Cesta do školy

• Sur le chemin de l'école

• slovenský

Cesta do školy

Dokumentární

Francie / Čína / Jihoafrická republika / Brazílie / Kolumbie, 2013, 77 min

Pascal Plisson

Krásně udělaný film o trnité cestě některých dětí ke vzdělání. Dva roztomilí indičtí bratříčci, táhnoucí a tlačící svého brášku na vozíčku každý den do školy - občas někde vyklopí a poté se vymlouvají, že tu řeku tam prostě nečekali, nebo, že ty krávy je napadly. Bratr a sestra z Argentiny jedoucí do školy na jednom koni, handrkující se, kdo bude vepředu. Keňští sourozenci snažící se přežít cestu do školy mezi slony a žirafami. A tři Marocké kamarádky na dlouhé cestě do školy i s živou slepicí. Film ve mne tak nějak vyvolal dojem, že jsem se všemi dětmi do té školy šla.(19.7.2014)

Místy inscenovaný, ale poutavě natočený dokument. Pustil jsem jej bez komentáře v přítomnosti kluků 8 a 10 let. Po chvíli přestali blbnout a začali jej se mnou se zaujetím sledovat. Dialogům sice moc nerozuměli (bylo to v originálním znění s anglickými titulky), ale sami se aktivně vyptávali a po skončení jsme o něm, o škole a životě v jiných koncích světa ještě 10 minut diskutovali. Takže to, co jsem od něj očekával, beze zbytku splnil. Škola a vzdělání nejsou povinností, ale privilegiem.(14.1.2016)

Je to krásný dokument. Aby ne, je o dětech a ty jsou roztomilé, usměvavé, křehké a zdánlivě bezstarostné. Kromě příběhů dětí z rozličných koutů světa jsou nám předestřeny nádherné přírodní scenérie zalité sluncem za jemných podtónů sugestivní hudby. Je to dokument, jež má silné poselství, ale... je tu problém s autenticitou, který se zákonitě ztrácí francouzským dabingem a pak hlavně tím, že to na mnoha místech vypadá nahrané a stylizované přesně tak, aby se to vešlo do záměru. Jelikož má dokument za cíl mít dopad na celý svět a co nejširší publikum, dá se to pochopit, já však po opravdovosti života prahnu a zde ji nenacházím... Asi že až moc hezké, moc působivé, moc vyumělkované, co já vím(21.3.2017)

Na film je podle me mozne divat se dvema pohledy, ten jeden by byl kriticky a polemizujici nad prvoplanovosti a podbizivosti, ten druhy se necha strhnout netradicnim roadtripem v uzasnych sceneriich a reziserovou schopnosti vypointovat cely pribeh . Ja jsem si zvolil ten druhy pristup. Videno na lfs.(26.7.2014)

Jednoduchý koncept a velmi působivé zpracování. Každodenní pouť do školy je u dětí ze snímku dokonale fascinující. Námět pro film je to samozřejmě podbízivý, rozhodně ale ne lacině. Štábu se povedlo cesty dětí zaznamenat excelentním způsobem a každá jednotlivá pouť obsahuje větší množství komických zážitků i úsměvných detailů, stejně jako chvilkových dramat. Respekt dětem i štábu, který to s nimi vždy několikrát absolvoval.(2.8.2014)

• - Prvních 350 jízdních kol od českých dárců obdržely děti v Gambii na jaře roku 2013. Dalších 1 144 darovaných kol bylo naloženo a odesláno do Gambie v prosinci téhož roku. (Zdroj: Cinema) (Terva)

• - Při předávce darovaných kol byly založeny v Gambii workshopy, kde probíhala výuka místních mechaniků, kteří se o kola budou starat a opravovat závady. (Terva)