Strhující a zároveň děsivý dokument líčí první hodiny největší námořní invaze v historii - den D, z pohledu tří mladých kanadských vojáků. (oficiální text distributora)

MartinezZ

Dokument stojící JEN na rozhovorech s již postaršími přeživšími. Hrané sekvence jsou tu jen proto, aby jednodušší povahy neusnuly. Z pohledu Kanaďanl v bitvě toho zase moc natočeno není, takže za to plus, ale na druhou stranu zase nic tak objevného oproti jiným dokumentům. Ten konec se záběrem na současnou pláž je vzhledem k tomu dříve v dokumentu řečenému svým způsobem smutný. ~ 3,5* ()

xzajox

Prvá, dôležitá vec, ktorú si treba uvedomiť je, že ide o dokument. V priebehu celého snímku počúvame rozprávanie troch veteránov a pritom sa dívame na filmové stvárnenie toho, čo dialo pred a počas útoku na pláž Juno. Z pohľadu dokumentu je to fajn, znova som sa dozvedel niečo nové. Pritom som si užil prostredie obrnenej pláže, Normandskej prírody a chvíľku mierne drsnej akcie. Tu som trpel spolu s umierajúcimi kanaďanmi, takže to zapôsobilo. Akcia však nie je hlavným ťahačom snímku (lepšiu akciu som videl napríklad v Band of brothers). Viac snahy tvorcovia dali do psychologického odkazu typu "vojna je zlá", "aj nepriateľ je len človek plniaci rozkazy" atď. Mínusy dávam za to, že podobné odkazy počúvame z každej strany, a za málo akcie (posledných 20 minút tvorí interview s veteránmi). Ak máte radi históriu a WWII, pozrieť sa to určite oplatí. 70% - 4* ()

beso74

Veľmi silný dokument, ktorý odhaľuje pravú tvár vojny, kde aj víťazi priznávajú pravdu o tom, že vo vojne ide len o jedno zabiť a nebyť zabitý. Spomienky vojakov na jeden z najdesivejších dní Druhej svetovej vojny, na dobu, keď nielen Nemci a Rusi, ako je často deklarované, ale ani Amíci a Angláni nejednali práve v rukavičkách, keď nepriateľových odstreľovačov nepokladali aj napriek konvenciám za vojakov a rovno ich zabíjali, keď nebolo čas brať zajatcov, pretože nevedeli čo s nimi robiť a navyše ich spomaľovali a tak ich tiež zabili... Veci, ktoré sa na druhej strane pokladali za vojnové zločiny, nuž čo, ako už bolo napísané dávno v staroveku, dejiny píšu víťazi... ()