Bronzovaya ptitsa

• Sovětský svaz Bronzovaja ptica (více)
Dobrodružný / Rodinný
Sovětský svaz, 1974, 210 min

GAVIN17

Trojdílný televizní film z produkce Belarusfilmu vyšel na VHS a byl k dostání i u nás v prodejnách s ruskou literaturou a filmy koncem devadesátých let. Tato trilogie navazuje na film "Kortik" (Tesák), který byl již dvakrát zfilmován. Poprvé roku 1954 a pak roku 1973, ve stejném hereckém obsazení jako "Bronzový pták". Předlohou obou byly romány známého sovětského autora Anatolije Rybakova, které realisticky zachycují vznikající pionýrskou organizaci V.I. Lenina v mladém sovětském státě, který se právě utvářel v nelehkých podmínkách kontrarevolučního boje podporovaného západními mocnostmi vůči mladé republice. Z tohoto odporu prostých lidí vůči agresi vzniká i organizace mladých pionýrů... To je rámec hlavně první knihy "Kortik", tato druhá trilogie ukazuje počátky letního táboření oddílu pionýrů u starého šlechtického sídla, které převzal stát, v němž ale dosud pobývá bývalá ekonomka uprchnuvšího majitele, který emigroval před sovětskou mocí. Tábor se potýká s mnoha problémy, jako nedostatkem jídla, nedůvěrou některých vesničanů i předsudky z temných dob carismu. Ústřední trojice hrdinů Míša, Genka a Slavka musí řešit všechny tyto problémy a zároveň se připlete k tajemství pokladu, který bývalý emigrant kdesi ukryl. Po mnoha překážkách ho nakonec naleznou za velmi dramatických okolností, které navodí návrat syna bývalého majitele šlechtického sídla. Když táborníci odchází, do "usaďby" přijíždí konvoj mladých chlapců, bezprizorných, kteří tu naleznou nový domov... Zámek bude napříště sloužit už jen dětem. Je to velice dobře udělaný film pro děti, který dokáže zaujmout i přiblížit atmosféru doby, v níž se odehrává a čistá běloruská příroda tu hraje nemalou roli a kameraman jí dobře využil. Film patří do 4O mých nejoblíbenějších a má tudíž ode mne 5 hvězdiček. ()