poster

Příběhy tatranských štítů (TV seriál)

 • Slovensko

  Príbehy tatranských štítov

Dokumentární

Slovensko, 2011, 5x30 + 52 min

Režie:

Pavol Barabáš

Scénář:

Pavol Barabáš

Hrají:

Ján Kroner ml.
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Popinodan
  *****

  Jedním slovem-dokonalé.Jelikož jsem velkým milovníkem vysokých Tater...byl jsem tam 11X a mám kromě Gerlachovského štítu,vylezeno i dalších 16vrcholů. V dokumentu se objevili i lidi co osobně znám. Dokonce jsem měl možnost potkat na jedné z vysokohorských tůr i Pavola Barabáše,kterého obdivuji a uznávám.Jeho filmy jsou krásné,a v domácím archívu nesmí chybět. Tak to bylo i těmito třemi dvojdvd,které jsem si společně s kamarády objednal ze Slovenska a pak jsme to společně na jeden zátah zkoukli.Možná i proto to na mě udělalo obrovský dojem.Koukat na film kde jsem byl,s kamarády co tam byli semnou,zážitek z Barabášovích dvd jen o to víc umocnil. Velmy doporučuji nejen milovníkům Tater,ale i všem kdo mejí rádi nádhernou přírodu a strhující příběhy lidí,a horolezců spojených s touto nádhernou a drsnou krajinou.(25.1.2014)

 • Radko
  *****

  Klobúk dole pred odvážlivcami, čo sa s horským vodcom vydajú na Ganek, kde sa Vám pred nohami na uzučkom hrebeni roztvára 700 metrová priepasť! Alebo tiež výlet na Žabí kôň slabším povahám rozhodne nemožno odporúčať. Fascinujúce zábery, ktoré diváka temer fyzicky privedú popod tatranské štíty sú spojené so stručnými, no výstižnými informáciami o prvodobyvateľoch vrcholov tatranskich, horských vodcoch i chatároch. Príbeh jedného moravského chatára z 50. rokoch, ktorý po samovražde priateľa sužovaného boľševickým prenasledovaním a atmosférou strachu v spoločnosti 50. rokov vyniesol kríž na Vysokú (2547,2 metrov nad morom), bol podnetom pre vypracovanie scenára vynikajúceho filmu Medená veža, nakrúteného režisérom Martinom Hollým mladším. No a na záver jedno želanie: Vo viacerých knižkách som čítal, že po tom ako bol najvyšší slovenský vrchol: Stalinov štít (2654,4 m. n. m.) po zániku kultu Josifa Vissarionoviča v roku 1959 opätovne premenovaný, že dostal pôvodný názov Gerlachovský štít (mimochodom z tohto filmu som sa dozvedel, že po období eufórie zo vzniku prvej Č-SR mal istý čas aj Štít legionárov, ktorý sa však, podobne ako Stalinov štít medzi ľudom absolútne nevžil). Pôvodný názov štítu bol však "Na kotlu", a aj by som bol osobne rád, keby sa tak Gerlach, pomenovaný podľa belgického svätca Gerlacha tak zase raz aj oficiálne volal. Okrem toho, že je to pôvodný, historický názov Gerlachovského štítu, je priliehavejší vzhľadom na tvar tohto nádherného velikána Vysokých Tatier. Mimochodom, informáciu o pôvodnom názve štítu neuvádza ani trápna Wikipédia, ktorá má toľko zásadných nedostatkov a neúplných informácií, že až.(6.2.2012)

 • Luke7
  ****

  Až na rozvláčný začátek o historii dobývání Tater a vzniku horských vůdců lze film jen doporučit. Skvělé záběry z dnešní doby na vybrané vrcholy Vysoká, Gerlachovský štít přezdívaný "Na kotlu" (jednu dobu také přejmenován na Stalinův štít a také Štít legionářů). Krásné záběry z tůry na Ganek s nezapomenutelnou hřebenovkou s kolmou propastí 300m. Pěkný kousek sportovního lezení na Žábí kůń, kde nemají asi obyčejní turisti co dělat. Skvělý komentář viz. uživatel: Radko Více info o filmu zde: http://www.hedvabnastezka.cz/expedicni-kamera/pribehy-tatranskych-stitov/ Shlédnuto v rámci festivalu Expediční kamera.(18.3.2013)

 • cheyene
  *****

  Vynikající počin, který si tak nádherné pohoří, jakým Vysoké Tatry jsou, nezpochybnitelně zaslouží. Tvůrci divákům servírují překrásné záběry na nejmenší velehory světa, ukazují je v plné jejich kráse a každého, kdo má hory, zejména pak konkrétně Tatry rád, musí být v naprostém transu. Příběhy tatranských štítů, jak napovídá samotný název, však nejsou pouze o těch geniálních obrazech hor, ale také o příbězích jednotlivých vrcholků, které jsou zajímavé, poutavé a více či méně známé. Někoho překvapí, že Gerlachovský štít v minulosti nesl jméno Stalina, já tuto historii znám, stejně jako pověst o Kriváni, avšak byl jsem zase mile poučen o jiných pikantnostech a tajemstvích Tater. K výslednému, jednoznačně plnému hodnocení přispívá také hudba, která doslova podporuje majestátnost slovenských velehor. Pokud jde o příběh, v němž se trojice mladíků odhodlala přejít ze Západních Tater přes Vysoké do Belianských, tak zde se nepatří nic jiného, než smeknout, protože to chce pořádnou dávku odvahy, sebezapření a otupělost nervů. :)(16.9.2015)

 • Šakal
  *****

  „Když (je)miluješ a nosíš ve svém srdci, není co řešit“..... Navíc trocha té (politické) historie nikdy neuškodí. Někteří možná namítnou (postesknou si), že dokument mohl být o poznání obšírnější, ale zkuste si (jentak pro sebe) napočítat vrchol(k)y Tater...Tak vidíte a tak „Pavolovi prominu i neodpustitelné, tj., že opomněl zařadit ten nejhezčí“, tj. Koprovský štít :-)(10.12.2012)

 • - V roku 1967 vypísal časopis Krásy Slovenska anketu o najkrajší vrch na Slovensku. Čitatelia dali najviac hlasov tatranskému Kriváňu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

 • - Prvým chatárom na Chate pod Rysmi bol v roku 1933 dvadsaťtriročný Ľudovít Krupitzer. Na svoje pôsobenie na tomto mieste spomína takto: „Ťažký život bol na chate. Nebolo tu nijakého súkromia, ani len veci kde zložiť. Ale robili sme to preto (a to nie je fráza), aby sme mohli v horách slobodne žiť. Trvale zostal len ischias a pocit, že tu zostal kus práce, na ktorú ľudia spomínajú a dosiaľ ju vidia. A potom ešte niečo hlboko v srdci, ale o tom už naozaj ťažko hovoriť." [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

 • - Keď roku 1838 jelšavský lesník Ľudovít Greiner na základe trigonometrických meraní vyhlásil, že držiteľom výškového rekordu je Gerlachovský štít, narazil na sústredený odpor. Ešte v roku 1851, keď sa to viedenské Slovenské noviny pokúšali výsledkami kontrolných meraní potvrdiť, v Spišských publikáciách sa ozývali rozhorčené hlasy proti zosadeniu Lomnického štítu z kráľovského trónu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)