Ve tmě

Mark Holden

Maria Gonzales

Kostýmy:

Hamada Atallah

Myslím, že jsem od tohoto snímku čekala trochu více. Měl k tomu všechny předpoklady. Námět ukrývané lásky, které nepřeje prostředí, v níž se zrodila a fešné hochy v hlavních rolích. Už jen z těchto faktorů se dalo vytěžit silné drama. Takto mi z toho vyšel, sice kvalitně natočený i dobře zahraný, ale po obsahové stránce a emoční odezvě spíše průměrný film. Možná jsem čekala větší drsnost příběhu, více propracované charaktery či snad více emotivní a silné scény mezi oběma hrdiny. Nebo možná příběh jejich vztahu má být portrétem "tradičního" vztahu, který se odehrává na pozadí a mezi lidmi, kteří mu jen podráží nohy. Hlavní je zasazení do daného prostředí a nikoliv řešení citových problémů a velké lásky mezi nimi. Děj rychle ubíhá, ale neměla jsem z něj nějak silný prožitek. Ani vlastně nevím, jak moc mi Alata přijde nadhodnocený, ale zhlédla jsem snímky s homosexuální tématikou, které jsou hodnoceny podstatně méně a zapůsobily na mě mnohem silněji, než tento.(6.7.2014)

Nicim originalni film, Izraelci radi toci filmy o vztahu k Palestincum a neni ve filmech ani nouze o homosexualy. Scenar zbytecne tlaci na pilu, viz Nimeruv bratr, ktery musel byt zapleten do terorismu... Film je natoceny dobre, vcetne slusnych hereckych vykonu, zadne prevratne emoce ovsem ve me nevyvolal, jsem spise zklamany. Na podobne tema radeji doporucim izraelsky film z roku 2006, Bublina.(8.2.2015)

Tak nesporně je skvělé, že se točí takovéto filmy. Hlavně v oblastech, kde může člověk vzhledem ke své sexuální orientaci přijít i o život, a to rukou vlastní rodiny. Snímek Ve tmě je svým způsobem hranou obdobou dokumentu Neviditelní uvedeného na letošním festivalu Jeden svět, mapujícího postavení palestinských gayů v Palestině a následně v jejich provizorním útočišti - Izraeli. Izrael jim však vzhledem k jejich palestinské příslušnosti neposkytuje stejná práva jako např. homosexuálům z jiných arabských zemí -- a v tom tkví můj údiv, že se může politika odrážet v osobních vztazích více, než je zdrávo. I zde zazněla myšlenka vytvoření "precedensu nároku na zabraná území" - něco ve smyslu, že kdyby začal Izrael více napomáhat palestinským homosexuálům v rámci vlastní jurisdikce, mohlo by to jednou třeba vést k tomu, že by se Palestinci v rámci boje uchýlili k hromadnému "homosexuálnímu exodu" do Izraele a tímto si vynucovali zpětně zabraná území. Tedy takto prý smýšlí izraelská vláda... To mě ale podrž! Pokud jsou palestinští muslimové schopni zabít své dítě jen proto, že je homosexuální, tak je to možná vyšší zájem, pro který by určitě nezvolili mírně absurdní taktiku boje k navrácení svých území... To je prostě postavené na hlavu a Izraelci už fakt musí být dost paranoidní... Jinak snímek Ve tmě pracuje velmi citlivou formou v zachycování intimních scén. Oba hlavní protagonisti jsou naprosto přesvědčiví a rozhodně filmu přidali na autenticitě, která dýchala z dokumentu Neviditelní, jenž zachycoval životy skutečných homosexuálů...(19.3.2013)

Arabsko-izraelský konflikt z pohledu homosexuála. 1) Prosté, civilně vyprávěné drama vztahu židovského právníka z Tel Avivu (Izrael) a palestinského studenta z Ramalláhu (Palestina) názorně dokumentuje vztahy a problémy soužití mezi Izraelci a Palestinci. Arabské zuřivě vzteklé ostrakizaci každého, kdo nezapadá do většinového společenského vědomí (ať už jde o náboženské vyznání, sexuální orientaci nebo třeba o vztah k židům) tvoří kontrapunkt hluboce zakořeněný strach Izraelců z pohlcení okolní většinou (např. precedens nároku na zabraná území) a z neustálých teroristických útoků (Izrael je po celou dobu své existence v permanentním válečném či quasiválečném stavu)._____ 2) Izraelský režisér s německými předky Michael Mayer (scénář, koprodukce, režie) o své prvotině ověnčené 25 cenami z filmových festivalů říká: Out in the Dark for me is about love and about a man facing insurmountable odds on his journey to experience it...Nimer ‘s relationship with Roy and with his family are the heart and soul of Out in the Dark, and it was crucial for me to find the right actors, and to rehearse as much as schedule and budget would permit. We took a long time casting and matching actors, with some roles locked as long as a year before shooting. When it came time to rehearse we spent weeks with the actors, working on building character and performance, but also, and just as important, establishing a natural closeness and affinity between the actors that brings real honesty to their portrayals._____ 3) V Izraeli velmi známý 28letý Michael Aloni (židovský právník) a zejména jeho partner, z castingu vzešlý zcela bez hereckých zkušeností 23letý potomek italské matky a izraelského Araba z Haify Nicolas Jacob (palestinský student), podali přesvědčivé výkony._____ 4) Za zmínku stojí i výborný konec, dobře reflektující bezvýchodnou situaci zejména palestinského protagonisty.(6.12.2013)

Príbeh o zakázanej láske, na pozadí ktorého sa riešia vážnejšie témy ... palestínsko-izraelský konflikt, terorizmus, česť rodiny a kultúrne predsudky. Všetko toto som už mala možnosť vidieť v podobnom filme Ha-Buah, ale mne osobne Alata prišla skutočnejšia a mala pre mňa lepší koniec. Veľmi dobre natočené, bez hluchých miest, výborní uveriteľní herci a všetko to podfarbuje skvelý klavír.(27.12.2015)