Reklama

Reklama

Náš původ

(TV seriál)
  • Velká Británie Origins of Us
Dokumentární
Velká Británie, 2011, 3x52 min

Hudba:

Niraj Chag

Hrají:

Alice Roberts (průvodce)
(další profese)

Obsahy(1)

Podařilo se nám odhalit tajemství atomu i vycestovat do vesmíru, stále nám však zčásti zůstává skryto tajemství našeho původu.

1. část (Kosti): Stěžejní otázkou britského dokumentu je tajemství našeho původu. Co ovlivnilo náš vývoj a naši současnou podobu? Drobné posuny anatomie umožňovaly předchůdcům člověka přizpůsobit se změnám okolního prostředí. Každý sebemenší tělesný rys přesně odpovídá proměnlivým požadavkům, které byly na naše předky kladeny. Především naše kosti a svaly došly výrazných změn a tvoří základ dvou znaků, které charakterizují člověka. Jsme vzpřímení primáti, kteří dovedou vyrábět nástroje. Naše dlouhé nohy nám dovolily opustit rodný kontinent a kolonizovat zbytek Země. A naše obratné ruce zase umožnily vyrábět nástroje a přetvářet okolí.

2. část (Vnitřnosti): Jídlo poznamenalo tvar našich úst i naše chování. To, jak sháníme potravu a jak ji jíme, nemělo vliv jen naše tělo, ale i na evoluční úspěch našeho druhu. Po miliony let byla těla našich předků formována honbou za potravou. Během té doby vystoupily původní živočišné formy na souš, vyvinuly se v plazy, v savce a nakonec v primáty. Z pralesních plodožravých lidoopů se pak z nás, lidí, stal druh, který dokáže přežít a nalézt obživu kdekoli. Dokážeme přijímat rozmanitou potravu a díky naší kultuře, schopnosti tepelného zpracování potravin a zemědělství jsme tuto škálu ještě rozšířili. A právě to je základem přežití a úspěchu, který se začal psát v našich vnitřnostech.

3. část (Mozek): Jak naše těla utvářel přirozený výběr? Proč jsme nechali ostatní primáty hluboko v džungli a z čeho plyne naše výjimečnost? A jak souvisí naše dlouhověkost a schopnost učení s našimi velkými, chytrými mozky? To, jak dnes myslíme a cítíme, je přímým důsledkem boje o přežití, který sváděli naši předkové. Během evoluce nám myšlení a chování přineslo neuvěřitelné úspěchy. Schopnost spolupráce, komunikace a sdílení myšlenek a pocitů nemá mezi ostatními živočichy srovnání. Má však lidská mysl hmotnou podstatu, spočívající v našem složitém mozku? A jak je možné, že jsme my přežili, zatímco neandrtálci, kteří byli majiteli stejně velké mozkovny, vyhynuli? To je jen několik otázek, které zodpoví renomovaná odbornice z oblasti anatomie Alice Robertsová. (Česká televize)

(více)

Reklama

Reklama