Tintin a já

Simon Plum

Hergé, Andy Warhol

Kostýmy:

Else Bogaerts

Hlavně z počátku nepříjemně zdlouhavý dokument, kterému by slušla buď poloviční stopáž, nebo prostě aby nabídl víc informací, které (věřím) by do filmu šly nacpat a poněkud nepochopitelně tam chyběly. Spousta podle mě klíčových momentů vůbec nebyla zmíněna, nebo jen jednou větou - třeba proč si Georges Remi začal říkat Hergé. Divák se dozví dost nových informací, ačkoliv jich mohlo být mnohem víc, potěšilo mě třeba, že jsem zjistil, že se Hergé a Tchang Tchong-Jen nakonec po 45 leté pauze setkali. To jsem nevěděl. Hlavní témata filmu jsou Hergého začátky, vztah s Tchang Tchong-Jenem a reverendem Wallezem, situace po válce a jeho manželství. Ale vše je podáno tak nějak polovičatě a chaoticky. A celkově to nebylo zrovna nabité informacemi, spíše nejrůznějšími, poněkud chaoticky prezentovanými detaily. Třeba jak byl zpočátku Tintin Hergého alter-egem, ale postupně tuto roli převzal kapitán Haddock. Některým albům není věnováno ani slovo, naproti tomu je sáhodlouze rozebírána 20. kniha Tintin v Tibetu, která ale zase ještě česky nevyšla... ____ Dokument je poskládán z audionahrávek, které v roce 1972 nahrál mladý Numa Sadoul jako základ pro stejnojmennou knihu. Skoro si říkám, jestli by nebylo přínosnější přečíst si tuto knihu, Sadoul ale zase v dokumentu podotýká, že Hergé byl s textem věčně nespokojený a čtyřikrát ho v průběhu let změnil, než vyšel tiskem. Ve filmu má zase člověk možnost vidět zajímavé záběry Hergého s Andy Warholem, nebo při odhalování Tintinovy sochy. Proto asi dávám 4****.(2.11.2009)

• - Dokument byl kompletně zremasterován z dosud nepoužitých archivních materiálů a oživen animacemi. [Zdroj: biocentral.cz] (mar48)