Černobylský přírodopis (TV film)

• francouzský

Tchernobyl: Une Histore Naturelle

Chernobyl, a natural history?

• český

Černobyl, přírodní historie?

(festivalový název)

Dokumentární

Francie, 2010, 53 min

Přírodovědná výprava za faunou a flórou do Zóny doplněná nepříliš záživnými informacemi z genetiky. Přišlo mi, že je dokument určen spíš pro milovníky přírody, než pro zájemce o Černobyl. Reaktor, radiace, evakuace...to vše tu je jen jako nevýrazné koření. Jsou tu však i světlejší stránky. Úvodní pohled z ptačí perspektivy na vylidněný Pripjať je působivý, řekl bych až mysteriozní. Další fascinující pohledy, stromy prorostlé budovy, "rezavý les", autodrom jsou podbarveny ideální chladnou hudbou, která přidává na kvalitě. Není to to nejlepší, co jsem o Černobylu shlédl, ale za vidění to stojí.(26.8.2012)

Mám pocit, že někteří zde čekali další horůrek, nebo záznam samotné katastrofy, přičemž absolutně nepobrali smysl tohoto skvělého dokumentu. Mě teda jaderný vědec, sklízející svou zahrádku uprostřed zakázané oblasti a zjišťující dle přístrojů, které rostliny čepují z půdy Cesium a Stroncium namísto draslíku s vápníkem, zaujal. Podobně jako fakt, že to byl hlavně dubnový déšťík, kdo určoval, že jeden plácek bude dvěstě let smrtonosnej, zatímco o fleka dál by se dala čepovat minerálka pro kojence. Ale hoši tady čekali spíš defilé radioaktivních zpotvořenin, smějící se rajčata, čtyřnohé jitrnice, se schopností aportovat a bůh ví co dalšího. 90%(24.12.2014)

Výborný dokument z okolia černobylskej elektrárne... Tím vedcov skúma genetické mutácie u dnes žijúcich entít v červenom lese a jeho okolí... Od rastlín, cez myši až po lastovičky sa dozvedáme, že sila prírody je stále ďaleko za našim poznaním... Myslím si, že odchod ľudí z Černobylu tejto oblasti len prospel, aj keď sme po sebe zanechali na tisíce rokov kontaminovanú pôdu a celé okolie... Tak ako povedali v závere dokumentu, mala by sa z tejto oblasti stať prírodná rezervácia spolu s vedeckým dohľadom... Krásny dokument, ktorý vrelo odporúčam...!(6.7.2012)

• Lukoboss

Atraktivní téma z ještě atraktivnějšího prostředí a přitom úplně špatně uchopený, takže je 50 minut dokumentu skoro o ničem. Nemám rád, když je komentář vystavěnej na otázkách směrem k divákovi typu: "Působí radioaktivita na místní faunu a floru? Degeneruje je nebo jim pomáhá?" Pak se některý informace 5x zopakujou jak pro blbečky a zase otázky, minimum odpovědí a už je konec. Hm tak takhle jsem si to nepředstavoval.(26.8.2012)

Nerozumím mnoha zdejším komentářům. Tento dokument není o Černobylské havárii, ani jím nikdy být nechtěl. Je to dokument o dnešním životě v Zóně, resp. o životě fauny a flóry v ní. Divák se dozví zajímavé informace o účincích radiace na dnešní přírodu v Zóně, aspoň co se týká současného stupně poznání. Obsahem dokumentu nemají být ukázky vylidněné Prypjati, Červeného lesa a všech možných ultracool záběrů, které najdeme v jiných dokumentech o Černobylské havárii. Samotný název je jasným vodítkem, o čem to bude. Přijde mi, že mnoho lidí očekávalo snímek o zcela něčem jiném, a proto ho hodnotí negativně, což je ale nespravedlivé.(8.1.2013)