Dejte nám křídla

Česko, 2012, 4 h 20 min (Minutáž: 52 min)

Epizody(5)

Série exkluzivních historických dokumentů o čs.letectví- hrdinství našich letců na pozadí historie vojenského letectví. Poprvé uvidíme, jak skutečně proběhly slavné bitvy našich letců, díky moderním animacím, svědectvím, unikátním archivům a vytváření „filmových“ materiálů z fotografií, rozpohybovaným díky novým technologiím. Z poznámek a kreseb, zachycených v leteckých denících leteckých es tvůrci seriálu zrekonstruovali jednotlivé souboje a události. Poznáme příběhy prvních čs. vojenských letců, kteří někdy až překvapivě zasáhli do dějin. Kdo ví, že prvním letcem, který v historii bombardoval, byl Čech? První díl zachycuje úplné začátky létání a první používání létajících strojů k bojům. Z průkopníků a nadšenců se postupně stali hrdinové a učitelé záchranců Evropy. (Česká televize)

Recenze uživatele Gemini k tomuto seriálu (1)

Dejte nám křídla (2012)

Jednou za čas neuškodí připomenout si vkusnou formou doprovozenou slušným technickým zpracováním ty, kteří narozdíl od nás museli skutečně něco riskovat a něco bránit. Právě naopak. Tato dokumentární série ale není jen o úloze našich letců v Bitvě o Británii - vypráví o letectví v českých zemích od jeho počátků až po konec druhé světové války. Bez výjimky tak činí se zaujetím a úctou, jež hrdinům, pro které morálka a čest nebyly jen jakýmsi heslem pro zaštítění se před novináři, právem přísluší. Deníkové zápisy čtené při animovaných průletech mraky jsou svým způsobem magické a jakoby z jiného světa, ale pokud to někde mělo své místo a význam, pak je to tady. Kombinaci dobových materiálů s počítačovými animacemi a hranými záběry (které jsou vždy bez zvuku) se tu podařilo výborně vyladit a Jiří Žák je více než důstojným vypravěčem příběhů fascinace létáním a odvahy, která měla často fatální následky. A jestli chce někdo na tomhle místě rýt do toho, že animace je málo animovaná a počítače jejích tvůrců byly málo počítačové, ať se dívá na Avatara nebo Trona a ne na dokumenty, anebo ať si pustí v tomhle ohledu extra tristní Souboj Vojevůdců, který američtí producenti v roce 2002 vybavili animačkami jako z roku 1994. Nemám výhrad, Dejte Nám Křídla jsou podle mne jedním z nejpoctivěji zpracovaných a nejpoutavějších historických dokumentů tuzemské výroby. 90% ()