Reklama

Reklama

zpět na všechny novinky
47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012 Autor Davson

Ve dnech od 29. června do 7. července se uskuteční již 47. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na nejvýznamnější filmové akci ve střední a východní Evropě budou mít diváci možnost zhlédnout vedle filmů soutěžních sekcí taktéž nově zrestaurované kopie Lawrence z Arábie a Hoří, má panenko, retrospektivu klasika francouzského filmu Jeana-Pierra Melvilla a samozřejmě vybrané filmy, jež vzbudily kladný ohlas na ostatních festivalech. Za všechny jmenujme novinky Davida Cronenberga, bratrů Tavianiových, Todda Solondze, Alexandra Sokurova, Thomase Vinterberga, Michaela Hanekeho nebo Alaina Resnaise.

 

Hlavní „Soutěžní sekce“ letos uvede 12 filmů. Českou republiku bude zastupovat svérázný debut Marka Najbrta Polski film. Představí se nejnovější film respektovaného tvůrce Marca Tullia Giordany Román o jednom masakru o nebojasněném teroristickém útoku v Miláně v roce 1969. Ceněný polský filmař Jan Jakub Kolski uvede svou novinku Zabít bobra. Dále se o Křišťálový glóbus pro nejlepší film utká například existenciální drama Chlapec pojídající ptačí zob debutanta Ektorase Lygizose, filozofický western Na slaměné cestě Portugalce Rodriga Areiase, rakouský zástupce Tvoje krása nemá cenu…, japonská existenciální balada Obchod na konci světa, či mexický snímek Na shledanou tati. Do karlovarské soutěže se letos vrací íránský režisér a herec Ali Mosaffa s novým filmem Poslední krok.

 

Soutěžní sekce „Na východ od Západu“, letos zaměřena výhradně na první a druhé filmy, si dává za cíl hledat talenty mezi filmaři ze střední a východní Evropy. Sekci zahájí slovensko-český debut Až do města AšIvety Grófové. Českou republiku zastupuje též držitel Českého lva pro nejlepší film Poupata a, v české koprodukci vznikla i Yuma polského režiséra Piotra Mularuka. Do Varů se jako debutant na celovečerním poli vrátí Polák Filip Marczewski s dramatem Beze studu.Maďarsko letos zastupují thriller Zkouška o praktikách tajné policie po potlačeném povstání v roce 1956 a psychologické drama Drazí zrazení přátelé režisérky Sáry Cserhalmi. Dalšími zastoupenými zeměmi jsou Rumunsko, Ukrajina, Srbsko, Lotyšsko a Estonsko.

 

V sekci „Dokumentární filmy“ bude ve světové premiéře uveden snímek Dva nula od tvůrců České rapubliky a do soutěže se vrací ikona české dokumentaristiky Helena Třeštíková s nejnovějším časosběrným dokumentem Soukromý vesmír. Držitel ceny pro nejlepší dokumentární film z MFF KV 2006 Timo Novotny (Koloběh života) se pokusí obhájit křišťálový globus s novinkou Trasy myšlenek. Tvůrci filmu MatkaPavel Kostomarov a Antoine Cattin přivezou nedávno dokončený portrét Alexeje Germana Je těžké být bohem. Východoněmecká skateboardová scéna z 80. let bude představena prostřednictvím dynamického snímku Tohle není Kalifornie. Do domu pochybné pověsti pro transvestity v konzervativní uruguayské vesničce nahlédneme v dokumentu Bella vista.

 

I letos bude ČSFD.cz úzce spolupracpovat s festivalem formou tzv. ČSFD.cz Agentů, reflektujících jeho dění. Tento rok bude do akce nasazených více než deset Agentů, kteří budou hodnotit a komentovat festivalové filmy, a pomáhat tak návštěvníkům při rozhodování a v doporučování, co by si neměli nechat ujít. Představení jednotlivých Agentů ve speciální festivalové sekci ČSFD.cz, ve které najdete také kompletní program filmů, se dočkáte před víkendem 23./24. června. Prozatím si v ČSFD.cz Soutěži můžete zasoutěžit o oficiální tašky a programové brožury festivalu.

Reklama

Související novinky

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Jaké filmy budou soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

14.04.2024

Ve čtvrtek 11. dubna proběhla v kinosále UGC Normandie v Paříži tisková konference ku příležitosti zveřejnění oficiálního výběru v rámci programu nadcházejícího 77. ročníku Filmového festivalu v… (více)

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (více)

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

Nezlomní a obětovaní - festival plný premiér

23.10.2023 Reklama

Proti nacismu ano, proti komunismu ne? Některé rodiny se postavily oběma totalitním režimům. Třeba Mašínovi. Tématem čtvrtého ročníku festivalu filmů o XX. století je protikomunistický odboj, a to v… (více)

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

Evropské kultovky jen na KVIFF.TV

20.10.2023 Reklama

KVIFF.TV, online streamovací platforma spřízněná s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, spojuje síly s dalšími čtyřmi VOD platformami ze zemí střední a východní Evropy, aby divákům v České… (více)

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

13.09.2023 Reklama

Největší středoevropský filmový festival sci-fi filmů a kultury Future Gate odstartuje svůj jubilejní desátý ročník 26. září v pražském kině Lucerna a následně se přesune do Brna. Kromě hlavní… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Opět se nám blíží konec roku, ale ještě před tím, než se všichni ČSFĎáci rozutečou do víru silvestrovských oslav, máme tu tradiční ohlédnutí za nejlepšími filmy a seriály roku podle nejoblíbenějších… (více)

Viggo Mortensen natočí western

Viggo Mortensen natočí western

07.10.2022

Viggo Mortensen letos zachraňoval fotbalový tým v thajských jeskyních a taky si modifikoval tělo šílenými způsoby v novém Cronenbergovi, většina lidí by ho ale opět ráda viděla v roli tahouna, jakým… (více)

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

Scanners dostanou seriálovou verzi od HBO

23.09.2022

Přichází dobré zprávy pro fanoušky temných vizí legendárního režiséra Davida Cronenberga (Zločiny budoucnosti, Moucha), jeho raný hororový sci-fi snímek Scanners se totiž podle nejnovějších informací… (více)

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

Zemřel herec Jean-Louis Trintignant

17.06.2022

Francouzská i světová kinematografie v pátek přišla o další velkou filmovou hvězdu, ve věku jednadevadesáti let totiž ve francouzském městě Uzès zemřel držitel ceny César, Zlaté palmy z Cannes i… (více)

Léa Seydoux bude Emmanuelle

Léa Seydoux bude Emmanuelle

18.05.2022

Stále více a více populární i obsazovaná francouzská herečka Léa Seydoux má napilno. V následujících dnech budou na právě probíhajícím festivalu v Cannes uvedeny rovnou dva její nové snímky, a to… (více)

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

David Cronenberg si vybral svůj další projekt

13.05.2022

Legendární kanadský režisér David Cronenberg (Moucha, Dějiny násilí) letos po osmileté pauze od uvedení svého posledního snímku Mapy ke hvězdám z roku 2014 představí svůj nejnovější příspěvek do… (více)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (více)

Reklama

Reklama

Nejčtenější novinky

James Bond se vrací do Čech

James Bond se vrací do Čech

01.04.2024

Barbara Broccoli a Michael G. Wilson, kteří jsou zodpovědni za směřování bondovské značky, se v minulosti nechali slyšet, že netouží po příliš mladém herci, který by se chopil role agenta s povolením… (více)

Denis Villeneuve a jaderná válka?

Denis Villeneuve a jaderná válka?

06.04.2024

Zatímco snímek Duna: Část druhá po více než měsíci od svého uvedení dál úspěšně bojuje o diváky v kinech a v rámci světových tržeb má aktuálně na kontě něco málo přes 630 milionů dolarů, u studia… (více)

Nejnovější novinky

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

Autor Trojúhelníku smutku verbuje Keanu Reevese

dnes

Ruben Östlund v současnosti patří mezi nejsledovanější evropské filmové autory. Svým snímkem Trojúhelník smutku, za nějž získal několik oscarových nominací i Zlatou palmu z hlavní soutěže festivalu v… (více)

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (více)

Reklama

Reklama