Reklama

Reklama

Temná strana čokolády

  • Dánsko The Dark Side of Chocolate
Dokumentární
Dánsko, 2010, 46 min

Obsahy(1)

Čokoláda. Ročně se jí sní 3 miliony tun. Z toho polovina v Evropě. Úspěch čokolády však má i svoji temnou stránku. Zatím co děti vyspělého světa si vychutnávají sladkou chuť, pro děti v Africe je realita úplně jiná. Využívá čokoládový průmysl vědomě dětské práce a kryje obchod s dětmi? Co skutečně dělají velké společnosti na výrobu čokolády, aby vyřešily tento problém? (Fr)

(více)

Recenze (12)

erapo 

všechny recenze uživatele

Ja mám pocit, že tento dokument nič nové neprináša. Je to o típkovi, ktorý behá po Afrike so skrytou aj normálnou kamerou a zháňa dôkazy o detskej práci na kakaových plantážach, o ktorej vie celý svet až na pár ľudí, ktorí o tom vedia, ale ich firemná politika ich núti mať/hovoriť iný názor. Následne je tu snaha o konfrontáciu s rôznymi inštitúciami a firmami, ktoré sú do toho zapletené, ale zväčša ide o klasické výhovorky, respektíve o hádzanie viny na niekoho iného. To že si najväčšie spoločnosti sveta hnedého zlata nenašli čas na pozretie tohto filmu, respektíve vyjadrenie k problematike okrem nejakého FAQ listu ma ani neprekvapuje. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

ČOKOLÁDU má rád každý...... ...ale....KDO JSOU LIDÉ, kteří jsou placeni za sběr kakaových bobů? Dokument, který má hlavu a patu, nezatěžuje zbytečnými - rádoby šokujícími informacemi a jeho tvůrci jdou přímočaře za svým cílem. Tomu říkám investigativní novinařina! A co dělají Ti, kteří mají problém řešit? Keci, keci, keci + alibismus. Ale, není to tak lepší? Komu vlastně chceme ZASE pomáhat? A co na to třeba Coca-Cola? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vědět, co je Harkin - Engelův protokol. 2.) Ještě jsem nebyl v Mali. 3.) Žiju na venkově a mám kupu dětí. 4.) Chci něco zase vidět ,,na vlastní oči“. PŘÍBĚH **** NAPĚTÍ ** ()

Reklama

Aktivak 

všechny recenze uživatele

Velmi pěkně natočený dokument, který se snaží poukázat na zneužívání dětské pracovní síly v rozvojových zemích Afriky. Jak se k tomuto problému staví velké západoevropské společnosti? Bohužel, stejně jako u jiných problémů globálnějšího charakteru, i zde platí, že vedoucí špičky obrovských mašinérií buď o problému vůbec neví (což je hloupé) nebo, a to je dle mého názoru pravděpodobnější, nechtějí vědět a hlavně ho nemají zájem řešit - což je VELMI VELMI smutné! Ještě, že se alespoň čas od času objeví takový dokument, který poskytuje sice bolestivá, ale pravdivá fakta.. ()

ChArLeNe 

všechny recenze uživatele

Súhlasím s komentármi, že sa z problematiky dalo vyťažiť viac, a aj čo sa týka explicitnejších záberov. Môžno preto mi to osobne pripadalo dosť slabé poukázanie otroctva, pretože väčšinou v dokumentoch o zaobchádzaní s hospodárskymi zvieratami sú zábery dosť kruté, ale v tomto dokumente o otroctve detí na čokoládových plantážach ukázali iba smutné tváre detí a vyhrážky zo strany ich otrokárov. Tak či onak, nemali by sme ignorovať, že sa to deje a radšej kupovať "fair-trade" čokoládu, tí, ktorí si čokoládu nevedia odoprieť. ()

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

3,5* Přesně kvůli tomu mám rád dokumenty. Zatímco se mnozí z nás dívají na svět růžovými brýlemi. Někteří si tyto brýle sundají a podívají se na problém pěkně z blízka. Ale co vlastně zmůžeme, když světu vládnou peníze. Dánové se snažili nahlednout pod pokličku podobně jako Louie Psihoyos s filmem The Cove. Odvedli dobrou práci a i když ukázali to nejpodstatnější, nešli tak více do hloubky a to je důvod k tomu hodnocení mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama