poster

Trasy myšlenek (festivalový název)

 • Rakousko

  Trains of Thoughts

Dokumentární

Rakousko, 2012, 85 min

Režie:

Timo Novotny

Producenti:

Ulrich Gehmacher
(další profese)
 • Safrine
  ****

  Sestup do podzemního světa tunelů a kolejí, kde se střetávají trasy myšlenek obyvatel velkoměsta. New York, Los Angeles, Tokio, Hongkong, Moskva – několik portrétů vybraných měst skrze jejich metrodráhy. Jednotlivá metra jsou podle své povahy natočena trochu jiným stylem, ve kterém se mísí rozdílné rytmy drah a myšlenky cestujících. Pulsující rytmus drah se odráží i v živelném hudebním podkresu skupiny Sofa Surfers. Pojícím článkem jsou podzemní prostory vídeňské podzemky, která je na rozdíl od ostatních portrétů natočena ve svém mikrospánku – v době, kdy jsou tunely prázdné a neprojíždí jimi žádné vozy.(4.7.2012)

 • POMO
  **

  Film obsahuje zopár momentiek, s ktorými sa identifkujete (napr. vnímanie kolektívnej anonymity medzi ľuďmi vo vagóne), ale ako celok je bezkoncepčný. Tvorcovia iba ponakrúcali rôzne zábery a nechali prehovoriť rôznych ľudí v metre, a to najzaujímavejšie použili. Bez konkrétnej vízie a cieľa. Japonsko je - aj vďaka rozprávačovi, ktorý skvelo formuluje vety - výborné. Podobne výhovorné myšlienky na 20-ich minútach som ešte o Tokiu nikde inde nevidel. New York a Los Angeles sú O.K. ale nič nové nepovedia / neodhalia, podobne ako Hong Kong, ktorý má o cestujúcich oproti Tokyu minimálnu výpovednú hodnotu (dozvieme sa iba, že im vadia shoppingy, stavané nad stanicami metra). Moskva akoby vo filme ani nebola, a najstaršie metro sveta (Londýn) zostáva opomenuté.(10.7.2012)

 • Carodej_pes
  ****

  Obraz společnosti jednadvacátého století pohledem obyčených lidí z velkoměst Ameriky, Asie a Evropy. Dojímavý New York, špinavé LA, nelidské Tokio, nevýrazný Hongkong, pyšná Moskva. Vlaková a metro doprava coby nevšední plodná plocha pro krátká interview cestujících, která o životě ve městě vypoví pozorovateli mnohé. Škoda malého množství zařazených měst, avšak obrovské plus za nepředstavitelnou atmosféru Tokia.(4.7.2012)

 • cineman
  ***

  V tunelu, odříznutý od spojení s vnějším světem, byl snad každý. Trochu jiný pohled z podzemí různých metropolí nabízí dokument režiséra, který obhajuje vítězství z karlovarské soutěže dokumentů v roce 2006. Ukazuje klipovité průjezdy stanicemi, hektické nástupy a výstupy na architektonicky rozmanitých nástupištích a hlavně zpovědi lidí, kteří tráví jízdou metrem děsivou dávku svého životního času. Mohl ale ukázat mnohem víc. Podle mě nevyužité téma. Co máte společného s ostatními kolem vás můžete zjistit shlédnutím tohoto dokumentu nebo prostou komunikací s lidmi při další návštěvě prostředí metrosystému.(3.7.2012)

 • Fosgo
  ****

  Trasy myšlenek, trasy metra, trasy různosti ….. ponor do světa podzemní dráhy i prostoru nad ní. Téma filmařsky dostatečně zajímavé, leč v dokumentu částečně nedotažené – snad jediná výtka - chybělo jednotící zadání, mnohost myšlenek cestujících byla spíše na závadu. Chválím, že každé metro z pěti měst bylo točeno jiným stylem, výrazná byla hudební stránka v podání Sofa Surfers a především to, že tvůrcům se podařilo zdůraznit rozdíly mezi jednotlivými drahami i světy měst, v kterých fungují.(18.4.2013)