Byl jsem při tom

(TV film)
všechny plakáty

K životnímu jubileu malíře, kostýmního výtvarníka a scénografa Theodora Pištěka (nar. 1932) připravila Česká televize dokument a Národní galerie monografickou výstavu Ecce homo. Ta představuje více než stovku obrazů, maleb, reliéfů a doplňují ji čtyři rozsáhlé instalace připravené přímo na míru pro Veletržní palác. Její nadtitul odkazuje k tradičnímu závodu historických vozidel do vrchu a připomíná, že jubilant je nejen uznávaným výtvarníkem, ale i sportovcem, který ještě v devadesátých letech oblékal závodní kombinézu. Syna ze slavné herecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali např. na Údolí včel či Markétě Lazarové. Se svým vrstevníkem a přítelem z dob studií režisérem Milošem Formanem se pracovně setkal až při natáčení filmu Amadeus (1983), za který nakonec oba dva obdrželi cenu Americké filmové akademie Oscar. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové umělecké akademie – Césarem – za snímek Valmont. Spolupráce pokračovala i na dalším úspěšném filmu z roku 1996 Lid versus Larry Flint. Theodor Pištěk je autorem návrhů nových uniforem Hradní stráže a už sedmnáct let se věnuje především malbě. V kontextu světového fotorealismu náleží k nejuznávanějším umělcům. Je také iniciátorem Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované každoročně nejnadanějším mladým českým výtvarníkům. (oficiální text distributora)