Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Dokumentární
  • Krimi
  • Animovaný

Recenze (2 156)

plakát

Pozadí událostí - Střet zájmů (2022) (epizoda) 

Dvě minuty ticha za někdejší Hřebejkovu a Jarchovského tvorbu. Teď! Jestli se první díl částečně pokusil navodit atmosféru, pak druhý díl s nesympatickou bandou vyšetřovatelů všechno zmařil.  Dialogy a scény ve 3. díle neodkrývají rádoby závažná společenská témata (jak tvůrci prohlašují), ale neschopnost tvůrců. Scéna s prodejem jogurtů, s vydíráním nesympatického proděkana, odposlouchávání za dveřmi ("Pojďte, vy jedna šmíračko.") , to je parodie (podle Hřebejka a spol. možná vtip?). Poslední dialog alias dvě minuty ticha to zabil celé.

plakát

Špinarka (2022) (divadelní záznam) 

Parádní oslava 10. výročí vysílání ČT art. Skvělý scénář, bravurní Markéta Matulová. Navíc zážitek umocnil přímý přenos.

plakát

Špunti na cestě - Poslední prázdniny (2022) (epizoda) 

Film Špunti na vodě jsem kdysi viděl v létě, pod otevřeným nebem. I to přispělo k tříhvězdičkovému hodnocení. Pilotní díl seriálového zpracování působí jako sled otřepaných vtipů.  Recyklace bez legrace.

plakát

Člověk proti zkáze (1989) 

„Ne, byla to vražda,“ reaguje Olga Scheinpflugová (Hana Maciuchová) na nacistického pohlavára, který se v úvodu filmu vysmívá, že Čapek spáchal zbaběle sebevraždu. Životopisné drama zachycuje situaci ve 2. polovině 30. let. Divák se seznamuje s redaktory Lidových novin, s pátečníky. Prostřednictvím flasbacků postava Karla Čapka (Josef Abrhám) vzpomíná na filozofické debaty s Tomášem Garrigue Masarykem (Svatopluk Beneš), ale i na dávnou lásku Věru Hrůzovou (Libuše Šafránková). Ačkoli ve filmovém zpracování převládá dramatická složka, občas probleskne i vtip – například při dialogu Karla s Olgou, která stála u zrodu hry Matka. „Doufám, že mi to nechceš proclívat,“ reaguje Olga v pařížské restauraci, když Karel namítne, že si nápad přivezla z Prahy. Tvůrci odkazují na dramata Matka a Bílá nemoc. A divák zalituje, že ukázky, v nichž hraje Jan Kačer Galéna, nebo Jana Štěpánková matku (její otec hrál ve 30. letech ve hře Matka otce) vznikly jen pro potřeby filmu. Režisér Štěpán Skalský navodil ponurou atmosféru i prostřednictvím přírody: bouře odpovídá situaci ve 30. letech (kontrastní jsou vzpomínky na bezstarostné dětské hrátky u potoka); symbolem zla je havran, který přilétá místo vysněného ledňáčka. Závěrečný obraz na stopy ve sněhu je aluzí na povídku Šlépěj. Skalského snímek vzniklý na sklonku normalizace je nadčasový a vzdává hold Karlu Čapkovi.

plakát

Ceny Anděl Coca-Cola 2020 (2021) (pořad) 

Scénář mě překvapil - líbilo se mi, jak Ewa jednotlivé kategorie uváděla zpěvem 🎶  Aneta Langerová je srdcovka, ale díky Andělovi a nové písničce Tělo budu asi víc sledovat i Ewu. Společné vystoupení  Kříž i přes televizní obrazovku přineslo emoce...🖤 Určitě si rád poslechnu Tata Bojs a  Kateřinu Marii Tichou🎵 Mám radost i z uvedení Roberta Křesťana do Síně slávy🎵

plakát

Smrtihlav (2017) 

Kdyby se tvůrci drželi dobových reálií (místo seskoku, hrdinný vzdor sedmi parašutistů v kryptě Cyrila a Metoděje, Aťa Moravec...) mohla to být koukatelná záležitost. Herecky celkem přesvědčivé.

plakát

Hlava Medúzy (2021) (seriál) odpad!

Jedna z nejzbytečnějších seriálových odboček: Erik a jeho můry... Scénáristicky podprůměrné. Herci absolutně bez prostoru - což dokládá např. Jiří Dvořák. Zajímavé je srovnání Čvančarové (zde "hlavní" role - v Kukačkách epizodní, ale mnohem přesvědčivější).

plakát

Hlava Medúzy - Vykročení do života (2021) (epizoda) 

Gymplácké prostředí je určitě atraktivnější než obrazárna, ale panoptikální ráz pokračuje dál. Linka s vyšinutým bratrem vyšetřovatelky naprosto zbytečná. Vyšetřovatelka chvílemi se záblesky vědmy. Konec působil komicky. Tvůrci se zatím daří parodovat krimi seriály.