Období (festivalový název)

(festivalový název)

Dokumentární

Rusko / Estonsko, 2014, 90 min

Kirill Kulagin

Ze střípků stovek youtube videí sestříhaný snímek, je poutavou sondou do zákulisí Ruské protiputinovské opozice. Jiným pohledem, než objektivy televizních kamer na demonstracích a tiskových prohlášeních, můžeme pozorovat Alexeie Navalnyho, kterého v roce 2012 označil The Wall Street Journal za jediného muže, kterého se kdy Putin bál, či Ksenii Sobchak, údajnou Putinovu kmotřenku a politickou aktivistku. Ikdyž je The Term, natočen kamerou se záznamem připomínajícím homevideo, citlivě a autorsky zachycuje příběh boje za spravedlnost, vzestupu člověka ke sláve a popularitě, příběhem lásky vprostřed politické války. Zachycuje osudy lidí, jejíchž životní náplní se stal boj s Putinovskou diktaturou.(10.7.2014)

Experimentální pohled na poslední dva roky ruské politické situace, nepokoje a problémy. Snímek pomocí "zpravodajských videí" zblízka zachycuje většinu opozičních hnutí i záznamy z Putinových akcí, zanechává však divákovi dost prostoru pro přemýšlení a vytvoření si vlastního názoru. Zaměřuje se na konkrétní osobnosti - Alexeie Navalneho, původně blogera bojujícího proti korupci a pozdějšího prezidentského kandidáta, Kseniu Sobchak, exhibicionistickou televizní star a údajnou Putinovu kmotřenku, která se přidala na stranu opozice, jejího přítele a levicového radikála Sergei Udaltsov a členky kapely Pussy Riot, pomocí nichž proniká hlouběji do celé situace. Autenticita mu nechybí, jakési logické uspořádání celku a přehlednost událostí trochu ano.(10.7.2014)

• Marze

Na mě moc politický únavný dokument. Říkám si jak si neváží stabilního prosperujícího období ve svých megakrvavých dějinách jako přísloví o dobrém bydle.(27.10.2020)