Reklama

Reklama

Období

(festivalový název)
  • Rusko Srok (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Dokumentární projekt Období se zrodil v květnu roku 2012. Když se režisérské trio rozhodlo započít mapování ruské společensko-politické krajiny, Vladimir Putin právě potřetí usedal do Kremlu. Původní experimentální formát „dokumentárních zpráv", které byly každodenně publikovány online, byl obsahově širší; v celovečerní verzi se však tvůrci zaměřili pouze na představitele různých opozičních uskupení. Neutralita přístupu, v němž je čtení s odstupem předkládaných situací ponecháno plně na divákovi, však z díla nevymizela. Hlavními charakteristikami silně autentického snímku jsou až fyzická blízkost k postavám, precizní střihová skladba a působivá gradace sdělení. Nad osudy mužů a žen, pro něž se protest stal smyslem života, byl vyklenut komplexní film s vysokou výpovědní hodnotou – mrazivé pojednání o demokratických právech a svobodě, vztahu vládní moci k jinak myslícím skupinám či sklonu mas k následování charismatických vůdců. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (3)

Marze 

všechny recenze uživatele

Na mě moc politický únavný dokument. Říkám si jak si neváží stabilního prosperujícího období ve svých megakrvavých dějinách jako přísloví o dobrém bydle. ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Experimentální pohled na poslední dva roky ruské politické situace, nepokoje a problémy. Snímek pomocí "zpravodajských videí" zblízka zachycuje většinu opozičních hnutí i záznamy z Putinových akcí, zanechává však divákovi dost prostoru pro přemýšlení a vytvoření si vlastního názoru. Zaměřuje se na konkrétní osobnosti - Alexeie Navalneho, původně blogera bojujícího proti korupci a pozdějšího prezidentského kandidáta, Kseniu Sobchak, exhibicionistickou televizní star a údajnou Putinovu kmotřenku, která se přidala na stranu opozice, jejího přítele a levicového radikála Sergei Udaltsov a členky kapely Pussy Riot, pomocí nichž proniká hlouběji do celé situace. Autenticita mu nechybí, jakési logické uspořádání celku a přehlednost událostí trochu ano. ()

Reklama

Jindrusa 

všechny recenze uživatele

Ze střípků stovek youtube videí sestříhaný snímek, je poutavou sondou do zákulisí Ruské protiputinovské opozice. Jiným pohledem, než objektivy televizních kamer na demonstracích a tiskových prohlášeních, můžeme pozorovat Alexeie Navalnyho, kterého v roce 2012 označil The Wall Street Journal za jediného muže, kterého se kdy Putin bál, či Ksenii Sobchak, údajnou Putinovu kmotřenku a politickou aktivistku. Ikdyž je The Term, natočen kamerou se záznamem připomínajícím homevideo, citlivě a autorsky zachycuje příběh boje za spravedlnost, vzestupu člověka ke sláve a popularitě, příběhem lásky vprostřed politické války. Zachycuje osudy lidí, jejíchž životní náplní se stal boj s Putinovskou diktaturou. ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama