Sniper

USA, 2009, 91 min

Emre Sahin

Kostýmy:

Laura L. Brody

Technicky dokonalý dokument, který srozumitelně vysvětluje veškeré detaily přesné střelby za těch nejtěžších podmínek. Není pochyb o tom, že odstřelovači a jejich výkony v tomto dokumentu jsou hodni svého zápisu v Guinessově knize rekordů, nicméně zde to podle mě končí. Odmítám přijmout další krok v podobě toho, že je s nimi zacházeno jako s hrdiny. Nemám nic proti válečným filmům, ale tohle je krutá realita a já nesympatizuju s glorifikací zabíjení. Člověk, který sestřelí 16 hlav za 30 vteřin pro mě není automaticky hrdina, je to mistr svého řemesla, to ano, ale neshledávám na něm podstatný rozdíl oproti jiným mistrům, nejlepším sportovcům, nebo např. nejlepším hráčům počítačových her. Není to pro mě žádná modla ani bojovník za správnou věc. Voják je nástroj a z těch nejlepších nástrojů jsou vybroušeny stroje na zabíjení, nikoli hrdinové. 8/10(11.4.2015)

Snipeři jsou frajeři.Tenhle dokument jsem "zhltl jako malinu".Zabijení lidí jakýmkoliv způsobem v jakémkoliv konfliktu není téma pro každého,není na tom nic chválihodného ani veselého.Přesto technika která se prvotně jeví jako jednoduchá(zamířit a vystřelit)nese známky určitého válečného "kumštu" a nezbytných zkušeností nabytých nejen v bojové zoně.Jednotlivá sniperská esa popisují své zákroky u kritických situací aby ušetřili pěchotu ztrát.U některých story se tají dech.A sejmout někoho na velkou dálku ikdyž je v pohybu,klobouk dolů.Vynikající záležitost na téma praxe odstřelovačů.(1.1.2011)

Zajímavý dokument, od kterého jsem však čekal trochu něco jiného. Čekal jsem více fyziky, zejména optiky a balistiky a více technických detailů, protože téma je to zajímavé a nepříliš známé. Ani jednoho jsem se moc nedočkal. Dokument je zaměřený spíše na popis situace na bojišti z pohledu odstřelovačů a způsob jejich "práce". Co mi dokument znepříjemňovalo je všudy přítomná propaganda, ta je špatná už jen ze své podstaty, lhostejno jestli "východní" nebo "západní". 67%(8.11.2019)

Nie som zástancom vojny, ale na druhej strane ma povolanie ostreľovača mimoriadne priťahuje. Sniper je jeden úžasný dokument o tých najlepších z najlepších. Dozvedieť sa niečo o mužoch, čo dokázali vystreliť 16 smrteľných výstrelov na nepriateľa za 30 sekúnd v tme alebo o najdlhšom zdokumentovanom zásahu na takmer 2,5 km....odporúčam každému.(1.1.2011)

Som síce pacifista, ale tak isto milujem akčné hry. Milujem Counter-Strike a môžete tri krát hádať, aká je moja obľúbená zbraň? Áno je to mnohými nenávidená Magnum Sniper Rifle (awp). Z dokumentu a hlavne z rozprávania profesionálov mi prišlo až zle. Nielenže ako súčasť cudzieho vojska vpadnú v záujme "demokracie" do cudzej krajiny, nielenže sú súčasť stroja na zabíjanie oni to dokonca berú ako hru. S úsmevom na tvári a absolútne bez emócií rozprávajú o "skóre", rekordoch či dokonca účinkoch zásahu na ľudské telo opomínajúc, že tá druhá strana si chráni vlastnú zem, že i oni majú rodinu, priateľov... Dokument glorifikujúci zabíjanie, kde je doslova povedané "lovíme ľudí". Pre zasvätenie sa do tajov a techniky ostreľovačov, pochopenia umenia presného zásahu či získania nezainteresovanej verejnosti o technike boja je však dokument na veľmi vysokej úrovni. Grafické zobrazenia, rekonštrukcie, výpovede zúčastnených a pokusy o opätovné napodobenie udalostí robia z dokumentu kvalitný materiál pre ľudí, ktorý sa o podobné veci zaujímajú.(5.2.2011)