Sirael

(TV film)
všechny plakáty
Taneční / Hudební
Česko, 2011, 52 min

Tanečně výtvarný projekt Jana Kunovského. Tančí: T. Podařilová, N. Márová, M. Štípa, R. Kročil a další... Tanečně výtvarný projekt vypráví v obrazech o cestě Malíře za nepoznaným, za inspirací, za realizací jeho vizí. O cestě za dokonalejším uměleckým výrazem. Prochází přitom divadlem, místem vnějšího lesku, ale i nepravdy, v opuštěném chrámu pozoruje tanec andělů a duchů pýchy a svou cestu završí očistou v říši antické krásy. (Česká televize)

PaRi

Neurazí, ale ani nenadchne, spíše po chvíli nudí naprosto nezvládnutou dramaturgií a režií. Tanečníci dělají co umí, barokní a jiné kostýmy na dobré výtvarné úrovni, ale kamera a režie si s tímto výtvarným projektem nevědí moc rady. Jelikož se jedná do určité míry o hraný snímek, je zde s hercem zacházeno režijně velmi podivně a jeho akce se vážou na taneční složku jen minimálně. Taneční kreace pak mají zcela neúměrnou délku a jak jsem uvedl, jsou kamerou nezvládnuté a navíc je kamera snímá poněkud divadelně. Prostě dámy a pánové nějak tančete a my to nějak natočíme a sestříháme. Barokní výrazový tanec již dnes - vyjma odborníků - nikoho moc neoslovuje. Způsob jeho prezentace v tomto snímku k jeho popularitě jistě nepřispěje. Měl jsem možnost vidět tento tanec ve zcela jiné choreografii a režii na olomouckém náměstí před sloupem Nejsvětější Trojice. Nedá se srovnat před rozpačitostí a choreografií v TV filmu Sirael. Stejnou bezradnost a rádoby uměleckost bylo možné zaznamenat při taneční kreaci v poněkud zdevastovaném kostele. Promítat přes tanečníky výrazně barevnou expresionistickou grafiku se jeví v prvních záběrech zajímavé, ale pokud vidíte stále totéž, snímané nezajímavou kamerou 5 minut, je to úmorné! Vskutku uměleckých filmů naší provenience je v ČT jako šafránu, tenhle pokus, dle mého názoru, nevyšel. ()