Smrt člověka na Balkáně

(festivalový název)
  • Srbsko Smrt čoveka na Balkanu (více)

Osamělý hudební skladatel spáchá ve svém bytě sebevraždu. Výstřel z pistole zalarmuje obyvatele okolních bytů. Jako první do bytu dorazí soused Aca, který se coby svědek události rozhodne vyčkat příjezdu policie. Ochránci veřejného pořádku však vzhledem k dopravní zácpě stále nepřijíždí. Sousedé si tak čekání krátí, jak to jde, a v bytě se postupně vystřídá celá řada nejrůzněji v „případu“ zaangažovaných postav, z jejichž chování režisér nenápadně skládá mozaiku balkánské mentality i lidských charakterů obecně. Veškeré dění v pokoji je divákům zprostředkováno webkamerou, již skladatel před svou smrtí umístil na stativ a namířil doprostřed pokoje. Originální nízkorozpočtový snímek, vynikající trefnými dialogy, je celý natočen v jednom záběru. Režisér zvolenou metodu komentuje slovy: „Natáčel jsem příběh v jednom záběru, abych vytvořil hyperrealistický obraz doby a místa, v němž žiji.“ (MFF Karlovy Vary)

LudaB1905

MFF Karlovy Vary:) Jeden z nejlepších filmů celého festivalu. Před filmem jsem měl z něj trochu rozpaky, jelikož natočit kvalitní film jednou kamerou se moc často nepodaří. Po úvodním pomalejším rozjezdu, se film začne ubírat směrem, který na začátku asi nikdo nečekal a začne sršet jedním vtipem, či jednou vtipnou situací za druhou:) Vtipných situací je celá řada, a konec také opravdu nemá chybu..Být to tak od začátku film by ode mne dostal i 5 hvězdičku... ()

peteriko

80%... Za málo peňazí, veľa muziky. Na jeden záber natočený film, ktorý je založený na dialógoch medzi postavami a na ich absurdnom správaní. Snímok, ktorý dokážu natočiť jedine na Balkáne. ()

viktor.danek

Chytré, chytré, chytré, perfektně vygradované a proklatě zábavné! Klidně by se to mohlo odehrát i v českým obýváku. Nejlepší film, který jsem ve Varech viděl. ()

Mona_Lisa

Tak prirodzene zábavnú záležitosť som už dlho nevidela. 80-minútový film, natočený na jeden záber, otvára more možností, z ktorých si tvorca filmu vybral parodovanie jednoduchých ľudských charakterov na pozadí tragickej udalosti. Samotársky "známy" hudobný skladateľ (Marič... nie, vlastne Matič) spácha vo svojom byte samovraždu. Nechá v obývačke zapnutú webkameru, ktorá hodinu a 20 minút sníma dianie následne po jeho smrti. Nasleduje prehliadka absurdne prostých (alebo absolútne prirodzených?) obyvateľov susedných bytov, ktorých škála reakcii po smrti suseda sa vyvíja tými najrôznejšími smermi. Prekvapivo milá a vtipná (občas i geniálna vo svojej jednoduchosti) vec. ()

pierre9

Na jednorázové pobavenie určite celkom fajn, takisto vcelku originálne spracované, pre mňa za 3.5* (IFF Bratislava 2012) ()

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary