Štěstí pro tři

• český

Ke štěstí je zapotřebí tří

• Za sreću je potrebno troje

• slovenský

Šťastie pre troch

Drama / Romantický

Jugoslávie, 1985, 100 min

Rajko Grlič

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = ..199?, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = JÁN ŠUDA - Drago (Manojlovič) sa vracia z výkonu väzby (vylúpenie pošty hračkárskou zbraňou). Na stanici pomôže Zdenke (mladá a chutná Furlanová) s jej opitou kamarátkou a požiada ju o prenocovanie. Zdenka - šička topánok z miestnej fabriky - v prípadnom vzťahu s ním, vidí možný únik z bezútešného stereotypu radovej robotníčky. Drago má však, zdá sa, iné plány ... Režisér Grlič je v tomto filme kronikárom všedného dňa. Dnes by bolo módne konštatovať, že film predkladá depresívnu realitu socialistického kapitalizmu bývalej Juhoslávie. S odstupom času si ale myslím, že nosným a nadčasovým prvkom diela je funkčné zobrazenie vzťahových minidrám hlavných predstaviteľov. Ich nevyhnutná osudovosť je všeobecne platná aj dnes. V dobe tzv. demokra(d)cie, A každý z nás hľadá svoje šťastie. S možnosťami aké má. (1.1.2014)(1.1.2014)