Nový svět (festivalový název)

• Estonsko

Jaan Tootsen

Mihkel Soe

Jaan Tootsen

Marta Pulk

Ostatní komentáře mi vše vzali z úst:) Bezvadně natočené, objektivní, vtipné a upřímné. Hodnotím onen časový dlouhodobý přesah, který vše mapuje od začátku do konce. A líbilo se mi, že Kaku sama uznala, že vypadají jako banda bláznivejch hippíků:)(27.3.2012)

Film není ani tak o samotném sdružení Uus Maailm, spíš je to s humorem natočená sociologická sonda do žumpy lidské společnosti. Několik rozumně se jevících lidí začne poslouchat líného, nezodpovědného, idealistického a anarchokomunistického lháře bez jasné vize, který absolutně není schopen ani lehce přemýšlet nad ekonomickými záležitostmi a jediné, co naopak umí, je kecat a dělat chaos v ulicích. Střetnutí s realitou proto zákonitě musí dopadnout tak, jak to dopadlo, tedy dobře pro jejich sousedy, kterých mi po celou dobu projekce snímku bylo líto.(27.3.2012)

Hezká sonda do jedné komunity jejíž neformální vedoucí je až nakažlivě líný. Jelikož tito lidé mají rádi rozvolněnější komunitní vztahy (na rozdíl od sériové monogamie některých mužů) , byla trochu nedotažené vedlejší dějová linka vztahu s jeho partnerkou. Ta je na první pohled typická blíženkyně (znamení zvěrokruhu) s kukadly, kterými si již od dětství získá každého. Jel jsem cyklojízdu Kassel (Německo) - Valeč (U Karlových Varů, festival Povaleč) po podobných německých komunitách a tyhle lidi mám rád. Škoda že nafilmovali jen zdálky tu postavičku věčně si stěžující sousedky.(2.5.2020)

Tak trochu hipísácká pohádka :) Nicméně zdá se, že film si na nic nehraje a nepoužívá zabarvený filtr. Plno hvězd za to, že nám ukázal i to co bychom v rámci zachování iluzí možná ani nechtěli vidět. Navíc z filmu sálá příjemná energie a pohoda.(22.3.2012)