Chléb a tulipány

Pane e tulipani

Chlieb a tulipány

Komedie / Romantický / Drama

Itálie / Švýcarsko, 2000, 114 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $5,318,679Tržby Celosvetovo $16,000,000(4.6.2010)

Film získal titul Italská komedie roku a podle mě právem. Je to samozřejmě komedie, ale zároveň v sobě nese prvky lidských dramat nejen v podání hlavní postavy asi padesátileté Rosalby, kterou její rodina zapomene cestou na dovolenou na benzínce. Rosalba si tedy udělá svou vlastní "dovolenou" ze svého celoživotního zaměstnání ženy v domácnosti a během ní potkává zajímavé postavy s větší či menší životní tragikomičností, jejichž osudy se zajímavě prolnou na zajímavém místě se zajímavou poezií v podání melancholického Bruna Ganze. Poznáme všední život Benátek očima Benátčanů v jejich malebnosti i zločinu. Výborný výkon Licie Maglietty v hlavní roli.(14.2.2016)

Spíše než film jsem si při projekci uvědomoval, že jsem asi už starý. Měl bych za to film nenávidět? Všechny kostýmy, autobusový výlet a kazetové walkmany působí tolik retro a zpátečnicky. Hrozně zajímavá kombinace 80s-90s estetiky držela mé oči na stopkách. Děj jsem skoro ani nevnímal ačkoliv se jednalo o podivnou kombinaci hořkosladké komedia a dramatu o krizi středního věku (znáte to, Hřebejk na volnoběh). Ale stejně mě více poutaly ty pramobily a tichý retroživot v Benátkách. Jsem tak starý, nebo si moje paměť idealizuje rok 2000? 55 %(18.6.2013)

Italská komedie roku. Pro mě titul trochu překvapivý, neboť vtipné to moc nebylo. Chytré, to ano, ale komedie roku? Příběh Rosalby je s přimhouřením obou očí uvěřitelný a dokonce jsem jí na konci ten návrat mezi nově objevené přátele přál. Bruno Ganz hraje svůj standard a kdo mě překvapil byla představitelka hlavní role Licia Maglietta. Působí po celou dobu příjemně a na svůj věk vypadá k světu. Dokonce více než všechny ostatní herečky, které se na filmu podílely. Na návštěvu Benátek mě film nenavnadil, avšak nemůžu říct, že jsem si dvouhodinovou stopáž neužil.(9.5.2008)

Trosku zklamani. Film se velice pomalu rozjizdi a do konce se toho bohuzel moc nestihne odehrat.(27.7.2002)

• - Lucia Maglietta skutečně hraje na akordeon. (Hal_Moore)