Zona sur

• USA Southern District

Příběh dobře situované rodiny se odehrává v bolívijské metropoli La Paz. Přepychový a zdánlivě harmonický svět komfortu se vinou vnitřních i vnějších tlaků začne dramaticky hroutit. Rodina se musí vyrovnávat s nastalými společenskými změnami, které odhalují úpadek bolívijské buržoazie. (MFF Cinema Mundi)

Bluntman

CINEMA MUNDI 2010 ZONA SUR je označení pro oblast, ve které žijí ty nejbohatší vrstvy, ale paradox spočívá v tom, že geograficky žijí nejníž, tj. v tom nejjižnějším okrsku Bolívie. Údajně nejlepší bolivijský film minulého roku (2009) je ale plný paradoxů, protože život smetánky líčí za pomocí schémat a klišé západních seriálů o vyšších vrstvách (viz stylizace plakátu), jenže chce nejspíš poukázat na úpadek etických hodnot buržoázních rodin. Omšelé téma, v rámci kterého ve filmu nefunguje ani ta základní konstrukce vedoucí k dramatické komplikaci v poslední třetině (proč mezi sebou paní domu a sluha tají určité věci, když se předtím k sobě chovají tak, jak se chovají?), je povýšeno stylistickými prostředky - kamerou komplexně pojímající prostor v 360°. Ne že by se mi z neustále se točící kamery, která veškeré dění uzavírá do jednoho začarovaného kruhu, z kterého není úniku, dělalo špatně; "jen" jsem nepřišel na klíč, proč zrovna tato figura byla zvolena vzhledem k formální stránce a formě díla vůbec. Ve výsledku prázdný film plný prázdných scén a prázdných dialogů, ale s oduševnělou stylistickou stránkou, která se vyjeví také jako prázdná. A hlavně: je to k vyprázdnění nudné, protože to má být umění. Asi. ()

rivah

Elegantně natočená drama ze současného života lepších lidí v Bolívii naznačuje jejich úpadek materiální i mravní. Rozvedená matka vede upadající firmu, rozmazlený synáček spí s přítelkyní a dcera má také milenku, jen děti si hrají, kolem je služebnictvo....Technicky vynalézavé dílo. ()