Sniper

Sniper: Inside the Crosshairs

Dokumentární / Válečný

USA, 2009, 91 min

Emre Sahin

Geniálny dokument o sniperoch, parádne rekonštrukcie tých najlepších akcií. Jediné čo sa mi nepáčilo, bolo neustále vychvaľovanie amerických odstreľovačov a tie reči o neporaziteľnosti atď. mi išli pekne na nervy. Zaujímavé na tom je, že keď tam boli spomínané fakty z Iraku, tak nejako som prehliadol, že by sa niečo spomenulo o baghdadskom sniperovi menom JUBA, ktorý ma na svedomí zabitých viac ako 600 amerických vojakov, 23 armádnych dôstojníkov, 11 amerických odstreľovačov a viac ako 200 amerických vojakov ťažko zranil. Je jasné, že sa s tým Amerika nebude chváliť, ale aspoň si mohli odpustiť tie žvásty o tom aký sú najlepší, pretože určite nie sú! Chcelo by to troška viacej objektívnosti. Ale kašlem na to, keď si odmyslím tie kecy, tak dokument bol fakt parádny. "One Shot, One Kill"(1.2.2011)

Nie som zástancom vojny, ale na druhej strane ma povolanie ostreľovača mimoriadne priťahuje. Sniper je jeden úžasný dokument o tých najlepších z najlepších. Dozvedieť sa niečo o mužoch, čo dokázali vystreliť 16 smrteľných výstrelov na nepriateľa za 30 sekúnd v tme alebo o najdlhšom zdokumentovanom zásahu na takmer 2,5 km....odporúčam každému.(1.1.2011)

Skvěle udělanej moderní dokument o odstřelovačích. Akorát mě tam hrozně sralo to neustálý opakování, kdejaká informace se zdůraznila čtyřikrát, asi to tak maj Amíci rádi anebo v TV vysílání bylo hodně reklam. Hodně dobře byly udělaný rekonstrukce bitev z Iráku. A celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že by asi člověk neměl být hrdý a oslavovaný za to, že během chvilky zabil 40 lidí...(6.1.2012)

Snipeři jsou frajeři.Tenhle dokument jsem "zhltl jako malinu".Zabijení lidí jakýmkoliv způsobem v jakémkoliv konfliktu není téma pro každého,není na tom nic chválihodného ani veselého.Přesto technika která se prvotně jeví jako jednoduchá(zamířit a vystřelit)nese známky určitého válečného "kumštu" a nezbytných zkušeností nabytých nejen v bojové zoně.Jednotlivá sniperská esa popisují své zákroky u kritických situací aby ušetřili pěchotu ztrát.U některých story se tají dech.A sejmout někoho na velkou dálku ikdyž je v pohybu,klobouk dolů.Vynikající záležitost na téma praxe odstřelovačů.(1.1.2011)

Som síce pacifista, ale tak isto milujem akčné hry. Milujem Counter-Strike a môžete tri krát hádať, aká je moja obľúbená zbraň? Áno je to mnohými nenávidená Magnum Sniper Rifle (awp). Z dokumentu a hlavne z rozprávania profesionálov mi prišlo až zle. Nielenže ako súčasť cudzieho vojska vpadnú v záujme "demokracie" do cudzej krajiny, nielenže sú súčasť stroja na zabíjanie oni to dokonca berú ako hru. S úsmevom na tvári a absolútne bez emócií rozprávajú o "skóre", rekordoch či dokonca účinkoch zásahu na ľudské telo opomínajúc, že tá druhá strana si chráni vlastnú zem, že i oni majú rodinu, priateľov... Dokument glorifikujúci zabíjanie, kde je doslova povedané "lovíme ľudí". Pre zasvätenie sa do tajov a techniky ostreľovačov, pochopenia umenia presného zásahu či získania nezainteresovanej verejnosti o technike boja je však dokument na veľmi vysokej úrovni. Grafické zobrazenia, rekonštrukcie, výpovede zúčastnených a pokusy o opätovné napodobenie udalostí robia z dokumentu kvalitný materiál pre ľudí, ktorý sa o podobné veci zaujímajú.(5.2.2011)