Ve tmě

• Česko V temnotě (festivalový název) (více)

Palestinský student Nimer snící o lepším životě v zahraničí potkává v v telavivském klubu izraelského právníka Roye a okamžitě navážou silný vztah. Nimerovo studentské vízum mu zaručuje snadný přechod hranice, ale jak se jejich láska rozvíjí, Nimer je konfrontován s drsnou realitou jak palestinské společnosti neschopné akceptovat jeho sexualitu, tak s nepřijetím jeho národnosti ze strany Izraelců. Napětí se zvyšuje i kvůli Nimerově konzervativní rodině, zejména kvůli jeho bratrovi, který vede skupinu náboženských fanatiků. Když nešťastnou náhodou dojde k vraždě jeho blízkého přítele ilegálně se skrývajícího v Tel Avivu, Nimer musí zvolit mezi svými sny a tím, co cítí k Royovi. (Febiofest)

Bukk

Jedno z těch vděčných témat, které když se dobře zpracuje, tak po celou stopáž nenechá člověka chladného. Co si na tomhle opravdu cením je to, že ten konec je takový, jaký je. Protože ať už se to může zdát neukončené, tak v té chvíli není potřeba něco dodávat, protože to, kam to celé směřuje je jasné a jen to podtrhuje ten vztah již předem odsouzený k záhubě. A opět se ukazuje, jak se svět rozhodně vyvíjet nemá. ()

Florfila

Krátké, svižné, bez zbytečných prostojů a tancovaček kolem... Možná by si film zasloužil hlouběji rozebrat, ale i tak to dopadlo dobře... Nad zbytečnými sebezničujícími kulturami doslova zůstává rozum stát. Někdy se člověk může snažit jak chce, ale pokud si to daná kultura nepřeje, není naděje... Konec mě dostal... ()

bllm

Další z mých nejoblíbenějších. Proč jsou všechny dobrý filmy o vztazích mužů homosexuálů tak strašně smutný? Už dlouho jsem si nepřála happyend tak moc jako v tomhle případě. Tady nejde jen o to, že to mají všeobecně těžší i v liberálním světě, tady jim to navíc nepřekonatelně komplikuje kreténský náboženství - kdy jsou lidé ochotni zabít členy vlastní rodiny a paranoidní stát - který se neštítí vydírání a mučení jako v totalitních režimech. Tak moc jsem klukům přála tu závěrečnou pusu někde v přístavu v Nice. Skvělý herecký výkony, mezi klukama to tak výborně funguje, napínavej scénář. ()

jiri.twist

Velmi dobrý film po všech stránkách, působí nejvěrohodněji co se týká problematiky minoritní orientace židovského a arabského světa … vynikající hudba na podbarvení určitých scén … 99109 ()

Cihlinka

Jó, to je romančo. O lidech, kteří to mají skutečně těžký (a ne proto, že jsou na hlavu, jako se to většinou v romantických filmech stává...) Chyběl mi explicitně daný konec, kvůli tomu musím na Ve tmě pořád myslet (a ujišťovat se, že to dopadlo, jak jsem chtěla). ()

izmi

Všudypřítomná tíseň, strach, nedůvěra a strašlivé praktiky mocných i bezmocných na obou stranách, nelidské zacházení, ztráta důstojnosti, depka. Základní atributy snad každého izraelského snímku s gay tématikou, který jsem doposud viděl. Ani tento se nevymyká a kromě pár minut na začátku, všudypřítomná a skrz obrazovku prolézající úzkost dusí až do samotného konce. Ten je v tomto případě otevřený a že se nakonec šťastně setkali a žijí ve Francii až dodnes si netroufám vůbec odhadovat. Film přináší silný zážitek a člověk je vlastně obdivuje, že v takových podmínkách jsou "ochotni" se tam ještě vůbec zamilovávat. ()