Viktoria – o důstojnosti a chamtivosti (festivalový název)

• Švýcarsko

Viktoria: A Tale of Grace and Greed

• Maďarsko

Viktória - A zürichi expressz

Švýcarsko / Maďarsko, 2014, 88 min

Film zachytávajúci život rómskej prostitútky, pracujúca na uliciach v Zürichu. Príbeh sa začína v Budapešti, drobnými zábermi zo života jednej „malej“ rodiny. Viktória, hlavná postava filmu, chce viac – nechce predávať pokazené papriky a melóny (alebo inak kšeftovať) – chce peniaze, pekné šaty ako jej kamarátky. Odíde do Zürichu, aby ako prostitútka zarobila ťažké peniaze. V práci, po prekonaní „začiatočných ťažkostí“, začnú skutočné problémy až po tom, ako jej „ochranár“ bude čoraz agresívnejší. Viktóriin príbeh je klasický a to, že je Rómka, nijak zvlášť neovplyvňuje vývoj príbehu. Inými slovami, ten príbeh a samotný tón filmu nie je iný kvôli tomu, že Viktória je Rómka. Z tohto hľadiska film neprináša nič takého, čo by sme z podobných filmov nepoznali, respektíve nepodáva iný obraz o danej situácii. Z hereckej stránky žiadne väčšie výkony, hra F. Farkas (hlavná postava) v niektorých situáciách mi príde plochá a bez väčšej sily. Nečakajte film, v ktorom dôjde k nejakému výraznému vývoji charakterov jednotlivých postáv. Osobné hodnotenie: 73% (***) (23.8.2020)