Americké Německo (TV film)

• Německo

American Germany

• Německo

Mein Germany: US Soldaten im Trümmerland

Dokumentární

Německo, 2010, 45 min

I kdyby tento dokument, silně prošpikovaný klasickými "mluvícími hlavami", jiný přínost neměl, tak stojí za ocenění určitě popis ztráty předsudků vůči určitému národu. Američané, kteří se podíleli na správě poraženého Německa, se museli vypořádat s úlohou nepřátel, ale ve většině případů zdravý rozum a slušnost nakonec zvítězily. Velice zajímavou kapitolou byla manželství mezi německými dívkami a americkými vojáky, kteří museli mít připraveno hodně trpělivost na překonání překážek od úřadů na obou stranách.(24.9.2012)

Tahle tématika mě zajímá, takže tak :-)(5.10.2012)

Celkem netradiční dokument z pohledu několika amerických vojáků a německých dívek, kteří se setkali v troskách nacistického Německa na konci války. Jsou zde unikátní barevné archívy a výpovědi samotných zúčastněných. Člověk tak celkem realisticky pocítí život v době, kdy se začalo v Německu od začátku. A právě těmto lidem se vděčí zato, jak dobře to Němci tenkrát zvládli. Bohužel nikdo tenkrát netušil, jaká bude situace za 70 let, kdy Německo nebude německé, ale bude babylonem pro uprchlíky. A nejhorší na tom je, že samotné Německo je hlavním podporovatelem. Vím, že to nemá s dokumentem nic společného, ale napsat jsem to musel.(28.10.2015)

• Volodimir2

O povojnovom osude Nemecka sa rokovalo 4. až 11. februára na tzv. Jaltskej konferencii. Tu Churchill, Stalin a Roosevelt sa v otázkach Nemecka dohodli na jeho rozdelení na štyri okupačné zóny. Americká sa rozkladala na území modernej spolkovej krajiny Hesenska, Brém, takmer celého Bavorska a severnej časti Bádenska-Württemberska. Na severe susedila s Britskou okupačnou zónou , na západe s Francúzskou a na severe so Sovietskou okupačnou zónou Nemecka. Dokument v podobe hovoriacich hláv nás informuje o problémoch v prípade zmiešaných vzťahov a manželstiev a málo sa zaoberá skutočným poslaním amerického kontingentu v obsadenom území. Nedozvedeli sme sa o pomoci v hospodárstve, poľnohospodárstve v bytovej otázke a o zavedení poriadku v americkej zóne, kladom je že sme sa dozvedeli o nemecko – americkom zblížení z pohľadu vojakov a žien(10.11.2015)