Reklama

Reklama

Temná strana čokolády

  • Dánsko The Dark Side of Chocolate
všechny plakáty
Dokumentární
Dánsko, 2010, 46 min

Obsahy(1)

Čokoláda. Ročně se jí sní 3 miliony tun. Z toho polovina v Evropě. Úspěch čokolády však má i svoji temnou stránku. Zatím co děti vyspělého světa si vychutnávají sladkou chuť, pro děti v Africe je realita úplně jiná. Využívá čokoládový průmysl vědomě dětské práce a kryje obchod s dětmi? Co skutečně dělají velké společnosti na výrobu čokolády, aby vyřešily tento problém? (Fr)

(více)

Recenze (13)

Aktivak 

všechny recenze uživatele

Velmi pěkně natočený dokument, který se snaží poukázat na zneužívání dětské pracovní síly v rozvojových zemích Afriky. Jak se k tomuto problému staví velké západoevropské společnosti? Bohužel, stejně jako u jiných problémů globálnějšího charakteru, i zde platí, že vedoucí špičky obrovských mašinérií buď o problému vůbec neví (což je hloupé) nebo, a to je dle mého názoru pravděpodobnější, nechtějí vědět a hlavně ho nemají zájem řešit - což je VELMI VELMI smutné! Ještě, že se alespoň čas od času objeví takový dokument, který poskytuje sice bolestivá, ale pravdivá fakta.. ()

Adramelech odpad!

všechny recenze uživatele

Onehdy jsem navštívil jednu prodejnu Fair trade, abych se podíval, co tam prodávají. Nabízeli tam jakési podezřele vypadající a hodně předražené čokolády. Zeptal jsem se prodavačky, co to je za divné zboží a proč je tak drahé. Bylo mi vysvětleno, že běžná, v Evropě vyráběná čokoláda je tak laciná, protože se dělá z kakaových bobů, které v produkčních zemích sbírají děti za minimální plat. Čokoláda nabízená ve Fair trade však nevznikla za přispění dětské práce a kromě toho byla vyrobena přímo v produkční zemi. Odpověděl jsem, že od afrických dětí je moc pěkné, že sbírají kakaové boby, protože nebýt jich, tak by si český důchodce ani nemohl dopřát čokoládu. Prodavačka se rozesmála a já jsem si nakonec jeden kus „férové“ čokolády koupil. Chutnala fakt hnusně. Dnes, kdy chutná hnusně i většina ostatních čokolád, protože se do nich přidává palmový tuk, už čokoládu téměř nekupuji. – U nás byla za socialismu dětská práce zákonem zakázaná a mám pocit, že ani kapitalisté se tento zákon zatím neodvážili zrušit. Jinak nechápu, proč by Evropa měla v zemích třetího světa zavádět své pořádky. Republika Mali nabízí k prodeji kakaové boby, Dánsko má zájem je kupovat. Proč by ale měli Dánové kecat produkční zemi do organizace zemědělských prací? Ať se tamější obyvatelé zařídí podle své úvahy a rozumu. Chtějí akceptovat dětskou práci? Budiž, je to jejich věc. Jinde zase chtějí mít dětské nevěsty a právo šaría. No tak ať mají, pokud to praktikují u nich doma! Nemontujme se do celého světa, nepředepisujme nikomu, co má dělat a jak má žít, a nechtějme příslušníky jiných kultur rovnat podle našich představ, aby oni nesrovnali nás podle jejich představ. Hlavně pak pod záminkou multikulturalismu netahejme do Evropy něco, co tady nechceme a co sem nepatří. A s tímhle filmem jděte – víte kam? ()

Reklama

ChArLeNe 

všechny recenze uživatele

Súhlasím s komentármi, že sa z problematiky dalo vyťažiť viac, a aj čo sa týka explicitnejších záberov. Môžno preto mi to osobne pripadalo dosť slabé poukázanie otroctva, pretože väčšinou v dokumentoch o zaobchádzaní s hospodárskymi zvieratami sú zábery dosť kruté, ale v tomto dokumente o otroctve detí na čokoládových plantážach ukázali iba smutné tváre detí a vyhrážky zo strany ich otrokárov. Tak či onak, nemali by sme ignorovať, že sa to deje a radšej kupovať "fair-trade" čokoládu, tí, ktorí si čokoládu nevedia odoprieť. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

ČOKOLÁDU má rád každý...... ...ale....KDO JSOU LIDÉ, kteří jsou placeni za sběr kakaových bobů? Dokument, který má hlavu a patu, nezatěžuje zbytečnými - rádoby šokujícími informacemi a jeho tvůrci jdou přímočaře za svým cílem. Tomu říkám investigativní novinařina! A co dělají Ti, kteří mají problém řešit? Keci, keci, keci + alibismus. Ale, není to tak lepší? Komu vlastně chceme ZASE pomáhat? A co na to třeba Coca-Cola? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vědět, co je Harkin - Engelův protokol. 2.) Ještě jsem nebyl v Mali. 3.) Žiju na venkově a mám kupu dětí. 4.) Chci něco zase vidět ,,na vlastní oči“. PŘÍBĚH **** NAPĚTÍ ** ()

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

3,5* Přesně kvůli tomu mám rád dokumenty. Zatímco se mnozí z nás dívají na svět růžovými brýlemi. Někteří si tyto brýle sundají a podívají se na problém pěkně z blízka. Ale co vlastně zmůžeme, když světu vládnou peníze. Dánové se snažili nahlednout pod pokličku podobně jako Louie Psihoyos s filmem The Cove. Odvedli dobrou práci a i když ukázali to nejpodstatnější, nešli tak více do hloubky a to je důvod k tomu hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama