Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012 Autor Davson

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci možnost zhlédnout vedle filmů soutěžních sekcí taktéž nově zrestaurované kopie Lawrence z Arábie a Hoří, má panenko, retrospektivu klasika francouzského filmu Jeana-Pierra Melvilla a samozřejmě vybrané filmy, jež vzbudily kladný ohlas na ostatních festivalech. Za všechny jmenujme novinky Davida Cronenberga, bratrů Tavianiových, Todda Solondze, Alexandra Sokurova, Thomase Vinterberga, Michaela Hanekeho nebo Alaina Resnaise.

 

Hlavní „Soutěžní sekce“ letos uvede 12 filmů. Českou republiku bude zastupovat svérázný debut Marka Najbrta Polski film. Představí se nejnovější film respektovaného tvůrce Marca Tullia Giordany Román o jednom masakru o nebojasněném teroristickém útoku v Miláně v roce 1969. Ceněný polský filmař Jan Jakub Kolski uvede svou novinku Zabít bobra. Dále se o Křišťálový glóbus pro nejlepší film utká například existenciální drama Chlapec pojídající ptačí zob debutanta Ektorase Lygizose, filozofický western Na slaměné cestě Portugalce Rodriga Areiase, rakouský zástupce Tvoje krása nemá cenu…, japonská existenciální balada Obchod na konci světa, či mexický snímek Na shledanou tati. Do karlovarské soutěže se letos vrací íránský režisér a herec Ali Mosaffa s novým filmem Poslední krok.

 

Soutěžní sekce „Na východ od Západu“, letos zaměřena výhradně na první a druhé filmy, si dává za cíl hledat talenty mezi filmaři ze střední a východní Evropy. Sekci zahájí slovensko-český debut Až do města AšIvety Grófové. Českou republiku zastupuje též držitel Českého lva pro nejlepší film Poupata a, v české koprodukci vznikla i Yuma polského režiséra Piotra Mularuka. Do Varů se jako debutant na celovečerním poli vrátí Polák Filip Marczewski s dramatem Beze studu.Maďarsko letos zastupují thriller Zkouška o praktikách tajné policie po potlačeném povstání v roce 1956 a psychologické drama Drazí zrazení přátelé režisérky Sáry Cserhalmi. Dalšími zastoupenými zeměmi jsou Rumunsko, Ukrajina, Srbsko, Lotyšsko a Estonsko.

 

V sekci „Dokumentární filmy“ bude ve světové premiéře uveden snímek Dva nula od tvůrců České rapubliky a do soutěže se vrací ikona české dokumentaristiky Helena Třeštíková s nejnovějším časosběrným dokumentem Soukromý vesmír. Držitel ceny pro nejlepší dokumentární film z MFF KV 2006 Timo Novotny (Koloběh života) se pokusí obhájit křišťálový globus s novinkou Trasy myšlenek. Tvůrci filmu MatkaPavel Kostomarov a Antoine Cattin přivezou nedávno dokončený portrét Alexeje Germana Je těžké být bohem. Východoněmecká skateboardová scéna z 80. let bude představena prostřednictvím dynamického snímku Tohle není Kalifornie. Do domu pochybné pověsti pro transvestity v konzervativní uruguayské vesničce nahlédneme v dokumentu Bella vista.

 

I letos bude ČSFD.cz úzce spolupracpovat s festivalem formou tzv. ČSFD.cz Agentů, reflektujících jeho dění. Tento rok bude do akce nasazených více než deset Agentů, kteří budou hodnotit a komentovat festivalové filmy, a pomáhat tak návštěvníkům při rozhodování a v doporučování, co by si neměli nechat ujít. Představení jednotlivých Agentů ve speciální festivalové sekci ČSFD.cz, ve které najdete také kompletní program filmů, se dočkáte před víkendem 23./24. června. Prozatím si v ČSFD.cz Soutěži můžete zasoutěžit o oficiální tašky a programové brožury festivalu.

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Viggo Mortensen natočí western

Viggo Mortensen natočí western

07.10.2022

Viggo Mortensen letos zachraňoval fotbalový tým v thajských jeskyních a taky si modifikoval tělo šílenými způsoby v novém Cronenbergovi, většina lidí by ho ale opět ráda viděla v roli tahouna, jakým… (více)

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

23.09.2022

Přichází dobré zprávy pro fanoušky temných vizí legendárního režiséra Davida Cronenberga (Zločiny budoucnosti, Moucha), jeho raný hororový sci-fi snímek Scanners se totiž podle nejnovějších informací… (více)

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

17.06.2022

Francouzská i světová kinematografie v pátek přišla o další velkou filmovou hvězdu, ve věku jednadevadesáti let totiž ve francouzském městě Uzès zemřel držitel ceny César, Zlaté palmy z Cannes i… (více)

Léa Seydoux bude Emmanuelle

Léa Seydoux bude Emmanuelle

18.05.2022

Stále více a více populární i obsazovaná francouzská herečka Léa Seydoux má napilno. V následujících dnech budou na právě probíhajícím festivalu v Cannes uvedeny rovnou dva její nové snímky, a to… (více)

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

Legendární kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí) letos po osmileté pauze od uvedení svého posledního snímku Mapy ke hvězdám z roku 2014 představí svůj nejnovější příspěvek do… (více)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022 Reklama

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící trhy,… (více)

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Svět hudby přišel o jeden z velkých talentů. Ve svém domě v americkém Roxbury včera zemřel oceňovaný textař a hudební skladatel Stephen Sondheim. Médiím zprávu předal umělcův právní zástupce.… (více)

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Letos se v obou Těšínech budou slavit prázdniny s filmem. Na přelomu července a srpna se po pandemické přestávce diváci setkají naživo v rámci filmové přehlídky „Kino na hranici”. Co je čeká? „Loňský… (více)

Začíná festival Jeden svět

Začíná festival Jeden svět

10.05.2021

Dnešním dnem začíná po celém Česku festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poprvé ve své historii proběhne celý online. Festival potrvá až do 6. června a diváci a divačky se… (více)

Reklama

Nejčtenější novinky

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

13.03.2023

V noci z 12. na 13. března proběhl v losangeleském Dolby Theatre slavnostní ceremoniál 95. ročníku předávání prestižních Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Opulentním… (více)

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

Šok a obrovská tragédie. Tak nějak by se dala popsat nečekaná zpráva o smrti herce Lance Reddicka, jemuž bylo pouhých 60 let. Hvězda nespočtu seriálových a filmových rolí se zapsala do paměti diváků… (více)

Nejnovější novinky

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

Netflix si připsal na konto nečekaný hit

včera

Kdybyste si měli tipnout nejsledovanější premiéru Netflixu v letošním roce a třetí nejlepší start v historii streamovací služby vůbec, pravděpodobně byste to neuhodli. Co víc, podobný úspěch nejspíš… (více)

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

včera

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Budoucí řady Rodu draka budou zkrácené

Budoucí řady Rodu draka budou zkrácené

29.03.2023

Namísto deseti epizod už jen pouhých osm. Přesně tuto změnu nyní potvrdil server Deadline ohledně chystané druhé série Rodu draka, prequelového projektu ke Hře o trůny. Spolu s tím kabelovka HBO s… (více)

Reklama

Reklama