Příběhy tatranských štítů (TV seriál)

Príbehy tatranských štítov

Dokumentární

Slovensko, 2011, 5x30 + 52 min

Pavol Barabáš

Pavol Barabáš

Ján Kroner ml.

Klobúk dole pred odvážlivcami, čo sa s horským vodcom vydajú na Ganek, kde sa Vám pred nohami na uzučkom hrebeni roztvára 700 metrová priepasť! Alebo tiež výlet na Žabí kôň slabším povahám rozhodne nemožno odporúčať. Fascinujúce zábery, ktoré diváka temer fyzicky privedú popod tatranské štíty sú spojené so stručnými, no výstižnými informáciami o prvodobyvateľoch vrcholov tatranskich, horských vodcoch i chatároch. Príbeh jedného moravského chatára z 50. rokoch, ktorý po samovražde priateľa sužovaného boľševickým prenasledovaním a atmosférou strachu v spoločnosti 50. rokov vyniesol kríž na Vysokú (2547,2 metrov nad morom), bol podnetom pre vypracovanie scenára vynikajúceho filmu Medená veža, nakrúteného režisérom Martinom Hollým mladším. No a na záver jedno želanie: Vo viacerých knižkách som čítal, že po tom ako bol najvyšší slovenský vrchol: Stalinov štít (2654,4 m. n. m.) po zániku kultu Josifa Vissarionoviča v roku 1959 opätovne premenovaný, že dostal pôvodný názov Gerlachovský štít (mimochodom z tohto filmu som sa dozvedel, že po období eufórie zo vzniku prvej Č-SR mal istý čas aj Štít legionárov, ktorý sa však, podobne ako Stalinov štít medzi ľudom absolútne nevžil). Pôvodný názov štítu bol však "Na kotlu", a aj by som bol osobne rád, keby sa tak Gerlach, pomenovaný podľa belgického svätca Gerlacha tak zase raz aj oficiálne volal. Okrem toho, že je to pôvodný, historický názov Gerlachovského štítu, je priliehavejší vzhľadom na tvar tohto nádherného velikána Vysokých Tatier. Mimochodom, informáciu o pôvodnom názve štítu neuvádza ani trápna Wikipédia, ktorá má toľko zásadných nedostatkov a neúplných informácií, že až.(6.2.2012)

Vynikající počin, který si tak nádherné pohoří, jakým Vysoké Tatry jsou, nezpochybnitelně zaslouží. Tvůrci divákům servírují překrásné záběry na nejmenší velehory světa, ukazují je v plné jejich kráse a každého, kdo má hory, zejména pak konkrétně Tatry rád, musí být v naprostém transu. Příběhy tatranských štítů, jak napovídá samotný název, však nejsou pouze o těch geniálních obrazech hor, ale také o příbězích jednotlivých vrcholků, které jsou zajímavé, poutavé a více či méně známé. Někoho překvapí, že Gerlachovský štít v minulosti nesl jméno Stalina, já tuto historii znám, stejně jako pověst o Kriváni, avšak byl jsem zase mile poučen o jiných pikantnostech a tajemstvích Tater. K výslednému, jednoznačně plnému hodnocení přispívá také hudba, která doslova podporuje majestátnost slovenských velehor. Pokud jde o příběh, v němž se trojice mladíků odhodlala přejít ze Západních Tater přes Vysoké do Belianských, tak zde se nepatří nic jiného, než smeknout, protože to chce pořádnou dávku odvahy, sebezapření a otupělost nervů. :)(16.9.2015)

Veliká škoda, že seriál nemá více dílů. Pohledu lahodící záběry na nádherné Vysoké Tatry musejí učarovat i diváka, jehož srdce neoplývá citem pro přírodu. A ani tolik nevadí, že skutečných příběhů v tomto dokumentárním počinu tolik není, osobně mi stačilo pár faktů, které jsem se nově dozvěděl, tu a tam tedy nějaký ten příběh a pak už se jen a jen kochat!(16.3.2014)

• mammutcz

Dovolím si doplnit text "oficiálního distribura": Celá kolekce obsahuje celkem 6 dílů, tady jsou jejic přesné názvy: Príbehy tatranských štítov I. - Súboj velikánov 2011, 30 min Príbehy tatranských štítov II. - Sny o slobode 2011, 30 min Príbehy tatranských štítov III. - Posadnutí horami 2012, 30 min Príbehy tatranských štítov IV. - Posledný z posledných 2012, 30 min Príbehy tatranských štítov V. - Legendy a ilúzie 2013, 30 min Príbehy tatranských štítov VI. - Stopy na hrebeni 2013, 52 min dále viz: http://www.k2studio.sk/filmy/pribehy-tatranskych-stitov A teď hurá za bratmi do Tatier :-)(22.12.2013)

Že sa najvyšší vrchol Tatier niekedy volal Stalinov štít??? To sú mi novinky...Barabáš dal v prvej časti priestor histórii dlhého sporu o najvyšší vrchol Tatier. Neskôr pridal pár smutných scén z tragédie partie českých horolezcov a trápny spor o umiestnení a odstránení kríža na vrchole Tatier, pri ktorom som sa musel hanbiť za to, že som Slovák, aj keď viem, že blbci sú všade. Akému idiotovi mohol vadiť kríž?? Tento dokument je trochu iný ako Barabášove tradičné úchvatné zábery Tatier či iných svetových krás a dokument je skôr zostrihom historických udalostí, zaujímavostí a pocta ľuďom z Tatranských vrchov a okolia. 80%.(6.2.2012)

• - Ostrý štít, Mních, Žabí kôň boli ešte začiatkom 20. storočia obostretí povesťou najťažšie dostupných tatranských štítov. Prišiel však 12. september 1905 a Šimon Häberlein a Katarína Bröskeová vyliezli ako prvý na Žabieho koňa. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - Keď roku 1838 jelšavský lesník Ľudovít Greiner na základe trigonometrických meraní vyhlásil, že držiteľom výškového rekordu je Gerlachovský štít, narazil na sústredený odpor. Ešte v roku 1851, keď sa to viedenské Slovenské noviny pokúšali výsledkami kontrolných meraní potvrdiť, v Spišských publikáciách sa ozývali rozhorčené hlasy proti zosadeniu Lomnického štítu z kráľovského trónu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - Píše sa 21. december 1949, všade visia portréty Stalina s oslavnými nápismi a obrovskou číslicou 70. V Bratislave na slávnostnom zhromaždení reční Štefan Bašťovanský, generálny tajomník KSS: „Dnešným dňom bol najvyšší horský končiar našej republiky - Gerlach - nazvaný Stalinovým štítom. Nazvali sme ho tak preto, aby hlásal plamenné city vďačnosti, lásky a obdivu nášho národa k tomuto geniálnemu politikovi, mysliteľovi a organizátorovi." [Zdroj: K2 Studio] (Bart)