Podoba ticha

• Dánsko The Look of Silence (více)
Dánsko / Velká Británie / Norsko / Finsko, 2014, 90 min

Vrazi a jejich oběti, milosrdná ztráta paměti a touha odpustit. Jako mnoho jiných někdejších evropských kolonií, byla i čtvrtá nejlidnatější země na světě – Indonésie – předmětem sporů, válek, politických a mocenských přetahovaných. Téměř čtvrtmiliardový národ byl ale patrně nejtěžší zkoušce vystaven v polovině šedesátých let, a vyvraždění milionu lidí neměla na svědomí žádná cizí vojska, ale domácí armáda za vydatné pomoci „uvědomělých" civilistů. Stačilo zvolit dostatečně silná propagandistická hesla a zrůdná mašinérie se rozjela naplno. Dodnes se děti na indonéských školách učí, že největším nepřítelem státu je komunista. Dodnes se učí, že komunisté byli krutými vrahy. Dokumentarista Joshua Oppenheimer se do Indonésie vrací pravidelně. Jeho dokument Způsob zabíjení způsobil ve světě šok otevřeností, s jakou příslušníci někdejších vraždících komand popisovali své konání v době po převratu. Ve druhém filmu dává Oppenheimer prostor rodině jedné z obětí a absolvuje s očním optikem Adim strastiplnou cestu za odpuštěním. Adi se nechce spokojit s tím, že kdosi kdesi pokoutně prohlásí, že se „stala chyba". Ví, že spravedlnosti se on ani jeho staří, chudí a nemocní rodiče nedočkají. Nejde mu ani o konfrontaci s vrahy, kteří žijí v mnohem lepších podmínkách než Adiho rodina. Ti, kteří ve jménu režimu vraždili, sice netrpí hmotnou nouzí, ale čas je k nim stejně spravedlivý jako k ostatním. Adi, vědom si skutečnosti, že čas se krátí, ale i faktu, že mysl starých lidí na jedné i druhé straně je zahalena rouškou milosrdného zapomnění, podniká cestu nejen proto, aby se mu dostalo omluvy, ale především proto, že on sám chce odpustit viníkům smrti svého bratra. Vzniklo tak nesmírně působivé drama o potřebě duchovního očištění, která je naprosto nezávislá na politice, zemi, světadílu i době. (Česká televize)

BardDeLune

Tento dokument je hrozně důležitým dílem, nejen proto jaké hrůzné skutky popisuje a seznamuje s nimi, jelikož těch genocid už je na světě tolik, že o nich člověk ani kolikrát neví. Tento dokument je však velmi hlubokou cestou muže, který v tomto běsnění, ve kterém zemřelo milion lidí, přišel o bratra. Dokument hlavně jasně ukazuje propast, která často ve vzdálených regionech mezi lidmi vzniká. Ukazuje na nebezpečí fanatismu a na to, jak lidé nevěří, že jejich činy při kterých zmasakrovali milion lidí, jsou vlastně oprávněné. ()

subic

V Indonésii v šedesátých letech a později řádili komunisti jako černá ruka hlava nehlava. Ti, co přežili jejich běsnění, vzpomínají na ty, co ho nepřežili. Ti, kdo běsnili a stále žijí, tak tvrdí, že zase tak hrozné to nebylo a hrdě ukazují, co tehdy s odpůrci dělali, jak a kde je mučili a podřezávali.... a to je docela depresivní podívaná. Já to už více vidět nemusím. ()

dynamic_duo

Stačilo by o půl hodiny kratší, některé pasáže jsou zbytečné, ale jinak stojí za shlédnutí, minimálně třeba jen zrychleně udělat si obrázek... ()

DonBraso

Bratr chce zjistit,jestli ostatní vidí vinu,co se dělo v roce 1965 a vše co způsobila v Indonésii čistka zvaná Axa s pomocí armády,kterým se prostě jen tak nelíbilo pár civilistů za pomoci propagandy,aby někdo na ně jen tak nenahlížel.Musím říct,že nejsilnější momenty jsou přímo s protagonisty,který byly u moci.To je vážně výborně natočeno,kdy jsou i delší záběry beze slov.Co trochu vadí,že u Adiho jsme hrozně dlouho.Myslím,že sám režisér Joshua nevěděl co vůbec vše ukázat,protože tolik materiálu neměl,tak vykresloval hlavně rodinu.Nevím proč Adin táta je tu neustále a jeho matka.Myslím,že na diváka to mělo působit více přikrášleně a že se divák měl vcítit právě do hlavní postavy,která čeká odpuštění či vůbec omluvu za všechny ty činy a hlavně za smrt jeho bratra.Doopravdy pár skvělých záběru i z televize,kdy na tom sám Adi kouká a vidí vše,co se dělo.Popravdě jsem čekal,že se všichni budou omlouvat a budou říkat,že to bylo už dávno a jen každý poslouchal toho nad ním a nechme minulost minulostí,což se ukázalo v tomto dokumentu v plné míře.Pěkný je,že poukázala na tento fakt,ale těchto zvěrstev se v Asii konala mraky.Takže nic převratného tu zase extra není,ale pěkně natočené to je.75% ()

Drozdo57

Vraždenie v mene hocijakej ideológie je nesprávne. Vraždenie kohokoľvek, len pre jeho politické názory je nesprávne. Veľmi dôležitý dokument. Aj preto, aby bolo vidieť, že genocídu môže robiť hocikto a nie len komunista alebo fašista, ako sa niektorí ľudia snažia vnútiť. Prvý dokument som nevidel. Toto mi stačí. Absolútna absencia sebareflexie u hociktorého z aktérov je ukážka typického "masový vrah, ale náš". A poniektorí by tu ešte išli posielať niektorých politikov na pobyt do Indonézie. Čím sa mentalitou neodlišujete od ľudí, ktorí to vtedy schvaľovali. Je mi tu z niektorých na blitie. Bohužiaľ dokument samotný túto dôležitú tému podáva veľmi nudne. Čo je obrovská škoda. Pláca sa v tom istom stále a stále dookola. ()

tribican

Objevují se tu záběry z předchozího filmu, to značí už určitou slaboduchost. Snímek se navíc neustále motá kolem jednoho problému a jeho řešení omílá pořád dokola (ač rozumím tomu, co chtěl režisér vyjádřit). Nicméně je to velice zajímavý pohled na společnost, jež žije v domnění, že násilí je (občas) ta správná cesta. 65 % ()

Paradax

Dokument je velmi přínosný, ale mohl být o něco kratší, ke konci už se jen opakují dokola stejné situace. Ovšem nic to nemění na otřesnosti událostí, které popisuje, ani na zarážejících názorech jejich aktérů. ()

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

Kdo vyhrál první filmové ceny za rok 2015?

02.12.2015

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

Jeden svět přiváží oskarový film Citizenfour

24.02.2015

Čekáte na příležitost vidět dokumentární film Citizenfour, který letos získal Oskara? Počátkem března budete mít jedinečnou příležitost díky festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden… (více)