Učitelé z hvězd

Dokumentární / Mysteriózní / Podobenství

Česko, 2012, 80 (59) min

Viliam Poltikovič
  • papaguy

Zajímavé téma. Pokud v Peru opravdu dochází k tak četným pozorování UFO, je to pecka. Žel, autoři míchají pojmy a dojmy. Jedna věc je fenomén UFO - tj. něco, co je pozorováno a různými způsoby dokumentováno a řada lidí se pokouší to zkoumat a vyhodnocovat vědeckými metodami. A potom drogové tripy peruánských šamanů za světelnými bytostmi. Ale tohle míchání hrušek a jablek je pravděpodobně otisk mr. Chobota. Autorům bych doporučil rozdělit film do dvou dokumentů a nepatlat dohromady šamany a UFO. A tvrdit bez jediného důkazu, že se ty novodobé vzory sestavené z kamenů sami obnovují, je poněkud zvláštní. Z mého pohledu dokument bohužel selhává v samotných základech žánru.(12.7.2015)

• cashflower

Hmmm... prv by som možno upriamil pozornosť na celkom dobre zvládnutých posledných cca 5 minút dokumentu, kde nám je ako tak vysvetlená myšlienka a potom sa prehupol späť na začiatok a snažil sa v duchu “nadsádzky“ kuknúť tento počin. Dalo by sa to poňať od pána Poltikoviča ako recesia informácii, ktoré sa dostavajú na povrch a sú prezentovaná či už ľuďmi (zas je rozdiel čo vidíme a chceme vidieť; za účelom peňazí, zviditeľnenia, v tzv. realite a hlavne čo po ceremónii Ayahuascy {na toto téma viď moje komenty tu a tu, komentár ohľadne dokumentu o Peru tu}, atď) alebo šamanmi (nie každý šaman je pravým šamanom a nie každý šaman má potrebu ísť tou istou cestou, atď...), keďže sa nám tu naozaj dosť pletú pojmy s dojmami (ako už niekto spomínal aj s tými jabkami a hruštičkami). Teda spracovanie je podľa môjho názoru ozaj kameňom úrazu a nesie si celú dobu svoj vlastný kríž. No škoda toho, autori to dosť prestrelili s touto formou podávaných informácii, aj keď spomínaný záver by mohol hovoriť presne o opaku. Tu by som poukázal na príspevok od slečny Mii {thx. za to} v diskusii (čo som tak narýchlo pozrel {lebo to má skoro 3hodky}, tak aj tu sú vidieť myšlienkové pochody Viliama Poltikoviča s Jardom Dušekom, ale už v takej forme akou sa nesie samotný koniec Učitelou z hvězd, s ktorým sa dá lepšie stotožniť ). Na hrane 1*-2* = 30%.(12.9.2015)

Autor je zřejmě příznivec knih Ivo Wiesnera. Obsahově docela zajímavé, ale forma zpracování je celkem nuda, ten čtený monotonní komentář jednoho uspí. Kdo četl např. už starší knihu Dvanáctá planeta od Sitchina, tak ví, o čem je tu řeč. Na to, že to je pořad z dílny ČT, tak nevím, proč ho ČT dává jen v té zkrácené verzi.(7.1.2017)

Já vždycky chápal/cejtil, že jsme JEDNA všemspolečná inteligence a mnohem víc než jen hmota... proto se ze mě vlivem vzdělání založenýho na racionální retardaci mozku a psychologickejch lžích neomylně stal příkladnej outsider se zálibou v PARAnormálnu/magii, kterej stále doufá že (si) na nás osvícenější bytosti dávaj majzla at už z podzemí nebo nebes pozor během vymanění se ze starověku, kterej navzdor technologickýmu pokroku TRVÁ, kurva TRVÁ! Prostě vkusnej dokument o šamanech, co narozdíl od fyziků dovedou naložit s kvantovou mechanikou jedinou správnou cestou;) Jestli jednou fakt dokážu mít za kámoše emzáka, nekompromisně zvednu na 5.(31.12.2016)

• jemine

Viliam Poltikovič, na českém filmovém nebi značně svérázná figurka, již před lety objevil svůj rybníček, v jehož kalných vodách pluje bez obav o vlastní budoucnost. Esoterika a "duchovno" jsou oblasti, v nichž se vždy najde dostatek důvěřivých lidiček, pro něž je možné točit. Možná proto vznikl i film Učitelé z hvězd. Ve spolku s Petrem Chobotem stvořil Viliam Poltikovič dílo, které v žádném případě nemá právo na zařazení do kategorie "dokumentární"; možná by bylo vhodné film označit za spekulativní mystifikaci, ale i to by mu přiznávalo určité kvality, které však bohužel nemá... Film se veze na módní vlně záhadologie, s níž před lety slavil úspěchy Erich von Däniken, která ve změněné formě trvá dodnes, valí se světem jako tsunami a zanechává za sebou mentálně poznamenané a zmrzačené lidi, ochotné padnout v boji za zjevenou pravdu. A pravda Učitelů z hvězd je opravdu jen zjevená a propagandisticky předložená, nikoli však dokazatelná. UFO, energetické zóny, obrazce a kresby, šamani, to všechno dohromady tvoří výsledek, který se velice podobá tomu, co vzniklo, když pejsek s kočičkou vařili dort.(7.9.2015)