Temná strana čokolády

• Dánsko The Dark Side of Chocolate
Dokumentární
Dánsko, 2010, 46 min

Čokoláda. Ročně se jí sní 3 miliony tun. Z toho polovina v Evropě. Úspěch čokolády však má i svoji temnou stránku. Zatím co děti vyspělého světa si vychutnávají sladkou chuť, pro děti v Africe je realita úplně jiná. Využívá čokoládový průmysl vědomě dětské práce a kryje obchod s dětmi? Co skutečně dělají velké společnosti na výrobu čokolády, aby vyřešily tento problém? (Fr)

erapo

Ja mám pocit, že tento dokument nič nové neprináša. Je to o típkovi, ktorý behá po Afrike so skrytou aj normálnou kamerou a zháňa dôkazy o detskej práci na kakaových plantážach, o ktorej vie celý svet až na pár ľudí, ktorí o tom vedia, ale ich firemná politika ich núti mať/hovoriť iný názor. Následne je tu snaha o konfrontáciu s rôznymi inštitúciami a firmami, ktoré sú do toho zapletené, ale zväčša ide o klasické výhovorky, respektíve o hádzanie viny na niekoho iného. To že si najväčšie spoločnosti sveta hnedého zlata nenašli čas na pozretie tohto filmu, respektíve vyjadrenie k problematike okrem nejakého FAQ listu ma ani neprekvapuje. ()

Fr

ČOKOLÁDU má rád každý...... ...ale....KDO JSOU LIDÉ, kteří jsou placeni za sběr kakaových bobů? Dokument, který má hlavu a patu, nezatěžuje zbytečnými - rádoby šokujícími informacemi a jeho tvůrci jdou přímočaře za svým cílem. Tomu říkám investigativní novinařina! A co dělají Ti, kteří mají problém řešit? Keci, keci, keci + alibismus. Ale, není to tak lepší? Komu vlastně chceme ZASE pomáhat? A co na to třeba Coca-Cola? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vědět, co je Harkin - Engelův protokol. 2.) Ještě jsem nebyl v Mali. 3.) Žiju na venkově a mám kupu dětí. 4.) Chci něco zase vidět ,,na vlastní oči“. PŘÍBĚH **** NAPĚTÍ ** ()

Aktivak

Velmi pěkně natočený dokument, který se snaží poukázat na zneužívání dětské pracovní síly v rozvojových zemích Afriky. Jak se k tomuto problému staví velké západoevropské společnosti? Bohužel, stejně jako u jiných problémů globálnějšího charakteru, i zde platí, že vedoucí špičky obrovských mašinérií buď o problému vůbec neví (což je hloupé) nebo, a to je dle mého názoru pravděpodobnější, nechtějí vědět a hlavně ho nemají zájem řešit - což je VELMI VELMI smutné! Ještě, že se alespoň čas od času objeví takový dokument, který poskytuje sice bolestivá, ale pravdivá fakta.. ()

ChArLeNe

Súhlasím s komentármi, že sa z problematiky dalo vyťažiť viac, a aj čo sa týka explicitnejších záberov. Môžno preto mi to osobne pripadalo dosť slabé poukázanie otroctva, pretože väčšinou v dokumentoch o zaobchádzaní s hospodárskymi zvieratami sú zábery dosť kruté, ale v tomto dokumente o otroctve detí na čokoládových plantážach ukázali iba smutné tváre detí a vyhrážky zo strany ich otrokárov. Tak či onak, nemali by sme ignorovať, že sa to deje a radšej kupovať "fair-trade" čokoládu, tí, ktorí si čokoládu nevedia odoprieť. ()

Kryšpín

3,5* Přesně kvůli tomu mám rád dokumenty. Zatímco se mnozí z nás dívají na svět růžovými brýlemi. Někteří si tyto brýle sundají a podívají se na problém pěkně z blízka. Ale co vlastně zmůžeme, když světu vládnou peníze. Dánové se snažili nahlednout pod pokličku podobně jako Louie Psihoyos s filmem The Cove. Odvedli dobrou práci a i když ukázali to nejpodstatnější, nešli tak více do hloubky a to je důvod k tomu hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()