Příběhy tatranských štítů (TV seriál)

Príbehy tatranských štítov

Dokumentární

Slovensko, 2011, 5x30 + 52 min

Pavol Barabáš

Ján Kroner ml.

Dokumentarista Pavol Barabáš nám pripravil milé prekvapenie z jeho novým dokumentom Príbehy Tatranských štítov (2011). V celom rozsahu sú nám ponúknuté krásne pohľady na tieto krásy Slovenska, ku každému vrcholu nám ponúkne strhujúci príbeh ľudí, ktorý zasvetili týmto štítom život. Strhujúci vizuál nám občas privodí aj takú nevoľnosť, hlavne keď príde na zábery kamery snímajúcu horolezca kráčajúceho na vrchole štítov a pod ním len obrovská priepasť. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Cinematik 2012)(11.9.2012)

• mammutcz

Dovolím si doplnit text "oficiálního distribura": Celá kolekce obsahuje celkem 6 dílů, tady jsou jejic přesné názvy: Príbehy tatranských štítov I. - Súboj velikánov 2011, 30 min Príbehy tatranských štítov II. - Sny o slobode 2011, 30 min Príbehy tatranských štítov III. - Posadnutí horami 2012, 30 min Príbehy tatranských štítov IV. - Posledný z posledných 2012, 30 min Príbehy tatranských štítov V. - Legendy a ilúzie 2013, 30 min Príbehy tatranských štítov VI. - Stopy na hrebeni 2013, 52 min dále viz: http://www.k2studio.sk/filmy/pribehy-tatranskych-stitov A teď hurá za bratmi do Tatier :-)(22.12.2013)

Veliká škoda, že seriál nemá více dílů. Pohledu lahodící záběry na nádherné Vysoké Tatry musejí učarovat i diváka, jehož srdce neoplývá citem pro přírodu. A ani tolik nevadí, že skutečných příběhů v tomto dokumentárním počinu tolik není, osobně mi stačilo pár faktů, které jsem se nově dozvěděl, tu a tam tedy nějaký ten příběh a pak už se jen a jen kochat!(16.3.2014)

Klobúk dole pred odvážlivcami, čo sa s horským vodcom vydajú na Ganek, kde sa Vám pred nohami na uzučkom hrebeni roztvára 700 metrová priepasť! Alebo tiež výlet na Žabí kôň slabším povahám rozhodne nemožno odporúčať. Fascinujúce zábery, ktoré diváka temer fyzicky privedú popod tatranské štíty sú spojené so stručnými, no výstižnými informáciami o prvodobyvateľoch vrcholov tatranskich, horských vodcoch i chatároch. Príbeh jedného moravského chatára z 50. rokoch, ktorý po samovražde priateľa sužovaného boľševickým prenasledovaním a atmosférou strachu v spoločnosti 50. rokov vyniesol kríž na Vysokú (2547,2 metrov nad morom), bol podnetom pre vypracovanie scenára vynikajúceho filmu Medená veža, nakrúteného režisérom Martinom Hollým mladším. No a na záver jedno želanie: Vo viacerých knižkách som čítal, že po tom ako bol najvyšší slovenský vrchol: Stalinov štít (2654,4 m. n. m.) po zániku kultu Josifa Vissarionoviča v roku 1959 opätovne premenovaný, že dostal pôvodný názov Gerlachovský štít (mimochodom z tohto filmu som sa dozvedel, že po období eufórie zo vzniku prvej Č-SR mal istý čas aj Štít legionárov, ktorý sa však, podobne ako Stalinov štít medzi ľudom absolútne nevžil). Pôvodný názov štítu bol však "Na kotlu", a aj by som bol osobne rád, keby sa tak Gerlach, pomenovaný podľa belgického svätca Gerlacha tak zase raz aj oficiálne volal. Okrem toho, že je to pôvodný, historický názov Gerlachovského štítu, je priliehavejší vzhľadom na tvar tohto nádherného velikána Vysokých Tatier. Mimochodom, informáciu o pôvodnom názve štítu neuvádza ani trápna Wikipédia, ktorá má toľko zásadných nedostatkov a neúplných informácií, že až.(6.2.2012)

Že sa najvyšší vrchol Tatier niekedy volal Stalinov štít??? To sú mi novinky...Barabáš dal v prvej časti priestor histórii dlhého sporu o najvyšší vrchol Tatier. Neskôr pridal pár smutných scén z tragédie partie českých horolezcov a trápny spor o umiestnení a odstránení kríža na vrchole Tatier, pri ktorom som sa musel hanbiť za to, že som Slovák, aj keď viem, že blbci sú všade. Akému idiotovi mohol vadiť kríž?? Tento dokument je trochu iný ako Barabášove tradičné úchvatné zábery Tatier či iných svetových krás a dokument je skôr zostrihom historických udalostí, zaujímavostí a pocta ľuďom z Tatranských vrchov a okolia. 80%.(6.2.2012)

• - Píše sa 21. december 1949, všade visia portréty Stalina s oslavnými nápismi a obrovskou číslicou 70. V Bratislave na slávnostnom zhromaždení reční Štefan Bašťovanský, generálny tajomník KSS: „Dnešným dňom bol najvyšší horský končiar našej republiky - Gerlach - nazvaný Stalinovým štítom. Nazvali sme ho tak preto, aby hlásal plamenné city vďačnosti, lásky a obdivu nášho národa k tomuto geniálnemu politikovi, mysliteľovi a organizátorovi." [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - Prvý údaj o pokuse vystúpiť na Ľadový štít je z roku 1835. Podnikli ho traja berlínski študenti profesora Karola Rittera - zakladateľa porovnávacej geografie, ktorý v nich vzbudil záujem o Vysoké Tatry. Podnikli pešiu túru cez celé poľské územie, ale výstup sa im žiaľ nepodaril. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

• - V roku 2003 postavili členovia Matice slovenskej na vrchole Kriváňa cyrilimetodejský dvojkríž. Od roku 2009 ho nájdeme vyobrazený na národných stranách troch centových mincí slovenskej euromeny. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)