poster

Attenborough - 60 let v divočině (TV seriál)

 • Česko

  David Attenborough: 60 let v divočině

 • Velká Británie

  Attenborough: 60 Years in the Wild

Dokumentární

Velká Británie, 2012, 3x50 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kinej
  *****

  Zde asi budu hodně subjektivní, ale pro mě je David Attenborough jedním z velikánů uplynulého půlstoletí a naprosto obdivuhodnou osobou, jejíž přínos světu dalece přesahuje rámec televizní tvorby. V této sérii postupně vysvětluje, jak se po dobu jeho aktivního života postupně vyvíjela technika pro natáčení přírodopisných dokumentů (z obyčejných ručních černobílých kamer po dnešní hi-tech), dále věda jako taková (za jeho studií nikdo nevěřil, že by se kontinenty mohly hýbat, nebo objev DNA) také pohled lidí na životní prostředí. Pro mě osobně je úchvatné sledovat archivní záběry z prvních Attenboroughových pořadů z 50. let a slyšet jej jak pokrok vědy i svůj osobní vývoj s nadhledem komentuje a prokládá zajímavými historkami. Doufejme, že odvypráví ještě hodně tak skvostných pořadů.(24.9.2013)

 • Ripley
  ****

  V první řadě musím zmínit,že Sir David Attenborough je přírodovědec,dokumentarista,moderátor a milovník přírody a především člověk kterého si nesmírně vážím a obdivuji.Tento třídílný dokument není bohužel vyloženě životopisný,"pouze" sledujeme jeho práci od počátků,kdy natočil první přírodopisný dokumentární seriál do současnosti.První a nejlepší díl nám představuje především techniku natáčení dokumentů v průběhu času.Ve druhém díle nám David ukazuje věci co už známe,např.evoluci,vznik druhů či objev DNA.Třetí díl byl kvalitní,ale deprimující.David nám připomene masivní nárůst lidské populace a s ním spojené problémy jako je např. globální oteplování,zmenšování přírodních ekosystémů,likvidace deštných pralesů,zabíjení vzácných druhů zvířat a pod.I přesto,že o tom vím vždy mě to velice znepokojí.Ve třetím díle jsou i pozitivní věci a naděje do budoucna,ale bojím se že i přes všechny tyto aktivity,které jsou jistě prospěšné se pouze zbrzdí neodkladný konec přírodních krás,který si zaviníme my sami lidé.Byl bych rád,kdybych se mýlil a doufám,že to bude za hodně hodně dlouho.(20.9.2016)

 • CANNIBAL
  ***

  Rozhodl jsem se udělit nakonec 'pouze' tři hvězdy. S tím že první díl byl skvělý a mapoval Attenboroughovu celoživotní práci, kterou přispěl k poznávání přírody a hlavně fauny. Druhý díl však byl horší, kde se to až příliš točilo kolem opic. A třetí díl mě zklamal také, neboť byl na můj vkus až příliš optimistický, pokud jde o obnovu a zachování kriticky ohrožených zvířat. Attenboroughovy komentáře, byli příliš smířlivé. Hlavně pokud jde například o japonský trestný a lživý, neetický rybolov, při zneužívání mezinárodních pravidel, jakožto záminka pro rybolov za vědeckým účelem, atd. To, že se od těch dob velryby rozmnožily na dvojnásobek, ještě nic významného nepřináší, vzhledem k velikosti oceánů. Ještě je stále co dohánět a chránit. Stále to nepřináší to tížené ovoce, k zachování globálního ekosystému. A to nejen co se týče velryb samotných.(7.3.2015)

 • Autogram
  *****

  Rekapitulácia celoživotného diela, akoby pracovný životopis najväčšieho dokumentaristu všetkých čias. A je čo ukázať. Zopakovanie najúžasnejších záberov z množstva dokumentov a seriálov je s komentárom od tvorcu, ako, kedy a prečo to vznikalo, tou pravou formou životopisu pre Davida Attenborougha.(20.2.2015)

 • filmmovier
  *****

  Sira Attenborougha fakt nesmírně obdivuju a tenhle detailní, zábavný a zajímavý pohled na jeho tvorbu mě v tom ještě utvrdil (a také v tom, že David Attenborough je asi nejlepší povolání na světě). To, jak v prvním díle vyprávěl o revoluční helmě, s jejíž pomocí "mohl" dýchat pod vodou, mě dostalo a to, jak se během jeho nesmírně dlouhé a záslužné kariéry bylo také zajímavé, stejně jako pohled na mladého Attenborougha a uvědomnění si toho, že pořád nosí stejné hadry. Prostě perfektní sestřihy a ukázky toho nejzajímavějšího z jeho filmů (zpomalení, zrychlení) a mnoho dalších technologických pokusů a důkaz toho, že tenhle chlap je nesmírný frajer. Nikdo neumí točit dokumenty tak jako on a tahle série je toho důkazem. A ten závěr prvního dílu, čekání na sněžného levharta, to asi taky chtělo pořádné nervy a zároveň to tu dokumentaristickou práci krásně definuje. 100%.(11.7.2016)