Příběhy tatranských štítů

• Slovensko Príbehy tatranských štítov

Epizody(6)

Vysoké Tatry jsou nám díky společné historii velmi blízké. Víme však o jednotlivých štítech, které se zde tyčí, vše? Šestidílný seriál zkušeného dokumentárního režiséra Pavla Barabáše zachycuje dějiny objevování tatranských štítů. Na pozadí krásných, majestátních Vysokých Tater se zároveň odehrávají poutavé příběhy a životní osudy jejich návštěvníků. Tito průkopníci za sebou zanechali trvalý odkaz a sehráli důležitou úlohu během odkrývání tajemství hor. Kriváň, Gerlach, Ľadový štít, Mengusovský štít, Javorovy, Ostry štít a další známé vrcholy Vysokých Tater se v Příbězích tatranských štítů skví v plné kráse. Nejmenší velehory světa jsou přitom pevně spojené s velkými lidskými osudy. (TV Prima)

Recenze uživatele Autogram k tomuto seriálu (7)

Příběhy tatranských štítů (2011)

Seriál venovaný jednotlivým tatranským štítom sa venuje príbehom o ich dobýjaní a ďalším zaujímavostiam, ktoré sú vyrozprávané okrem rozprávača samotnými dobyvateľmi, prípadne historikmi, ak ide o príbehy staršieho dátumu. Dozvedel som sa mnoho často prekvapivých faktov alebo aj legiend, ktoré sa často tradujú ako fakty. Posledná epizóda je celkom iná, lebo sa nevenuje histórii, ale odvážnemu počinu súčasníkov, aj keď aj tam sa spomína história súvisiaca s ich prechodom hrebeňom Tatier. Všetky epizódy majú tradičnú vysokú dokumentaristickú kvalitu Pavla Barabáša. ()

Súboj velikánov (2011) (E01)

Kriváň, Ľadový štít a Gerlach, každý z nich bol považovaný za najvyšší vrchol Tatier a Karpát, podľa historického obdobia a podľa toho, odkiaľ sa človek pozeral alebo odkiaľ pochádzal a chcel mať najvyšší vrchol vo svojom susedstve. Až presné merania odhalili pravdu a o Gerlachu film vyrozpráva emotívnu históriu dreveného kríža s kovovou obrubou na jeho vrchole, ktorý bol spočiatku nelegálnou stavbou. ()

Sny o slobode (2011) (E02)

Gánok, Žabí kôň a Vysoká nie sú síce najvyššie štíty, ale z prechádzania po ostrých hrebeňoch širokých nula centimetrov snímaného kamerou nad hlavou lezca tečie adrenalín aj cez obrazovku. Vysoký počet mŕtvych nenabáda skúšať to bez vodcu. ()

Posadnutí horami (2012) (E03)

Mengusovské štíty a Lomnický štít sú predstaveně v melancholickej nálade, a to od začiatku takmer až do konca. Z melanchólie ma vytrhla až stavba lanovky na Lomnický štít, ktorá vznikla aj lobovaním majiteľov Grandhotela v Tatranskej Lomnici. Vďaka za ňu, aj keď z pôvodnej zo štyridsiatych rokov nezostalo už vôbec nič,  lebo som takto mohol poľahky zdolať našu druhú najvyšiu horu. ()

Posledný z posledných (2012) (E04)

Javorový štít a Ostrý štít nie je epizóda o výstupoch a pohľadoch, ale o histórii a zaujímavostiach. Zvlášť knieža Hohenlohe, ktorý pre Tatry urobil mimoriadne veľa tým, že si kúpil rozľahlé územie na poľskej strane a zabezpečil vysokú zver v dolinách, ktorá tam predtým nebola. Našťastie tento bio experiment dopadol dobre. ()

Legendy a ilúzie (2013) (E05)

Rysy a Mních, táto epizóda začína filozofickým zamyslením, čo vlastne a prečo horolezci prekonávajú a o umiestňovaní krížov na vrcholoch. Potom ale nastáva smršť zaujímavých informácií o histórii týchto dvoch štítov. Najzaujímavejšia,  že osud sveta visel v jeden deň na lane, keď pri výstupe na Rysy uviazol v trhline Lenin a potreboval pomoc. Pomoci sa dočkal a tak bol spečatený osud Ruska a Poľska (vysvetľoval to poľský historik). Okrem komunistov si Tatry na čas privlastnili aj fašisti a, čo bolo pre mňa nové, vytvorili si aj kolaborantskú štruktúru Goralenvolk. –––– Keby Stanislaw Gasienica Byrcyn, záchranár TOPRu, nevytiahol na lane z trhliny Lenina, osud hlavne Poľska, ale i Ruska mohol byť celkom iný. Z toho, čo viem od Kazka Byrcyna, ktorému otec povedal: "Držal som na lane osud sveta. Keby sa lano pretrhlo, mohlo byť všetko inak." ()

Stopy na hrebeni (2013) (E06)

Je to údel horolezcov vybrať si najťažšiu trasu, aby bol výstup čo najťažší a najnebezpečnejší. Ak ani to nestačí, tak si vyberú na prechod celého hrebeňa Tatier bez podpory zdola najnevhodnejšiu dobu uprostred zimy. Chlapci mali odvahu a šťastie, takže vznikol tento film. Posledná epizóda seriálu je iná, lebo sa nevenuje histórii štítov, ale súčasnosti. Autentické zábery z pochodu ma nenapĺňali pokojom, či je to šialená víchrica alebo lezenie po hrebeni, kde si chlapci mohli vybrať, či sa zlým krokom zabijú na slovenskú alebo na poľskú stranu. Zvyšok sú oku lahodiace zábery z výšky a výpovede protagonistov. Záver filmu bol trochu narýchlo a trochu nerozumiem, kto ich na niektorých miestach natáčal ako dvojicu, keď tam nikto tretí nebol. –––– Keď nebudeš mať odvahu, tak proste sedíš doma. –––– Potom si to ráno obul, mokré ponožky a na to tie zamrznuté topánky. A si tak necítil, možno dve hoďky, že čo máš na tých nohách, proste ako keby si ich nemal. A potom to začalo, ten prepal, tá bolesť strašná a išiel si. A potom si to rozhýbal išlo to, štyri hodinky trval ten proces. ––––  Proste ideš a dúfaš, že to podrží. To je buď..., alebo... ()