Hitlerovi falzifikátoři (TV film)

• německý

Hitlers Fälscher

Hitler's Forgers

Dokumentární

Rakousko, 2008, 55 min

Docela zajímavý dokument o ekonomickém způsobu vedení války, kdy němečtí plánovači vytvořili a zrealizovali plán na vytištění falešné britské měny v jednom z koncentračních táborů. Překvapilo mě, že Němci rozpustili tak málo z téměř 140 miliónu falešných liber, což ekonomiku nepoložilo (byť hodnota falešných vytištěných peněz čtyřikrát převyšovala národní hospodářství a způsobila by tak neuvěřitelnou inflaci). Sice bylo řečeno, že pokud by postupné uvolňování pokračovalo ještě rok, ekonomika Británie by se zhroutila. Nicméně neříkal to žádný finanční expert, ale sami falzifikátoři, čemuž, při veškeré úctě, nelze přikládat váhu. Zajímavé bylo, že falešnými librami Němci platili také svým agentům a hustá síť "veksláků" sahala prakticky na všechna místa na světě. Nakonec většina bakovek skončila v rakouském jezeře Toplitzsee. Proč nebyly libry nasazeny v masovém měřítku, lze spíše spekulovat - může to souviset s Hitlerovou rozpolceností ve vztahu k Britům (zvlášť před a na začátku války), které považoval za rasově nejbližší k árijské rase a usiloval více o spojenectví než o válku (vzpomeňme operaci Dynamo z května 1940 - umožnění evakuace 400t. vojáků z Dankerque do Británie).(6.3.2011)

Zaujalo ma, že jeden z tých falšovateľov bol aj slovák židovského pôvodu. 65%.(7.3.2011)