Černobylský přírodopis (TV film)

• Česko

Černobyl, přírodní historie?

(festivalový název)
  • Francie

Tchernobyl: Une Histore Naturelle

Chernobyl, a natural history?

Dokumentární

Francie, 2010, 53 min

Luc Riolon

Luc Riolon

Zo začiatku je tento dokument zaujímavý. Opisuje prírodu po katastrofe a jej priebeh na okolitý svet. Dalo by sa povedať, že prvých 70% je fakt pútavých. Autori sa ani tak nezaoberajú zobrazovaním zvieratiek, ako ich štúdiom a nielen zvieratami. Dokonca sa tu preberá rastlinstvo, ale aj pôda, ktorá bola zamorená. Avšak, po istej dobe je to dokola to isté. Vizuálne sa snažia aj laikovi ukázať o čom to vlastne točia a to majú u mňa veľké plus. Len škoda toho stereotypu.(29.6.2015)

Úžasné, jak dokáže ničivá síla lidstva paradoxně přinést i něco positivního. Samozřejmě nelze tuto tezi zobecňovat a beze zbytku neplatí ani pro samotnou černobylskou katastrofu, přesto si nezbývá než přát, aby pro lidstvo zůstala "zóna" navěky zapovězena a ponechala si status oázy harmonie a klidu.(26.8.2012)

Přírodovědná výprava za faunou a flórou do Zóny doplněná nepříliš záživnými informacemi z genetiky. Přišlo mi, že je dokument určen spíš pro milovníky přírody, než pro zájemce o Černobyl. Reaktor, radiace, evakuace...to vše tu je jen jako nevýrazné koření. Jsou tu však i světlejší stránky. Úvodní pohled z ptačí perspektivy na vylidněný Pripjať je působivý, řekl bych až mysteriozní. Další fascinující pohledy, stromy prorostlé budovy, "rezavý les", autodrom jsou podbarveny ideální chladnou hudbou, která přidává na kvalitě. Není to to nejlepší, co jsem o Černobylu shlédl, ale za vidění to stojí.(26.8.2012)

Výborný dokument z okolia černobylskej elektrárne... Tím vedcov skúma genetické mutácie u dnes žijúcich entít v červenom lese a jeho okolí... Od rastlín, cez myši až po lastovičky sa dozvedáme, že sila prírody je stále ďaleko za našim poznaním... Myslím si, že odchod ľudí z Černobylu tejto oblasti len prospel, aj keď sme po sebe zanechali na tisíce rokov kontaminovanú pôdu a celé okolie... Tak ako povedali v závere dokumentu, mala by sa z tejto oblasti stať prírodná rezervácia spolu s vedeckým dohľadom... Krásny dokument, ktorý vrelo odporúčam...!(6.7.2012)

Mám pocit, že někteří zde čekali další horůrek, nebo záznam samotné katastrofy, přičemž absolutně nepobrali smysl tohoto skvělého dokumentu. Mě teda jaderný vědec, sklízející svou zahrádku uprostřed zakázané oblasti a zjišťující dle přístrojů, které rostliny čepují z půdy Cesium a Stroncium namísto draslíku s vápníkem, zaujal. Podobně jako fakt, že to byl hlavně dubnový déšťík, kdo určoval, že jeden plácek bude dvěstě let smrtonosnej, zatímco o fleka dál by se dala čepovat minerálka pro kojence. Ale hoši tady čekali spíš defilé radioaktivních zpotvořenin, smějící se rajčata, čtyřnohé jitrnice, se schopností aportovat a bůh ví co dalšího. 90%(24.12.2014)