Dopisy pro anděla (festivalový název)

• Česko

Ivo Felt

Scénografie:

Toomas Hörak
  • dopitak

Cinema Mundi 2012. Kafkovsky laděný příběh muže, jenž snad kdysi býval vojákem okupačního vojska v Afghánistánu, přijal muslimskou víru, a po návratu do blíže neurčeného rodného prostředí se setkává s několika lidmi, z nichž část přežívá v nudisticky smýšlející psychiatrické léčebně, je těžké sledovat, nesnadné o něm přemýšlet, a téměř nemožné jej pochopit. Více tady.(7.3.2012)

U tohoto estonského film jsem absolutně nepochopil o čem je a co chtěl autor říci, ale myšlenky na něj se mi pořád vracejí. Režisér Sulev Keedus prý natočil tento film, aby ukázal své pocity z období, kdy Estonsko bylo částí Sovětského Svazu a on měl narukovat do armády a zřejmě i odejít do války v Afghánistánu. Nakonec byl tohoto uchráněn, ale pocity v něm zůstaly a právě tyto pocity chaosu, úzkosti a melancholie se k nám tlačí skrze plátno. Dalo by se říci, že tento film je obrazem nitra každého z nás a každý v něm uvidí část své duše.(16.5.2012)