentární / Krátkometrážní / Dobrodružný / Sci-Fi
Česko, 2009, 29 min

Režie:

Viola Ježková

Bůh není někdo. Bůh není ani co. Bůh je kam. Skrze strhující interpretace křesťanského náboženství a jeho hebrejských kořenů jsme ve čtyřech kapitolách portrétu starzákonní myslitele Milan Balabána konfrontováni nejen s umrtvenými postoji křesťanské kultury. Ve světle životní cesty a myšlenkového odkazu Milana Balabána jsou tyto postoje zbavovány neživotných nánosů. To, co zůstává je existenciální časoprostor v němž se křikem o vlastní identitu dostáváme k nikoliv zapovězeným branám ráje. Těmito branami je cesta o které nevíme kam vede a na níž teprve přichází ke slovu víra. Bůh je cesta, která nás strhuje s sebou. (oficiální text distributora)

triatlet

Mezinárodní festival dokumentárních filmů 28.10.2009 Samotné myšlenky evangelického teologa Milana Balabána jsou dost složité, když se k tomu přidá i experimentální podání Violy Ježkové, tak jako divák jsem tápal. Ale i hledání je cesta… Dokument se skládá ze čtyř kapitol: Křik o křestný list, Mezi domovem a vlastí, Cesta a Podobenství portrétu. Autorka nahlíží do neuspořádané domácnosti Milana Balabána a domácí záběry střídá s mezihrami. Z nich mě zaujal trénink stolních tenistů. Do filmu mi nějak nezapadl. Zajímalo mě, jaký materiál autorka použila a co stolní tenisté symbolizovali. „Ping pong znamená ženský prvek. A materiál jsem našla v popelnici,“ sdělila mi Viola Ježková. ()