Butter on the Latch

George Stobbart

Dvojica dievčat sa v snovej atmosfére motá na lesnom festivale balkánskej hudby. Podivná artová psycho dráma s neurčitým dejom a niekoľkými znepokojivými scénkami. Jedno z dievčat mi bolo sympatické a páčil sa mi aj ten pokojný, pohlcujúci nádych, vďaka ktorému sa to príjemne pozeralo, no to je asi jediné pozitívne, čo som na tom videl. Ináč mi to prišlo až zbytočne divné, prázdne a obávam sa, že skoro až nezmyselné. No pokiaľ sa v tom niekto bude snažiť hlbokomyseľne vŕtať a analyzovať nejaké náznaky / symboly, tak si z toho určite niečo vyhúta. ()

boogieman

Skvelý, nápaditý film s experimentálnym základom, ktorému však chýba ešte niečo drobné na to aby dosiahol statusu skutočne majstrovského debutu. Forma filmu je fascinujúca a k tomu i audiovizuálne stimulujúca, neustále sa tu pohybujeme na hranici reálna a fantazmagórie. Rozmazaná kamera, vzdialené dialógy, náhodné strihy, tváre mimo rám. Toto všetko dodáva filmu punc dospelého diela, chýba však trochu lepšie prepojenie na celkový naratív filmu. Butter on the Latch tak pôsobí trochu viac ako formálne cvičenie a nie ako ucelená a jednoznačná vízia. Napriek tomu ide o zážitok, a režisérka sa pre mňa okamžite zaradila medzi tvorcov, ktorých budem pozorne sledovať. Mimoriadne oceňujem aj kratšiu stopáž, naťahovať film by absolútne nemalo zmysel. ()