Reklama

Reklama

Velký, větší, největší

(seriál)
  • USA Big, Bigger, Biggest (více)
všechny plakáty
Dokumentární
USA / Velká Británie, (2008–2011), 16 h 40 min (Minutáž: 50 min)

Série(3) / Epizody(20)

Obsahy(1)

Prozkoumejte s námi technické novinky, které pomohly různým druhům staveb od velké k větší až k největší. (National Geographic)

Recenze (27)

Autogram 

všechny recenze uživatele

Panamský prieplav: ***** Dokument o megalomanskom diele starom viac ako sto rokov. Ťažkosti s výstavbou a spôsoby ich riešenia inšpiráciou z iných stavieb z celého sveta sú hlavnou náplňou filmu, a je to poskladané naozaj dokonale. Rozšírenie kanála je výzvou pre naše storočie a nechybajú ani náznaky riešení nových problémov. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Jednoznačně nejlepší je díl číslo dvě pojednávající o vpravdě monumentálním vodním díle Tři soutěsky, neboť přitažlivou a srozumitelnou formou mapuje celou historii výroby elektřiny ve vodních elektrárnách a seznamuje diváky (včetně technických analfabetů jako jsem já) se všemi zásadními technickými problémy, které bylo nutné v běhu času vyřešit. Podobně atraktivním stylem je pojatá i v pořadí třetí část o ohromné luxusní výletní lodi Independence of the Seas. Závěrečný čtvrtý díl poněkud zaostává - problematika ISS je patrně příliš složitá na to, aby ji bylo možné laikovi přiblížit během pouhých padesáti minut. Nejslabším článkem je pak úvodní díl, který se při výkladu o jaderných ponorkách zaměřuje víceméně jen na "západní", potažmo americkou výrobu ... nakonec i samotný dokument je zakončený v tom smyslu, že Pennsylvania "i po více než dvaceti letech od spuštění na vodu zůstává největší ponorkou ZÁPADNÍHO světa". Způsob prezentace je sice s ohledem na vojenské využití podobných plavidel pochopitelný, ovšem to na neuspokojivém výsledku nic nemění. Otázkou zůstává, proč se tvůrci raději nezaměřili na nějaký MÍROVÝ objekt, který by do celkové koncepce seriálu víc zapadal. Myslím, že adeptů by se našlo dost, třebaže velikost člověka není přímo úměrná velikosti toho, co dokáže vynalézt a zrealizovat (jsou dokonce případy, kdy by pro výstižné porovnání posloužila spíše úměra nepřímá - a není jich málo). ()

Reklama

KarKulA 

všechny recenze uživatele

Své 4* dávám za díl Tři soutěsky v ČLR, který se mi úplně čirou náhodou podařilo chytit v televizi. Ačkoliv stavba přehrad je věcí která mi vůbec nic neříká, nezajímají mě megalomanské kousky našich čínských přátel a už vůbec mě nazajímají technologické postupy ve stavebnictví - musím v tomto případě uznat, že mě dokument tak zaujal, že jsem u něj strávila 50min bez mrknutí oka a se zájmem vstřebávala informace o vybraných problémech (dělené do několika přehledných bloků), které musí stavitelé těchdle monster řešit a které laika normálně nenapadnou, i když si pak při názorných ukázkách říká - no jo, to je přece jasný. ()

Dont 

všechny recenze uživatele

Hodně oceňuji způsob, jakým jsou i laikům v dané oblasti velmi názorně a srozumitelně vysvětleny základní principy a zákonitosti. Dokument rozhodně nenudí, je přehledně strukturován a divák se dozví celou řadu zajímavých informací i z minulosti. Např. vývoj přehradních nádrží a jejich neustálé zdokonalování je ukázáno na konkrétních případech z různých koutů světa. Co mi ale často na těchto dokumentech vadí, je umělé vytváření atmosféry dramatičnosti, kterého je dosahováno zejména podbízivou hudbou v kombinaci s patetickou formou komentáře, která nemá diváka nechat na pochybách, že právě sleduje nejdůležitější počin v dějinách lidstva. Když se k tomu přidá ještě neustálé opakování již stokrát řečené „zásadní“ informace, je katastrofa ne světě. Což ale není naštěstí úplně případ této série. Tvůrci se ještě docela drží tak nějak ve snesitelných mezích, i tak ale za tohle jednu hvězdu ubírám. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Zajímavý pohled na plno stavitelských, inženýrských, architektonických atd. logických samozřejmostí, které v daném odvětví nezainteresovaného zaujmou a poučí. Jen je pravda, že ke konci cyklu to už lehce ztrácí grády, protože nápadů na ta NEJvětší něco už ubývá a omýlá se již jednou řečené a vysvětlené. Ale vidět to stojí za to. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama