Velký, větší, největší

• USA Big, Bigger, Biggest (více)

Série(3) / Epizody(20)

Prozkoumejte s námi technické novinky, které pomohly různým druhům staveb od velké k větší až k největší. (National Geographic)

Recenze uživatele pakobylka k tomuto seriálu (1)

Velký, větší, největší (2008)

Jednoznačně nejlepší je díl číslo dvě pojednávající o vpravdě monumentálním vodním díle Tři soutěsky, neboť přitažlivou a srozumitelnou formou mapuje celou historii výroby elektřiny ve vodních elektrárnách a seznamuje diváky (včetně technických analfabetů jako jsem já) se všemi zásadními technickými problémy, které bylo nutné v běhu času vyřešit. Podobně atraktivním stylem je pojatá i v pořadí třetí část o ohromné luxusní výletní lodi Independence of the Seas. Závěrečný čtvrtý díl poněkud zaostává - problematika ISS je patrně příliš složitá na to, aby ji bylo možné laikovi přiblížit během pouhých padesáti minut. Nejslabším článkem je pak úvodní díl, který se při výkladu o jaderných ponorkách zaměřuje víceméně jen na "západní", potažmo americkou výrobu ... nakonec i samotný dokument je zakončený v tom smyslu, že Pennsylvania "i po více než dvaceti letech od spuštění na vodu zůstává největší ponorkou ZÁPADNÍHO světa". Způsob prezentace je sice s ohledem na vojenské využití podobných plavidel pochopitelný, ovšem to na neuspokojivém výsledku nic nemění. Otázkou zůstává, proč se tvůrci raději nezaměřili na nějaký MÍROVÝ objekt, který by do celkové koncepce seriálu víc zapadal. Myslím, že adeptů by se našlo dost, třebaže velikost člověka není přímo úměrná velikosti toho, co dokáže vynalézt a zrealizovat (jsou dokonce případy, kdy by pro výstižné porovnání posloužila spíše úměra nepřímá - a není jich málo). ()