Naše tradice

Silvestr a Nový rok (E01)

(epizoda)
Česko, 2014, 26 min

Režie:

Otto Kallus

Scénář:

Petr Koubek

Miroslav Táborský (moderátor)

Oslavy příchodu nového roku provázejí lidstvo odpradávna, ale datum, na které Nový rok připadal, se v minulosti mnohokrát změnilo. Až v roce 46 před naším letopočtem zavedl římský císař Julius Caesar tzv. juliánský kalendář. Právě s ním jsou poprvé doloženy i bujaré lednové oslavy příchodu nového roku spojené s hostinami i vzájemným obdarováváním. Jaké zvyky a tradice se vážou k oslavám konce roku a se správným vstupem do roku dalšího? Kdo vymyslel novoročenky? Odkud se u nás vzal ohňostroj? (Česká televize)

IvonaK

Ze začátku když jsem viděla tu naši obludnou současnost: Ohňostroje a kravál, tak mě napadla tři sprostá slova proč to vůbec točili, ale nakonec jsem se dočkala. Mým přáním bylo vidět jak se slavil nový rok v dávné minulosti na venkově a krása krásoucí. Akorát mínusem bylo, že se tam o polovině věcí jak žili naši předkové na Silvestra jenom mluvilo a nikoli ukazovalo. Kdyby tam zobrazili pouhou čtvrtinu současnosti, což jako by to nikdo nevěděl a třičtvrtina by byla o té minulosti na venkově, tak dávám plný počet hvězdiček. Už holt nikdy nezažiju poklidného Silvestra kdy jen ráno přijdou děti za bílého dne mi zazpívat. Dneska už by to nikdo neocenil, jak začli být lidé k sobě zlí. ()