Velký, větší, největší (TV seriál)

Big, Bigger, Biggest

Veľký, väčší, najväčší

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2008–2011, 16 h 40 min (Minutáž: 50 min)

John Michie (vyp.)

Martin Gorst

Docela solidní dokument. K dílu 2. Přehrada Tři soutěsky v ČLR. Velmi mne potěšilo (a poučilo), že zabrousili do technické prehistorie (osvětlení obrazárny páně Armstrongově). Netušil jsem, že teplo vznikající tuhnutím betonu je tak problematické. Poznámka k oficiálnímu textu distributora: „Pod její vahou se prohnula i zemská kůra“. Panečku, to musela být váha olbřímích rozměrů! Co teprve, kdyby na ní spočinula i ona přehrada včetně vody?! To by se zemská kůra snad i prolomila... Pro zmatené humanitně vzdělané či nevzdělané: váha je aparát, kterým se váží. Vážený předmět vykazuje hmotnost. Čili text, který by měl napsat absolvent sedmé třídy ZŠ, který ovšem zrovna nechyběl či neměl našlápnuto na novinařinu: „Pod její hmotností se prohnula i zemská kůra“, anebo elegantněji: „Jejíž hmotnost prohnula zemskou kůru“, je-li to ovšem pravda. :-)(19.1.2016)

Své 4* dávám za díl Tři soutěsky v ČLR, který se mi úplně čirou náhodou podařilo chytit v televizi. Ačkoliv stavba přehrad je věcí která mi vůbec nic neříká, nezajímají mě megalomanské kousky našich čínských přátel a už vůbec mě nazajímají technologické postupy ve stavebnictví - musím v tomto případě uznat, že mě dokument tak zaujal, že jsem u něj strávila 50min bez mrknutí oka a se zájmem vstřebávala informace o vybraných problémech (dělené do několika přehledných bloků), které musí stavitelé těchdle monster řešit a které laika normálně nenapadnou, i když si pak při názorných ukázkách říká - no jo, to je přece jasný.(11.9.2012)

Zajímavý pohled na plno stavitelských, inženýrských, architektonických atd. logických samozřejmostí, které v daném odvětví nezainteresovaného zaujmou a poučí. Jen je pravda, že ke konci cyklu to už lehce ztrácí grády, protože nápadů na ta NEJvětší něco už ubývá a omýlá se již jednou řečené a vysvětlené. Ale vidět to stojí za to.(27.4.2014)

Panamský prieplav: ***** Dokument o megalomanskom diele starom viac ako sto rokov. Ťažkosti s výstavbou a spôsoby ich riešenia inšpiráciou z iných stavieb z celého sveta sú hlavnou náplňou filmu, a je to poskladané naozaj dokonale. Rozšírenie kanála je výzvou pre naše storočie a nechybajú ani náznaky riešení nových problémov.(7.7.2016)

První díl není moc o ponorce Pennsylvania, kdy o ní řeknou jen opravdu málo věcí, ale spíš o stručném historickém vývoji ponorek. Takže zavádějící název, ale co se týče té stručné historie, tak je to dobré. EDIT: Podobné je to s druhým díle, ale už se dovídáme o přehradě Tří soutěsek podstatně více informací než v prvním díle o ponorce. Stručný vývoj je zde také tentokrát v představení významných přehrad - vodních elektráren.(3.9.2012)