Cesta do školy

• Sur le chemin de l'école

• slovenský

Cesta do školy

Dokumentární

Francie / Čína / Jihoafrická republika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min

Pascal Plisson

Naozaj veľmi unikátny dokument, ktorý sa zameriava na podmienky života detí v tých najchudobnejších kútoch sveta. Na jednej strane zaujímavá idea a vykreslenie problému, ale na strane druhej fádne a nezaujímavo natočené. Dosť bili do očí tie naučené frázy pri filmovaní s deťmi. Záver bol ale "vypilovaný" nad mieru kvalitne a preto dávam silnejšie tri hviezdičky. 65 %(28.5.2015)

Místy inscenovaný, ale poutavě natočený dokument. Pustil jsem jej bez komentáře v přítomnosti kluků 8 a 10 let. Po chvíli přestali blbnout a začali jej se mnou se zaujetím sledovat. Dialogům sice moc nerozuměli (bylo to v originálním znění s anglickými titulky), ale sami se aktivně vyptávali a po skončení jsme o něm, o škole a životě v jiných koncích světa ještě 10 minut diskutovali. Takže to, co jsem od něj očekával, beze zbytku splnil. Škola a vzdělání nejsou povinností, ale privilegiem.(14.1.2016)

• Deever

Nikdo nepochybuje o tom, že existují miliony dětí pro které je i základní vzdělání jen obtížně dostupné. Cesta do školy jim nepomůže. Cílová skupina, která pak bude řešit jestli darovat staré kolo nebo procenta z měsíčního příjmu, je totiž tvořena velkou spoustou vzdělaných a kriticky smýšlejících individuí, kteří budou mít problém spolknout lacinou blyštivou cetku, kterou film je. Zůstává otázkou, jestli se pak vyplácí točit hezoučké dokumenty o vyčleněných oblastech, když tím docílíte jen dvou efektů: a) poskytnete munici odpůrcům rozvojové pomoci třetímu světu a b) otrávíte možné zájemce o vaši problematiku, kteří poznají, že jim mažete med kolem pusy.(21.4.2014)

Spomínanú "podbízivost" badať vo filme hlavne u rodičov, ale dá sa aj zamyslieť podľa vlastných skúseností: nie sú aj v reále rodičia, čo sa týka školy, podobní? Čo sa týka detí, ich hlášky sa mi páčili a tí dvaja malí to tou Amerikou fakt zabili. Tým aj vystihli podstatu záverečných preslovov: "Amerika" niekde v diaľke....čiže veľké a odvážne detské sny, ktoré sú sami o sebe obdivuhodné, aj keď sa nesplnia. Nemyslím si, že zvlášť deťom musí niekto ich sny alebo vtipné hlášky diktovať.(1.9.2014)

Jednoduchý koncept a velmi působivé zpracování. Každodenní pouť do školy je u dětí ze snímku dokonale fascinující. Námět pro film je to samozřejmě podbízivý, rozhodně ale ne lacině. Štábu se povedlo cesty dětí zaznamenat excelentním způsobem a každá jednotlivá pouť obsahuje větší množství komických zážitků i úsměvných detailů, stejně jako chvilkových dramat. Respekt dětem i štábu, který to s nimi vždy několikrát absolvoval.(2.8.2014)

• - Prvních 350 jízdních kol od českých dárců obdržely děti v Gambii na jaře roku 2013. Dalších 1 144 darovaných kol bylo naloženo a odesláno do Gambie v prosinci téhož roku. (Zdroj: Cinema) (Terva)

• - Při předávce darovaných kol byly založeny v Gambii workshopy, kde probíhala výuka místních mechaniků, kteří se o kola budou starat a opravovat závady. (Terva)