Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Krátkometrážní

Recenze (1 041)

plakát

Černé zrcadlo - Mazey Dayová (2023) (epizoda)

Netypická epizoda věnujícímu se dalšímu aktuálnímu fenoménu současné mediální doby. Tvůrci v ní trochu vydrbávají s paparazzi i s diváky. Nižší hodnocení hodnocení plyne spíš z žánrového očekávání fanoušků, za me to je kvalitní díl. Vypadá to, že ráj houbařů, Česká republika, má mezi filmaři znamenitou pověst. Jen není jasné, jak se Mazey Day mohla zhoubovat po jedné houbičce.

plakát

Peče celá země (2020) (pořad)

Připadá mi to nedopečené. Moderátoři nadbyteční, jako obvykle u tohoto typu pořadů. Milé, ale naše.

Občanský průkaz (2010)

Hezký a vlastně docela smutný film. Snad až na jednu scénu v řeznictví bohužel dost trefný.

plakát

Zen – Grogu a černočerňáci (2022)

Mistr Lucas vystoupil ze Satori, ve kterém posledních pár let dlí. A rozhodl se propojit byznys s jediskou spiritualitou a nadělit světu nový druh marketingu - ezo zen fan service. Vznikl kraťásek s roztomilou animací ve stylu anime a příjemnou ambientní hudbou. Grogu potká Dust Bunnies, kteří reprezentují něco temného, čeho se bojíme. Grogu po Dust Bunnies pokukuje, pak vezme roha. Dust Bunnies Baby Jodu následují. Nakonec Dust Bunnies dají Groguovi kytičku a Grogu pochopí, že se jich nemusí bát. Happyend. Škoda, že mistr Jedi Lucas nemeditoval o chvíli déle a nedotáhl to myšlenkově do nějaké finálnější podoby. Nebo alespoň nepřihodil pár doláčů na scénář s nějakou výraznější pointou. Kraťásek tak vyznívá spíš jako cvičení v animaci.

plakát

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Některé scény, hlavně animované interakce s Adélou, mám z dětství nezapomenutelně vryté. A mezi ČS komediemi má u mě tenhle film, spolu s Limonádovým Joem a Tajemným hradem v Karpatech, statut kultu. S odstupem let jsem se podíval na Adélu znovu. Je vidno, že film lehce ohlodal zoubek času. Ale některé prvky odolávají a působí svěže dodnes. Vzhledem k otevřenému konci by si Adéla zasloužila dvojku. I prequel by detektiv Carter zvládl.:-)

Bod obnovy (2023)

Svěží závan do žánru beznadějně hacknutým Marvelem. Už to, že tento film u nás vznikl, je tak trochu sci-fi. Za mě to je hlavně bod obnovy žánru i českého filmu, který má už 20 let, až na několik světlých výjimek, zastydlou pubertu. Jistě by se našlo pár mušek. Např. poněkud krkolomněji podané rozuzlení. Vůbec si však nehodlám kazit zážitek rýpáním a jejich hledáním. S výhradami a srovnáváním se současnou krimi-nadprodukcí naprosto nesouhlasím. Pokud bych to měl už s něčím srovnávat, tak 80kovým G.I.T.S. Potěšil mě vibe klasiky, maximalistický poctivý přístup, bez kterého slušné sci-fi asi ani vytvořit nejde. Dále vydařený cating, vč. Andrei Mohylové, představitelky hlavní role. Vynikající byla ale i Dušková, Hádek a Vlasák. V neposlední řadě skvělá kamera a zvuk. Doufám, že ještě o Robertu Hlozovi uslyšíme, a že ho neopustí šťastná ruka s výběrem kolegů.

Princ Mamánek (2022)

Země mamánků pohádku moc nedocenila. Mě se Budařova „psychoanalýza“ líbila velice. Ne, že bych byl menší mamánek, než Budař. Ale mám slabost pro výrazné audiovizuální snímky s přesahem.

plakát

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Spoiler alert: Sličná panna, takhle z rána, o panství je okrádána. Tři dukáty má, komupak je dá. Vesničani nehrnou se, strašiducha zaleknou se. A ten bača, modernista? Do Ameriky chce, a basta! Starý správce na lakotu hřeší, brinza a halušky to řeší... Příjemná pohádka se zajímavými nápady, trochu modernizovaná o elektrospotřebiče a emancipaci. Leč se scénářem spíchnutým poněkud horkou jehlou. Chybí dostatečně vybudovaný dramatický oblouk. Juraj je perfektní prototyp lumbersexuála. Umí číst a psát, je vyfitkovanej (na pastýře poměrně pobledlej, měl by občas zajít i do solárka). Má svoje elektrické hračky, vystačí si sám, a tak na holky kašle a sní o emigraci a práci na Západě. Až se bude točit dvojka, bude třeba opět zvážit náročnost úkolu pro zachránce. Zatím co zde náš hrdina musel alespoň naučit svoji holku vařit halušky a hrabat seno a kriticky si ověřit literární prameny (nebýt Čvančarové, kdo ví, jak by to dopadlo). V příštím díle bude jako hrdinský čin muset stačit, když se chasník vůbec odlepí od obrazovky a půjde zachraňovat někam, kde není wi-fi.

Ovládací panel